בבית המשפט המחוזי בירושלים נמשך היום (חמישי) שלב העדויות במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת טלנסקי ומעטפות הכסף. לאחר שבתחילת השבוע שמע בית המשפט את עדותה המטלטלת של שולה זקן, היא שבה לדוכן העדים, שם נחקרה על ידי סנגוריו של אולמרט בחקירה הנגדית. בפני זקן הושמעה הקלטה של שיחה שקיימה בשנת 2013 עם ידידתה המתקשרת, המעידה לכאורה כי יזמה מראש את השינוי הדרמטי בעמדתה מול האיש שהיה המקורב ביותר אליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באחד הקטעים הדרמטיים ביותר שהושמעו בבית המשפט, מספרת זקן לחברתה על כעסה על אולמרט שלא דאג לרווחתה הכלכלית למרות עמדת הכוח שבה הוא מחזיק. היא מתארת את הקושי שלה להתקיים ועל כך שאולמרט לא סייע לה להשיג עבודה עבור בנה נדב. זקן נשמעת שם אומרת לידידתה המתקשרת אופירה כי ראש הממשלה לשעבר חושש מכך שהיא עלולה להעיד נגדו בבית המשפט, דבר שעשוי לשרת אותה - כך נשמעו השתיים:

המתקשרת: "תקשיבי, עם שלושתם את תעשי משהו, משהו גדול".

זקן: "יאללה, יאללה...".

זקן: "עם אהוד, מה קורה עם אהוד?".

מתקשרת: "אין לך בשורות כל כך טובות, צריך לעזור לו".

זקן: "אמרתי, אני אקרע לו את הצורה. את יודעת, תשמעי, למה אני צריכה לדאוג כל חודש אם יהיה לי אוכל או לא יהיה לי אוכל. למה? נדב לא עובד, אין לו זוגיות, אמרתי לך - תשיג לי עבודה עם כל הפוליטיקאים וזה, לא עשית את זה כן? תארגן שיהיה לי משכורת חודשית...שאני אהיה רגועה, שיש לי לשלם משכנתא שיש לי זה...ואם אני רגועה אז טוב לי!...כולם בטוחים שכל חודש יש לי שקית של כסף את מבינה? עכשיו מה תלכי? מה תספרי לאנשים? אז הוא ראה שאני כועסת ואני התחלתי לדבר, כלומר מה זאת אומרת לדבר? לא אמרתי דברים כאלו".

מתקשרת: "כאילו הוא התחיל להרגיש כאילו את הולכת לפתוח, לדבר עליו...".

זקן: "בדיוק. למה? כי עכשיו אני צריכה להעיד, באוקטובר, אני צריכה לעמוד בבית המשפט".

בתום השמעת ההקלטה, טענה זקן כי איש העסקים שהציע לה כסף היה אלפרד אקירוב. "הוא שם לי כסף במעטפה ואמר - הנה קחי, לא לקחתי". היא נשאלה על ידי עו"ד רוזובסקי האם התכוונה לאולמרט כשאמרה 'אקרע לו את הצורה'. "נכון, כשזורקים לי ככה 10 אלף ואומרים לי קחי, זה הכעיס אותי".

פרקליטיו של אולמרט הציגו שיחה נוספת שקיימה עם המתקשרת שבה מציעה זקן לבצע "תרגיל משפטי" במסגרתו תתגרש מבעלה בתקווה שהדבר ישפיע על החלטת השופטים. המתקשרת מציעה לה לעשות זאת ואף לחתן אותה ואת בעלה בסתר בהמשך, ולטענת סנגוריו של ראש הממשלה לשעבר, הדבר מעיד עד כמה הייתה מוכנה ללכת רחוק על מנת להציל את עצמה.

זקן: "אנחנו חשבנו בשביל תרגיל משפטי...שבעלי...יגיש לבית משפט, לרבנות, בקשה של גירושין".

