לא שוחח עם הכתבים. דנינו, ארכיון (צילום: אור מני / דוברות משטרת ישראל)
מהי הפרשה שמטלטלת את המשטרה? ארכיון | צילום: אור מני / דוברות משטרת ישראל

לפני חשיפת פרטי "הפרשה החמורה", מתגלעת מחלוקת בין משרד המשפטים למשרד לביטחון הפנים סביב הסיכום עם הרב יאשיהו פינטו. במשרד לביטחון הפנים אומרים כי מתבצעת סחיטה מצד של הרב ולא יסכימו למצב של תיק תמורת תיק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשרד לביטחון הפנים מתחו ביקורת נוקבת על משרד המשפטים על כך שהגיעו להסכם בין משרד עורכי הדין זוהר, בלכר ומזור, לפיו כל מעבר לחקירה גלויה דורשת את הסכמתם. על רקע הביקורת, נערכה שיחת ועידה בהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, פרקליט המדינה שי ניצן, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו, ראש מח"ש אורי כרמל וסגן ראש מח"ש, משה סעדה המוביל את החקירה.

במקביל, הפרקליטות צפויה להודיע כי אין חשדות חדשים נגד תנ"צ אפרים ברכה והוא אינו חשוד בפרשה. מחר בבוקר יתיר לפרסום בית המש פט חלק מפרטי הפרשה הקשורה להסתעפות החקירה נגד הרב פינטו. לפי החשד, במסגרת הפרשה נהגו קציני משטרה להדליף לרבנים על חקירות שטרם נפתחו או על פרטים מוכמנים של חקירות.

היום, טרם חשיפת הפרשה, פרסם הרב פינטו הודעה לחסידיו. "תקופה עכורה זו שנכפתה עלינו באה לנו ללא עוול בכפינו", כתב הרב. "קהילתנו הקדושה עומדת בעזרת ה' בפני ימים טובים. התקופה שנכפתה עלינו באה אך רק מתוך שיקולים צרים ואכזריים של גורמים שונים, העושים שימוש בהפחדות, הטרדות ומעללים שונים, אשר אין כאן המקום לפרטם".

יוגש אישום נגד הרב פינטו?

לאחר שהוחלט להעביר את תיק החקירה בעניינו של הרב פינטו ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, הגיע לידיו מידע חדש שאילץ אותו להקפיא את הטיפול בנושא. לפי ההסדר שהושג, אם הבדיקה שמתבצעת בפרשה תצביע על כך כי מדובר במידע נכון, ככל הנראה לא יוגש כתב אישום נגד הרב פינטו.

בתום החקירה שהתנהלה בעניינו של הרב פינטו, העבירה המשטרה את התיק לידיו של היועץ המשפטי לממשלה עם המלצה להעמיד את הרב לדין בחשד ששיחד את תנ"צ אפי ברכה. אלא, שאז הגיעו לידיו של היועץ פרטים חדשים שחייבו אותו בהתייחסות מיוחדת.

תפנית נוספת בתיק המשפטי הפתלתל (צילום: חדשות 2)
תנ"צ ברכה אינו חשוד בפרשה | צילום: חדשות 2

היועץ וינשטיין החליט להקפיא את המשך התהליך והורה על בדיקת המידע החדש שהגיע לידיו. ההערכה היא, שהחלטתו של היועץ לעכב את ביצוע התהליך משחקת לידי אנשיו של פינטו, זאת כדי להרוויח זמן בהתנהלות החקירה.

המשטרה: להימנע מחרושת השמועות

בעקבות הפרסומים הוציאה אתמול המשטרה הודעה שבה הבהירה: "בהמשך לדיווחים בחלק מאמצעי התקשורת המתייחסים בימים האחרונים לנושא 'פרשה חמורה' ועל טלטלה במשטרת ישראל אנו קוראים לכתבים בפרט ולגורמים אחרים בכלל להימנע מיצירה מלאכותית שכולה אווירה המלווה בפיזור רמזים כביכול הנוגעים לגורמי פיקוד במשטרת ישראל, דיווחים מעורפלים ומרומזים אלה המתמרנים במגבלות של צווי איסור פרסום, עושים הכללות אשר בינן ובין המציאות אין ולא כלום".

במשטרה הבהירו: "אין בפרשה נקודתית זו או אחרת, כפי שהוכחנו כבר בעבר, כדי להטיל דופי בארגון שלם ולבטח שלא לטלטל ארגון באמצעות אמירות דרמטיות של כתבים שונים. טוב יהיה אם יינתן לרשויות המוסמכות להגיד את דברן בבוא העת, ולהימנע מחרושת שמועות מיותרות".