קברו של שר הביטחון לשעבר והרמטכ"ל הרביעי של צה"ל משה דיין הושחת הבוקר בידי אלמונים שריססו במקום את הכתובת: "לשר המחדל, בשם הנופלים". תושב העמק שהבחין בכתובת על הקבר, בבית העלמין של נהלל, הזעיק את המשטרה שפתחה בחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשטרה מעריכים שהפעולה בוצעה על ידי משפחות שכולות, שלא סלחו לדיין על התנהלותו במלחמת יום כיפור. במקום קבורים בין היתר דמויות ידועות מהעמק - וגם אילן ואסף רמון ז"ל.

בתו, חברת הכנסת לשעבר יעל דיין, גינתה הבוקר את המעשה. "כל שנה באוקטובר התאריך של מלחמת יום כיפור ותאריך של מותו של אבא, מעוררים את הכעסים שכנראה לא רדומים וזה דבר מתועב", אמרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "זה עצוב לי מאוד שאחרי כל השנים האלה באים חשבון בצורה הגסה והמתועבת ביותר עם מישהו שבוודאי יש לו קרדיט שהיה מזכה אותו, וזיכה אותו בהרבה אותות גבורה ולא בהשחתת קבר".

"אני לא מאמינה, אפילו לא נותנים למתים לשכב בשקט, זו פשוט חוצפה", אמרה אלמנתו של דיין רות לחדשות 2 באינטרנט. "זה רוע גדול, אני מזועזעת על כל דבר כזה שקורה, אני לא מבינה, למי זה מועיל?".

משרד הביטחון יגיש תלונה

קברו של דיין, הבוקר (צילום: משה בוזגלו)
קברו של דיין, הבוקר | צילום: משה בוזגלו

משרד הביטחון מתכוון להגיש הבוקר תלונה למשטרה בעקבות המעשה. "אנו מגנים בתוקך את השחתת קברו של דיין, אנשי היחידה להנצחת החייל באגף משפחות והנצחה עושים כעת את דרכם לבית העלמין כדי לתקן את הנזקים", נמסר הבוקר ממשרד הביטחון.  

גילם את דמותו של אביו. משה דיין, ארכיון (צילום: AP)
הושחת קברו של דיין. ארכיון | צילום: AP

לאחר הכישלון של מלחמת יום הכיפורים, רבים בציבור האשימו את דיין ב"מחדל" של המלחמה, והוא סבל לאחריה במשבר אמון. דיין ספג ביקורת על אי מוכנותו של צה"ל להתקפת הפתע של צבאות ערב ולאחר המלחמה הוא פרש ממשרד הביטחון. עם זאת, מאוחר יותר הוא שירת כשר החוץ בממשלתו של בגין.