הרקטות ששיגר חיזבאללה במלחמת לבנון השניה, שנחתו במרכזי האוכלוסיה בצפון, גרמו לקברניטי המדינה להבין כי יש צורך מיידי במערכת שתגן על אזרחי ישראל - ומערכת הביטחון נכנסה במהירות לפיתוח מואץ. לאחרונה התקיים בדרום הארץ ניסוי ראשון מסוגו של מערכת "שרביט קסמים" - עליה תוטל משימת ההגנה מפני רקטות וטילים שישוגרו לעבר ישראל בעתיד. הערב אנחנו מפרסמים את התמונות הראשונות של מערכת ההגנה.

עד לא מזמן היה מדובר בפרוייקט מסווג, שרק מעט מהנדסים ישראלים, מקביליהם האמריקנים וקומץ מפעילים היו שותפים לתהליך הפיתוח. המערכת תיתן מענה לאיום הרקטות הכבוד: הזילזאל, ה-פת"ח 110 וכן טילי הפאג'ר - שנמצאות באלפים בידי סוריה, החיזבאללה ואירן.

מערכת הגנה תלת שכבתית

ניסוי במערכת ההגנה שרביט הקסמים (צילום: חדשות 2)
תמונות מניסוי המערכת | צילום: חדשות 2

מנהלת "חומה" במשרד הבטיחון אחראית על פיתוח מערכת הגנה אקטיבית תלת שכבתית: ה"חץ", שכבר הפך מבצעי נגד טילי ה"סקאד" וה"שיהאב", "שרביט קסמים" תתמודד עם הרקטות הכבדות, ומערכת "כיפת ברזל" תתמודד עם טילי הקסאם - ותוצב בעוטף עזה בתוך שנה.

הבעיה טמונה בזמן שניאלץ להמתין עד שתהפוך מערכת "שרביט קסמים" למבצעית. הדבר צפוי להתבצע רק בתוך ארבע שנים. בחיל האוויר אומרים שבשלב זה עדיין לא בטוח שיינתן מענה לכל האיום הרקטי על ישראל, אך בתוך כמה שנים בהחלט לא יהיה משהו שנעמוד בפניו עם ידיים ריקות. הדרך עוד ארוכה למפתחים, ועדיין יש עוד בעיות טכנולוגיות לפתור. ולמרות זאת - ניסוי נוסף של "שרביט קסמים" צפוי כבר בקרוב.

הווידאופדיה: מלחמת לבנון השנייה

עקבו אחרי הטוויטר של חדשות 2