רותם אמיתי, דיילת אל על שנפטרה אמש (שני) ממחלת החצבת חמישה חודשים אחרי שנחשפה לנגיף במהלך טיסה מניו יורק לישראל, היא רק אחת מבין 4306 ישראלים שנדבקו במחלה הקשה בשנה וחצי האחרונות. מנתוני משרד הבריאות עולה, כי יותר ממחצית מהנדבקים – הם תושבי ירושלים.

על פי הנתונים, רוב החולים במחלה מגיעים מהמגזר החרדי ובעיקר מהפלגים הקיצוניים של המגזר, רבים מהם מתנגדים לחיסונים מסיבות אידיאולוגיות. מאז תחילת התפשטות המחלה בארץ, לפני כשנה וחצי, נדבקו במחלה בירושלים 2273 בני אדם.

מפת ההידבקות בחצבת בישראל
מפת ההידבקות בחצבת בישראל | צילום: החדשות 12

במקום השני ובפער עצום – תל אביב עם 431 ישראלים שנדבקו, במקום השלישי צפת עם 380 נדבקים, אחריהן פתח תקווה עם 236 נדבקים, חיפה עם 67 ובמקום האחרון נתניה עם 18 ישראלים בלבד שנדבקו במחלה.

במשרד הבריאות מסבירים דווקא שהתפשטות החצבת בישראל נבלמה בתקופה האחרונה. בעוד שבאוקטובר שנה שעברה נדבקו במחלה 952 ישראלים - השיא עד כה, בינואר 2019 מספר הנדבקים כבר ירד ל-352. ביוני האחרון המספר צנח ל-53 וביולי ל-14 חולים בלבד.

"לשמחתנו, בחודשים האחרונים אנחנו צופים ירידה מתמידה בחצבת במדינת ישראל", אומרת פרופסור סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות. "החולה שנפטרה לצערנו – היא חולה שחלתה לפני מספר חודשים, ולכן מותה אינו קשור לשיעורי התחלואה כרגע".

לדברי אדוה לוטן, מנכ"לית עמותת מדעת לקידום בריאות הציבור, "מדינת ישראל צריכה לנקוט עמדה חד משמעית בנושא של חיסונים. החיסונים מצילים חיים, ומדינה שדואגת לבריאות של האזרחים שלה – צריכה לקדם חקיקה שגם תצהיר על הנושא הזה, וגם תדאג ליישם אותו".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה. >>> מהרו להירשם עוד היום