המתקשרת: "גירושין?".

זקן: "כן...זה יעזור לי?".

המתקשרת: "כן".

המתקשרת: "אפילו תתגרשי פיקטיבית, את מבינה. כאילו...אין בעיה ואז תעשו נישואים בבית...אף אחד לא יודע, עם רב מקובל, אני יכולה להביא לך מישהו שיכול לעשות לכם את זה...בשושו...לחתן אתכם אפילו בבית שלי, לחתן אתכם - אותך ואת בעלך".

זקן: "אבל אז אנחנו לא צריכים להיות ביחד, אם אנחנו מתגרשים, הבנת? אני לא יכולה לעשות דאווינים. אבל זה יעזור לי במשפט?".

המתקשרת: "זה יעזור לך".

בתגובה להשמעת השיחה, טענה זקן כי הרעיון עלה מאחר ולא רצתה לומר כי היה לה רומן עם עד המדינה שמואל דכנר על מנת להביא לסגירת התיק. "בעלי לא יכול היה להישאר עם אישה שמודה שהיא נואפת, לא רציתי לעזוב את בעלי - הוא איש מדהים. הצעתי את זה למשפחה והבן שלי התחנן בעיניים דומעות לא לעשות זאת". בשיחה הבאה זקן והמתקשרת כבר מתכננות את הפגישה עם אולמרט, שנועדה לכאורה להוציא ממנו כספים:

מתקשרת: "אפילו שאת לא תעשי את זה, תלכי ותגידי לו תגידי לו תשמע אתה לא רואה אותי...".

זקן: "...מה שאני אעשה איתו עכשיו, זה יהיה, אם לא? נגמר הסיפור. אז אני צריכה שעת כושר עכשיו איתו, או שהוא יעזור לי או שקיבינימט וזהו. מה את אומרת?".

מתקשרת: "אני חושבת שאת צריכה לבוא אליו ולהגיד לו ככה...אבל לא לפרט לו...להשאיר אותו באוויר. הוא יחשוב, הוא בן אדם מאוד חכם והוא יחשוב את מבינה? לא לפרט לו, למה אם הוא יענה לך בחיוב, שיהיה לך עוד חברות טובה איתו את מבינה?".

זקן: "לא...אני לא רוצה, אני רוצה עכשיו...".

מתקשרת: "עכשיו, עכשיו את באה ואומרת לו תקשיב".

זקן: "אני רוצה עכשיו שתסדר אותי, אתה מסדר אותי עכשיו, עכשיו. אל תגיד לי עוד שבוע, עוד חודש, עוד חודשיים, לא".

מתקשרת: "יש לו מלא כסף".

זקן: "אני יודעת, שייתן לי הוא, למה הוא שולח אותי לאנשים? אני רוצה להגיד לו, תדאג לי אתה, למה אתה שולח אותי לאנשים? אני לא רוצה אנשים".

לאחר השמעת השיחה, הכחישה זקן כי איימה באולמרט. היא טענה כי האחרון בגד בה ולא השיב לה על תמיכתה. "אני שכבתי על הרימון ולא הבנתי למה הוא משך את הנצרה, הייתי מטומטמת", טענה זקן שהודתה כי ציפתה לתמיכה כספית. "אם אני מלווה אותו יום ולילה ומפקירה את משפחתי, הוא יכל גם לעזור לנדב בני. כן, רציתי כסף. ראיתי איך הוא חי. עליזה הסתובבה בתל אביב וחיפשה בניין לקנות לכל המשפחה, הוא סיפר על הבילויים בטירות עם ברלוסקוני".

בקטע נוסף מתוך השיחה, אומרת המתקשרת לזקן כי אולמרט ישוב לעמדת כוח פוליטית וכי עליה לפעול כעת - או שהוא ישאיר אותה מאחור. המתקשרת נשמעת כשהיא ממליצה לזקן לדרוש "את המגיע לה", גם במחיר של עימות מול ראש הממשלה לשעבר. בהמשך היא אף נוקבת בסכום כספי - 100,000 שקלים.

