היישוב היהודי בחברון נערך לפינוי: שמועות שמתפשטות בעיר מאז שעות אחר הצהריים אתמול, שצה"ל מתכוון לפנות את "בית המריבה" ב-48 השעות הקרובות, גרמו למאות אנשים לזרום למתחם בית המריבה.

כתבנו עמיחי אתאלי מדווח כי 400 בני נוער ישנו הלילה בבית המריבה ובמהלך הלילה זרקו מספר פעמים אבנים על התושבים הערבים בעיר. הם הגיעו לאזור המאוכלס על ידי ערביי העיר והחלו התלקחויות רבות בין הצדדים. כוחות יס"מ ומג"ב זרקו רימוני הלם ורימוני עשן לעבר המתפרעים היהודים ואף עצרו שניים מהמתפרעים. היהודים במקום אומרים שישנו תג מחיר לדיבורים על פינוי ויהיו הפגנות בחברון ובאזור יהודה ושומרון כל עוד השמועות והדיבורים האלו יימשכו.
מנהיגי המתנחלים ובראשם דניאלה וייס, אמרו אמש והבוקר בשיחות עם בני הנוער במקום שעל כל אחד להביא חמישה חברים לבית ושבכל מקרה לא נוטשים ונשארים עד הסוף בכדי שלא יגורשו מהמקום. עד כה נעצרו מעל 20 מפגינים שהתעמתו עם המשטרה על רקע אירועי בית המריבה.

אביו של גבריאל הולצברג שנהרג בפיגוע בבית חב"ד במומבאי פנה אמש לגורמים בממשלה בבקשה שלא לפנות את "בית המריבה", לפחות לא עד סיום השבעה. "כדי לא לפגוע באחדות עם ישראל", אמר.

בג"ץ: הבית יפונה

לפני כשבועיים נקבע בבג"ץ כי בית המריבה יפונה תוך לא יאוחר משלושה ימים. מאז, כאמור, עברו שבועיים ועוד לא ברור מתי ואם באמת יפונה הבית.

לפי קביעת השופטים דורית בייניש, איילה פרוקצ'יה וסאלים ג'ובראן, קיימים ספקות בנוגע לזכויות על הבית, ולא ברור מי בדיוק מי הבעלים החוקיים שלו. במקרה כזה, קבע בג"ץ, יש מקום "להחזיר את המצב לקדמותו", כלומר - לפנות את המבנה מ"הפולשים", עד שבית משפט אזרחי יקבע מהן הזכויות בנכס.

כשנציגי המדינה הגיבו לעתירתם של הפולשים, הם תיארו את הפלישה של המתיישבים לבית ב-19.3.2007 ממש כמו "מבצע צבאי": "הפלישה נעשתה באמצעות 'כוח חלוץ' ו'כוח עיקרי' שהגיע לאחר הפלישה הראשונית באוטובוסים. הכניסה מאורגנת כ'מבצע צבאי' - ישנו 'צוות צילום', 'צוות חלוץ' וצוות הפורש סרטי בטיחות בתוך המבנה. 'כוח התגבורת' שמנע עשרות אנשים הגיע כשהוא מצויד בתיקים גדולים. מיד לאחר הכניסה למבנה, הוכנס למקום ציוד בידי המתיישבים".

"ממשלה עוינת להתיישבות"

לטענת המתיישבים, כשנכנסו לבית לא התגורר בו אף אחד, והם עשו זאת "מכוח זכויותיהם לפי העסקה". ביום הפלישה הגיש הבעלים הפלסטיני של הבית מספר תלונות למשטרה. עוד נכתב בפסק הדין, כי למרות הטענות של המתיישבים שהעסקה על רכישת הבית הושלמה במלואה - מסמכים שהוגשו מטעמם בנושא נמצאו מזויפים. עם זאת, סתירות וחורים נמצאו גם בגרסתו של בעל הבית הפלסטיני.

"שוב עשו הפרקליטות ובג"ץ יד אחת עם ממשלה עוינת להתיישבות, והוציאו תחת ידם פסק דין שערורייתי ומופרך", אמרו במועצת יש"ע בתגובה להחלטה. "שוב הם לא נתנו לעובדות לבלבל אותם. המתיישבים הוכיחו למעלה מכל ספק שהבית נקנה על ידם, ובכל זאת הממשלה, הפרקליטות ובג"ץ חוברים כדי לסלק אותם מהבית".

במועצת יש"ע תבעו מראש הממשלה ומשר הביטחון להותיר את המצב על כנו עד לפגישה עם ראשי ההתיישבות ועם אנשי היישוב היהודי בחברון. "מועצת יש"ע תבחן יחד עם נציגי המתיישבים במקום את דרכי הפעולה בעקבות החלטת בג"ץ".