ועדת פרס נובל הכריזה היום (שלישי) בשטוקהולם על הזוכים בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2014. הזוכים הם שלושה חוקרים מיפן וארה"ב, איסאמו אקאסקי, הירושי אמאנו ושוזי נקאמורה שהמציאו את נורת ה"לד" הכחולה החסכונית באנרגיה ומחזיקה מעמד לאורך זמן. יחד עם הפרס היוקרתי יקבלו המדענים גם קצת יותר ממיליון דולר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לנורות הלד, שאנו מכירים, יש חיים ארוכים בהרבה מהנורות בהן השתמשנו עד היום", הסבירו חברי ועדת הפרס בשטוקהולם עם ההכרזה. "ההמצאה היא רק בת 20 שנה, אבל כבר תרמה לייצירת אור לבן בדרך חדשה לחלוטין, למען כולנו". ‎  ‎

בשנה שעברה ריתק הנובל לפיזיקה את העולם אחרי ששני מדענים, הפרופסורים פיטר היגס הסקוטי ופרנוסאה אנגלר הבלגי, זכו בו על חשיפת קיומו של "החלקיק האלוהי". גילויים אודות מקור המסה בחלקיקי היסוד, "חלקיק בוזון היגס", הסעיר אז את העולם.

אין תמונה
הפרס יוענק ב10 לדצמבר , יום מותו של נובל

פרס הנובל היוקרתי בפיזיקה חולק 107 פעמים וזכו בו לאורך השנים 196 מדענים. 47 פעמים זכה בפרס מועמד אחד בלבד והגיל הממוצע של חתני הפרס עומד על 55. הזוכה הצעיר ביותר בפרס הוא ויליאם לורנס בראג שבגיל 25 שזכה בנובל לפיזיקה בשנת 1915 ביחד עם אביו ויליאם הנרי בראג.

אתמול נפתח שבוע ההכרזות על פרסי הנובל, עם ההכרזה על הזוכים בפרס הרפואה והפיזיולוגיה. הזוכים בפרס בתחום הרפואה היו ג'ון אוקיף והזוג מיי-בריט ואדוארד מוזר הנורבגים. הם זכו בפרס על גילוי התאים במוח שמסייעים לנו להתמצא במרחב. מחר ב-12:45 נדע מי הזוכים בפרס נובל לכימיה.