הפרויקט החדש של נטע ברזילי: היא כבר כבשה את בימת האירוויזיון ובימות ברחבי העולם – אבל בפעם הראשונה, נטע נכנסת לתפקיד המפיקה – ומארגנת ערב התרמה לעמותה שמסייעת לאנשים עם תסמונת אספרגר. אומנים רבים שנטע גייסה יחד עם המנהל שלה התנדבו להופיע בערב המיוחד. 

"יש לי בן אדם מאוד מאוד קרוב אליי במשפחה שיש לו את התסמונת ובעצם גדלתי כל החיים בנוכחות של הדבר הזה של הפיל הזה בחדר", מספרת נטע. "הצלחנו לגייס אמנים מדהימים שפשוט הגיעו לדבר הזה – נתן גושן הנשמה המדהימה, אמיר דדון המדהים וצביקה הדר שינחה את הערב". 

העמותה "אפי אספרגר" עוסקת כבר 20 שנה בהשתלבות של צעירים ובוגרים המאובחנים בתסמונת שנמצאת על הרצף האוטיסטי ומתקשים בעיקר בפן החברתי כמו הבנת סיטואציות וקושי ביצירת מערכות יחסים.

אומרים להם "לא" באוניברסיטאות, באגודות, בבתי ספר, שמים אותם בכיתות הקטנות שלהם ואומרים "לא לא לא את זה אני לא רוצה אצלי" - כשכל מה שבעצם הם רוצים זה להשתלב.

"מגעיל אותי לשמוע מילים כמו 'אוטיסט' ו'מפגר'"

ניצן, פעיל בעמותה, מנסה לעלות את המודעות לתסמונת בה מאובחנים על פי הערכות למעלה מ-20 אלף ישראלים. "התחלתי לחשוד שאני שונה בסוף כיתה א' כשהייתי בקייטנה, הייתי עם אמא אצל רופא, הוא אמר את זה ופתאום נורא נבהלתי מזה. חשבתי כאילו יש לי מחלה סופנית ולקח לי זמן להבין שזה לא דבר רע". 

"העובדה שעכשיו קשה לי ליצור איתך קשר עין זה דרך ביטוי", מספר ניצן, "זה דרך שבה האספרגר שלי בא לידי ביטוי. קשה לי לפנות לאנשים בשמם, להבין סיטואציות. נגיד אם מישהו מספר בדיחה אני יכול לקחת אותה ברצינות ולא להבין שזו בדיחה. מגעיל אותי לשמוע את המילים 'אוטיסט' ו'מפגר' כקללות או כבדיחות. זה מגעיל אותי". 

חוסר ההכרות של רוב הציבור עם התסמונת יוצר קושי בהבנה של האוכלוסייה – ובין היתר, בגיוס כספים למיזמים שמסייעים להם להשתלב בחברה. "העמותה לא צריכה רק את הכרטיס הזה, היא צריכה תמיכה ונוכחות", אומרת נטע. 

ערב ההתרמה המיוחד שנטע מארגנת יתקיים ב-15 בספטמבר בחולון – וכל ההכנסות מהכרטיסים יהיו תרומה לעמותה.

לרכישת כרטיסים: 

https://www.zappa-club.co.il/zappashow/netta-barzillai/15-09-2019