מזכ"ל ארגון חיזבאללה, חסן נסראללה, התייחס אמש לראשונה למתקפת טילי הנ"ט לעבר ישראל. "זכרו את התאריך ה-1 בספטמבר", הבהיר, "זהו תחילתו של שלב חדש, של מערכה חדשה - אין עוד קווים אדומים".

"אתם רוצים לחצות את הקווים האדומים", אמר נסראללה בנאומו, "כל החיילים וכל המוצבים שלכם לאורך הגבול יהיו על הכוונת שלנו". עוד התייחס ישירות לראש הממשלה: "זכרו את מה שנתניהו עשה בטיפשותו - זכרו את התאריך הזה כי זו היא התחלה של שלב חדש".

לדברי נסראללה, עצם הפעולה היא העניין. הוא טוען "פעלתי לאור יום, בכוונה ובהוראה מלמעלה ולא בחשכה כמו שפעלנו בעבר". הוא הדגיש כי מעכשיו גבול ישראל הוא זירת המערכה ולא אזורים בתוך שטח לבנון.

עוד טען מנהיג ארגון הטרור הלבנוני כי מטרת הירי לא הייתה בכדי להרוג אלא בשביל להשפיע יותר על המוראל בצד הישראלי. הוא חזר והדגיש כי הוא וארגונו לא ממהרים להגיב על התוקפנות הישראלית, אך מדגיש שלא יאפשר יותר פעולה חופשית של מזל"טים ישראלים בשמי לבנון. 

מוקדם יותר אתמול, הבהיר גורם ביטחוני בכיר כי נסראללה העביר מסרים שהוא לא מעוניין במלחמה. אותו גורם הסביר כי חיזבאללה ולבנון השתמשו במתווכים על מנת להעביר מסר שהם מעוניינים בסיום המתקפה. "נסראללה רצה לצאת מזה בכבוד", טען.

חיזבאללה פרסם אתמול תיעוד האירוע סמוך לאביבים - ממנו ניתן לראות שרק מטרים בודדים הפרידו בין ישראל לבין אירוע עם נפגעים ועם הסלמה. על רקע הדברים האלה גורמים בישראל אומרים כי "אם היו נפגעים באירוע – היינו משמידים את מערך הרקטות המדויקות של חיזבאללה".

ירי נ
צילום: דיווחי הרגע

העובדה שהטיל שנורה מלבנון לעבר חיילי צה"ל לא גרם לנפגעים בקרב הכוח: "הצילה את נסראללה מריסוק פרויקט דיוק הרקטות של חיזבאללה". אחרי שחרור תיעוד פגיעת הטיל הסבירו אותם גורמים מטוסי חיל האוויר היו חמושים ומוכנים לתקוף מטרות של הפרויקט של חיזבאללה בלבנון. לדברי אותם גורמים מטוסי חיל האוויר היו חמושים ומוכנים לתקוף מטרות של הפרויקט בלבנון.

ירי נ
צילום: דוד כהן, פלאש 90

ממידע חדש עולה כי ירי הנ"ט של חיזבאללה אתמול לא כוון לעבר סיור שנע בסמוך לגבול, אלא לעבר רכב צבאי שמשמש כאמבולנס, מסוג זאב. צה"ל אישר כי הרכב נע על "כביש הצפון החדש", כביש 899, שעובר רחוק יותר מהגבול - ונחשב לבטוח, והטיל פיספס אותו במטרים בודדים. במקביל, חיזבאללה פרסמו בערוץ אל-מנאר תיעוד של הירי מנקודת מבטם.

לפחות שלושת טילי הנ"ט, שנורו ממרחק של מספר קילומטרים, פספסו את הרכב הצבאי והוא נפגע לבסוף רק מרסיס, שגרם לפנצ'ר באחד הגלגלים. בזכות ה"פספוס" הזה, אף אחד מהחיילים לא נפגע. תחקיר האירוע, שנמצא בעיצומו, בוחן את בטיחות הנסיעה בציר הזה, שעל אף היותו רחוק מהגבול הוא חשוף בחלקו. לא ברור מדוע הרכב, שפועל כאמבולנס, נסע בציר על אף ההגבלות והמתיחות.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום