אחרי הפוגה של כמה ימים, מבקשי המקלט מאפריקה מחדשים את מאבק המחאה שלהם. הבוקר (ד') יצאו מאות נשים וילדים לצעדת מחאה מגינת לוינסקי לעבר משרדי נציבות האו"ם לפליטים. ההפגנה מגיעה כתשובה לטענות, שלפיהן מרבית מבקשי המקלט הם גברים צעירים, מה שעשוי להעיד על כך שמדובר במהגרי עבודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המפגינים נושאים שלטים, שעליהם נכתב בין היתר, "אם בעלך היה נכנס לכלא מה היית עושה?", "לא להפריד בין בני משפחה", "אנחנו מבקשי מקלט", "אנחנו בני אדם".

נביעת הגוס, בת 19 מאריתריאה, אמרה בבכי: "אנחנו פליטים, לא מסוכנים ולא גנבים. אם היה לנו טוב בבית שלנו לא הייתם רואים אותנו כאן. המדינה שלנו מסוכנת. אי אפשר לחזור לשם". היא מתחה ביקורת על מדיניות הממשלה ואמרה: "אני מרגישה שלא מכבדים אותי. אני מרגישה שאני בכלא. אני מבקשת מקלט. ישראל היא אפס ביחס שלה לפליטים. גם אתם הייתם פליטים עבר".

בסיום דבריה, היא פנתה ישירות לנתניהו: "אני רוצה למסור לראש הממשלה שיפסיק להגיד שאנחנו מסתננים וגנבים כי הוא לא בדק כל אחד".

"שנתניהו יפסיק לקרוא לנו מסתננים" (צילום: חדשות 2)
"שנתניהו יפסיק לקרוא לנו מסתננים" | צילום: חדשות 2

נציגי מבקשי המקלט בדיון בכנסת: "רוצים פתרון אמיתי לבעיה"

אחת המפגינות, זביב סולטן, אמרה לחדשות 2 Online כי "המחאה היא נגד מדיניות הממשלה שמתעקשת לכלוא אותנו. אנחנו צועדות היום כדי להראות שבניגוד למה שאומרים לא מדובר אך ורק בגברים צעירים שמחפשים עבודה, אלא במשפחות שלמות שנקלעו לכאן בשל הנסיבות החיצוניות והמצב בארצן. אנחנו קוראות שלא להפריד משפחות".

במקביל, אחרי שבשבוע שעבר מנע יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את כניסתם של נציגי המסתננים למשכן, הבוקר השתתפו נציגים של מחאת מבקשי המקלט בישיבת ועדת העובדים הזרים בעניינם. יו"ר הוועדה ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה בדיון כי "מעניין - רק לפני שבוע נציגי מחאת מבקשי המקלט נחשבו על ידי יו"ר הכנסת לאיום על הסדר הציבורי ולסכנה של אלימות. הבוקר, הם יושבים כמו כל שאר מוזמני ועדת העובדים הזרים אל שולחן הועדה, ומתכוננים להגיד את דברם. לא תאמינו באיזה סדר ושקט מתנהלים הדברים כאן - אין מה להשוות לדיונים בועדת הפנים, למשל".

מאבק של משפחות שלמות (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
מאבק של משפחות שלמות | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

טקלה גבריהיווט, מבקש מקלט מאריתריאה, אמר בישיבה: "אנחנו לא רוצים להישאר כאן לנצח. אנחנו מבקשים מקלט עד שנוכל לחזור לארצנו".

ג'ייקוב, מבקש מקלט מסודן, הסביר כי "גם אנחנו לא רוצים לחיות בדרום תל אביב. אבל אנחנו רוצים פתרון אמיתי לבעיה. איך בן אדם יכול לחיות פה כשקוראים לו ברחובות סרטן, כושי, לא בן אדם - והממשלה שולחת אותו לכלא. אנשים שחזרו לסודן או שנשלחים לכלא, או שהורגים אותם".