המתקשרת: "הוא יחזור, הוא ישאיר אותך מאחורה שולה, את חייבת להעמיד אותו במקום".

זקן: "אז מה לעשות? תגידי לי, תדריכי אותי".

מתקשרת: "את חייבת לעמוד על שלך, חייבת להעמיד אותו במקום ולא לראות אותו ממטר ולא ממילימטר, הוא בסך הכל ילד של בורא עולם, הוא לא מלמעלה...אנשים אוהבים אנשים אסרטיביים שעומדים על שלהם. אם את לא תעמדי על שלך...הוא יזלזל בך, את חייבת להראות לו כוח".

מתקשרת: "תעמידי אותו במקום, תגידי יופי יופי, א' ב' ג' ד' לא רוצה? אין בעיה, יש משפט. בסדר גמור, עד היום הייתי טובה אליך, והייתי נאמה ומסורה אליך, אבל אין בעיה אם אתה לא יודע הכרה בטוב אין בעיה, בבקשה".

זקן: "אסור להלשין!".

מתקשרת: "אל תפחדי שולה, אל תפחדי, תלכי תגידי לו את הדברים בפנים, תלכי עם האמת שלך, כי בן אדם שהולך עם האמת שלו, ואת יודעת שאת אמיתית. הוא יחשוב אולי אני (את) צריכה כסף, עכשיו אני צריכה לפחות 100,000 שקל...עכשיו עכשיו, אני מחר, מחרתיים, צריכה 100,000 שקל, אתה לא יכול לעמוד לידי? הוא יגיד לך לא? תודה אין בעיה, להתראות. היום אני רוצה תשובה".

זקן: "טוב. אני עושה את זה. אני עושה את זה".

בקטע שהושמע עוד קודם לכן בבית המשפט מספרת זקן למתקשרת כי פרקליטיה לא היו נאמנים לה ואף ניסו להשיג מאחורי גבה עסקה עם הפרקליטות. המתקשרת טוענת בפניה כי הגיעו אליה עורכי דין נוספים שניסו להשיג עליה מידע, שנוגע ככל הנראה למשפטו של ראש הממשלה לשעבר.

זקן: "עורכי הדין שלי טובים איתי עכשיו?"

מתקשרת: "כן אבל לקחו לך המון כסף".

זקן: "לא, אני לא משלמת...אלה אני לא משלמת...המדינה...אבל הם רצו לעשות עסקה, את יודעת...להכניס אותי לבית סוהר ולגמור את הכל. אבל הם טובים איתי עכשיו? כי הם לא היו נאמנים לי".

המתקשרת: "טובים לך...אבל אחרי שהעמדת אותם...ראיתי שעשית להם משפט, ממש...".

זקן: "כי הם מכרו אותי...הם עשו עסק עם הפרקליטות על הגב שלי".

מתקשרת: "מי זה הפרקליט?".

זקן: "בן זונה אחד...משה לדור".

מתקשרת: "אני מכירה את כל הפרקליטים, הם באים לתקשורים. היה פעם איזה מישהו שבא לשאול עלייך, אמרתי לו ככה...היא אמינה, היא לא עשתה כלום...הם באים כי אין להם ראיות מספיק את מבינה, הם באים לשאול מתקשרת את מבינה...איזה אבסורד זה?".

לאחר דין ודברים שהתקיים בין פרקליטו של אולמרט לזקן, הושמע בבית המשפט קטע נוסף מתוך המפגש עם המדיום, שבו מספרת זקן על שיחה שתקיים עם אולמרט. המתקשרת מציעה להדריך אותה לקראת המפגש עם ראש הממשלה לשעבר, ומדגישה בפניה כי אם לא תקבל את התשובות שהיא מצפה להן - עליה לפעול באופן שישנה את פני הדברים:

זקן: "הולכת להיות לי שיחה איתו, קשה, אז מה לעשות?".

