זה היה מחזה מביש. ציבורי עורכי דין בישראל שיסע בקריאות בוז וקטע את דברין של מי שהיה היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. "אשר לפרשות ראשונטורס וטלנסקי, כאן אולמרט אמנם זוכה על ידי בית המשפט, אבל הוא לגמרי לא נוקה, בניגוד לפרסומים שונים", אמר מזוז בכנס.

זה התחיל כשמזוז התייחס בפעם הראשונה לפסק הדין בעניינו של אולמרט. פרקליטיו של אולמרט שהיו בפאנל והופיעו בעבר במשך שעות בכל אולפן טלוויזיה, באו לפתע בטענות כל כך שמזוז מדבר על תיק אולמרט, עוד לפני גזר הדין.

"לא נסכים לשבת פה ולספוג הערות אישיות, מערכתיות של ראש מערכת לשעבר על הכרעת הדין", אמר פרקליטו של אולמרט עו"ד נבות תל-צור. "מבחינתנו שלטון החוק זה כיבוד פסקי דין גם של זיכוי, גם של אנשי ציבור. "אנחנו פשוט נעזוב את המקום ונאפשר לכם לנהל את הדיון. לא נשתתף בדיון על תיק שאנחנו אמורים להופיע בו בעוד חמישה ימים. זה לא לכבוד בית המשפט". בשלב הזה החליטו עו"ד תל צור ועו"ד נוית נגב לעזוב את האולם.

מזוז בכנס (צילום: חדשות 2)
מזוז בכנס | צילום: חדשות 2

מזוז תקף

מזוז ניסה ללא הצלחה להשלים את דבריו. בסוף נאלץ לרדת מהבמה. "בית המשפט קבע שהוא אכן קיבל מטלנסקי סכומי כספים גדולים בהיקף של מאות אלפי דולרים, חלקם במעטפות", אמר.

נסער, תקף בחריפות את הסיקור התקשורתי של הכרעת הדין. "זה היה טיעון מגוחך שנועד לסתום פיות", אמר מזוז לאחר הפאנל. "חלק מתהליך קשה ובעייתי שקורה לדעתי בתקשורת הישראלית, של סתימת פיות, של דה לגיטימציה למערכות השלטוניות, למערכת המשפטית, למערכת התביעה. מנסים למנוע מהציבור לשמוע את האמת, מה קבע רכן בית המשפט באותה פרשה".

מזוז לא עצר. הוא רמז מה דעתו על הכרעת הדין. "בעיקר בפרשת טלנסקי, לאחר שבית המשפט קבע את הממצאים, אימת למעשה את עיקרי הממצאים שיוחסו בהכרעת הדין, הקביעה שזה לא עולה כדי עברה של הפרת אמונים, היא לדעתי קביעה מאוד מוקשית, מאוד בעייתית. בעיניי היא לא עולה בקנה אחד עם פסיקת בית המשפט העליון".

שבוע לפני הטיעונים לעונש הסביר מזוז איך הוא מפרש את הכרעת הדין. "פסק הדין הרשיע את אולמרט בכמה פרשיות שחיתות חמורות, ובית המשפט זיכה אותו מכמה פרשיות אחרות, תוך קביעת ממצאים חמורים וקשים לגביו".

גם הערב מני מזוז לא נרגע. היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, אדם מאופק בדרך כלל, כינה את שהתרחש היום "מפגן של נורמות של פרובוקציות ואלימות המשתלטות על השיח הציבורי בישראל".