לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגשו היום (ד') כתבי אישום נגד11 נערים יהודים בגין מעורבות במספר פעולות "תג מחיר" בשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים בחודשים אוגוסט וספטמבר. כמעט במקביל, הזהיר היום כרמי גילון, שעמד בראש השב"כ בזמן רצח יצחק רבין ז"ל, כי אירועי תג המחיר הם סימני התסיסה שלפני הרצח הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

11 הנערים הואשמו כי פעלו "בכוונה לפגוע ברכוש ובנפש של תושבים ערבים". זאת בעקבות כמה מקרים שבהם השחיתו כלי רכב של תושבים ערבים ממזרח ירושלים ואף יידו אבנים לעברם.

גילון נשא דברים באירוע שהתקיים במכון הטכנולוגי בחולון, לציון 18 שנים לרצח רבין. "היום קוראים לזה 'תג מחיר' מפני שאין כרגע איום ממשי של החזרת שטחים, אבל שם נטועים היסודות של רוצח ראש הממשלה הבא שיעז לקבל פשרה טריטוריאלית בשטחים", אמר.

"טרור ופצצה מתקתקת". גילון (צילום: פלאש 90)
כרמי גילון: לעצור את התופעה | צילום: פלאש 90

בהמשך דבריו תקף ראש השב"כ לשעבר את מערכת הביטחון, שלדבריו לא מטפלת כראוי באחראים לאירועים האלימים: "יש קשר ישיר בין המחתרת היהודית, יגאל עמיר ומבצעי תג מחיר. מאחורי כולם עמדו רבנים, אנחנו יודעים מי הם אבל צריך אומץ כדי לטפל בהם, לא עושים את זה כי זה פוליטי ורגיש. אני מצפה מראש הממשלה שיקרא לגורמי הביטחון ויגיד להם לעשות כל שניתן כדי לעצור את התופעה, אחרת היא יביא לחורבן בית שלישי".

"אומרים שאי אפשר לטפל במבצעים כי הם ילדים וכי החוק לא מאפשר", הוסיף גילון. "אבל מותר לשב"כ להרתיע גם ילדים, ובתנאי שיש לצידם מבוגר. אני לא מכיר בן 15 שמצייר גרפיטי על מנזר ואין מבוגר שיודע על זה. למחדל האמיתי יש כתובת והיא גורמי אכיפת החוק".