לקראת בחירות חדשות: פחות מיממה אחרי פיצוץ הפגישה עם יושב ראש "יש עתיד" יאיר לפיד, ראש הממשלה נתניהו פיטר הערב (שלישי) את השרים לפיד ולבני. נתניהו הנחה את מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט להוציא את מכתבי הפיטורים ובהתאם להערכות, זמן קצר לאחר מכן, התפטרו מתפקידם גם יתר שרי יש עתיד - שר החינוך שי פירון, שרת הבריאות יעל גרמן, שר הרווחה מאיר כהן ושר המדע יעקב פרי.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בשבועות האחרונים, לרבות ביממה האחרונה, תקפו השרים לפיד ולבני בחריפות את הממשלה בראשותי", מסר נתניהו. "לא אסבול יותר אופוזיציה בתוך הממשלה, לא אסבול שרים שתוקפים מתוך הממשלה את מדיניות הממשלה והעומד בראשה".

שעות לאחר שנפגשו בארבע עיניים, התקשר נתניהו ללבני בכדי להודיע לה על הפיטורים. "ההחלטה ללכת לבחירות הייתה שלך", השיבה לו לבני בשיחת הטלפון, "חבל ועצוב לי שלא היה לך אומץ והגינות לומר את הדברים בפגישתנו בארבע עיניים. מקווה שתגלה יותר אומץ באתגרים מולם עומדת המדינה".

מקורביה של לבני טוענים כי "הסיבה להתפרקות הקואליציה איננה חוק הלאום הקיצוני ולא חוק מע"מ אפס, לא משבר היחסים עם ארה"ב ולא המשבר הכלכלי. הסיבה היחידה לפיטורים היא התמיכה בחוק ישראל היום. אזרחי ישראל צריכים להיות מודאגים ממי שמוביל את אזרחי ישראל לבחירות".

סמוך לשעה 20:00 יכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים ובה הוא יסביר מדוע ישראל הולכת לבחירות. הוא צפוי לקרוא לפיזור הכנסת בהקדם כדי ללכת לעם ולקבל ממנו מנדט ברור להנהיג את ישראל. במקביל, יעשו את דרכם שני מכתבי הפיטורים לשני השרים, והפיטורים ייכנסו לתוקפם תוך 48 שעות.

שר הרווחה: "נתניהו השאיר מדינה בממתינה"

דקות אחדות לאחר שהודיע נתניהו על פיטוריהם של לבני ולפיד, התבטא בנושא שר הרווחה מאיר כהן מיש עתיד. "אני חושב שהסיבה לבחירות היא הישרדות פוליטית של ראש הממשלה", אמר כהן בריאיון לחדשות 2. "הוא השאיר מדינה בממתינה. ישב ראש הממשלה, העביר בממשלתו את חוק מע"מ אפס, הקים את קבינט הדיור, דיברו על מחירי מטרה, סגרו הכל. לא הייתה שום סיבה שראש הממשלה יחזור בו".

"דבר אחד מנחה אותו - הבחירות האלה הן הישרדות פוליטית של ביבי וצריך להגיד לעם פעם אחת ולתמיד, ואם הוא רוצה לפטר אותי - שיפטר אותי", אמר כהן בנחרצות. "אי אפשר כל הזמן לעסוק רק במסע של הפחדה ושיסוי"‎.

לפיד: "נתניהו פעל בחוסר אחריות לאומי"

מוקדם יותר היום נמשכו חילופי האשמות בין יש עתיד לליכוד באשר לזהות האחראי לפירוקה של הממשלה. "נתניהו פעל בחוסר אחריות לאומי. זה בלתי נסלח. במקום להוריד את יוקר המחיה ולסייע לאוכלוסיות החלשות, ראש הממשלה מעדיף להעלות מיסים ולשלם כבר עכשיו למפלגות החרדיות מהכיס של מעמד הביניים הישראלי. זהו 'דיל' עם החרדים מהסוג הישן והרע", תקף השר לפיד את ראש הממשלה נתניהו, אחרי שפגישת הפיוס של השניים התפוצצה אמש.

בתגובה לדברים, בליכוד לא נשארו אדישים. "לפיד נכשל כישלון מחפיר בניהול הכלכלה", אמרו במפלגה. "הוא התבזה וכשל בניסיונו לפתות את החרדים למזימה של פוטש נגד ראש הממשלה. לפיד ממשיך להשתלח, לאיים לחתור תחת הממשלה שבה הוא מכהן ולרקוח דיל פוליטי עם ציפי לבני - והכל מתוך אינטרס פוליטי צר מהסוג הישן והמכוער".

שרת המשפטים ציפי לבני נשאה דברים בכנס של הצלב האדום ושל המכון למחקרי ביטחון לאומי, שם התייחסה גם היא למשבר שצפוי להוביל לבחירות. "הבוקר הוא לא עוד בוקר של כנס בנושא ביטחון, הבוקר הזה הוא לאחר לילה שבו הוחלט לקיים בחירות בנימוק המפוקפק מאוד של מע"מ אפס", אמרה לבני.

"אני רוצה להקל על שני הניצים (נתניהו ולפיד) ולומר על מה יהיו הבחירות הקרובות: בין ממשלה קיצונית פרובוקטיבית פרנואידית שרק מובילה להידרדרות ביטחונית ומדינית מול ממשלה חילונית שיודעת ליישם את עקרונות הציונות באופן שלא מעקר את ישראל ולא מנכר חלקים מהמדינה זה מזה", הוסיפה שרת המשפטים. לדבריה, היא צפויה להיפגש עם רה"מ במהלך היום, ולהעביר לו את דעתה זו על המשבר הנוכחי.