המתקשרת: "אני אעזור לך, אני אגיד לך מה לעשות לפני שאת הולכת לשיחה...אני מקווה שכל מה שתגידי הוא יגיד לך אמן, אין בעיה את מבינה...".

זקן: "נכון".

המתקשרת: "בכלל, והוא לא יענה לך, הוא לא יענה לך בחיוב, אנחנו צריכים להפוך את זה את מבינה? למה, מגיע לך!".

בהקלטה הבאה מצהירה המתקשרת בביטחון בפני זקן כי היא תעבור בהצלחה את המשפט. היא צופה שגם אולמרט ייצא ללא פגע, ולכן ממליצה לה לפנות לאולמרט ולרמוז לו כי היא עלולה להפוך לעדת מדינה אם לא תקבל את מבוקשה. היא מדגישה בפניה כי אולמרט לא מעריך אותה ולכן עליה לפעול בתקיפות:

המתקשרת: "את בסך הכל היית המזכירה שלו, מה היית?".

זקן: "לא, במשפט הזה עכשיו, של הולילנד".

המתקשרת: "הוא קשור?".

זקן: "הוא שם אבל אני, אני מעורבת יותר ממנו במשפט הזה, להדבל מהמשפטים השניים שאני לא הייתי מעורבת. שזה שלו, שאני שמרתי עליו, עכשיו זה הולילנד, זה משהו אחר".

מתקשרת: "אל תדאגי, את תצליחי אבל את חייבת להעמיד אותו במקום...את צריכה לתת לו הרגשה...שאת יכולה לפתוח ולהיות עד מדינה עליו".

זקן: "אוקיי".

מתקשרת: "את מבינה, את צריכה להיות חכמה, למרות שאת לא תעשי את זה לעולם, אבל תני לו את ההרגשה בשיחה שאת הולכת לפתוח עליו יופי יופי, את צריכה 100,000 שקל עכשיו, שהילדים שלי רעבים...אני לא רואה בעיניים...לא אותך ולא אף אחד".

זקן: "בסדר גמור".

מתקשרת: "ככה תגידי לו. אני , עד עכשיו הכל היה בסדר, עכשיו שאני צריכה אוכל הביתה אני הולכת לפתוח על כולכם, אין לי בעיה...אל תתביישי למה הוא לא רואה אותך ממטר".

זקן: "אני יודעת. אני מרגישה את זה, אני מרגישה את זה. אני מרגישה את זה גם אורי אומר לי הוא לא רואה אותי ממטר".

מתקשרת: "לא סופר אותך".

זקן: "עכשיו הוא יראה אותך".

אולמרט, ארכיון
אולמרט בבית המשפט, היום | צילום: עידו ארז

עוד לפני השמעת השיחות שאל פרקליטו של אולמרט, עו"ד אייל רוזובסקי את זקן האם היא נוהגת להיפגש עם מתקשרת. זקן טענה שלא, ורוזובסקי שאל כיצד הגיעו לידם ההקלטות שביצעה למפגש עם ידידתה. "זה הכל מאותו מפגש, אמרתי לה שאני מקליטה אותה, הטלפון היה על השולחן".

הטענה של מקורביה של זקן הייתה לאורך כל הדרך כי החליטה לצאת נגד אולמרט בעקבות ריאיון שהעניק סנגורו, עו"ד רועי בלכר, לתוכנית "עובדה" בחודש ינואר 2014 ועימות קולני בינה לבין ראש הממשלה לשעבר חודש לאחר מכן באירוע סגור של איש עסקים ירושלמי. פרקליטיו של אולמרט טוענים כי הקלטת השיחה עם המתקשרת אופירה, שהתקיימה קרוב לחצי שנה קודם לכן, מוכיחה לכאורה כי זקן תכננה להפילו זמן רב קודם לכן.