המגעים להרכבת ממשלה רק התחילו והצדדים אמנם מודיעים שידיהם פתוחות לאחדות, אך אם צוללים לספירת המנדטים ובחינת התסריטים האפשריים, נראה כי קיים סיכוי סביר שהראשון עליו תוטל הרכבת הממשלה ייכשל, ואולי אפילו נאלץ לחזות בבחירות בפעם השלישית ברצף. אז מה מצפה לנו בחודשים הקרובים, ומדוע בסביבת רה"מ טוענים ש"נתניהו סיים"?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לא משנה איזו תחזית תתממש, ב-25.9 תוטל הרכבת הממשלה על אחד המועמדים, בנימין נתניהו או בני גנץ. אם האדם עליו תוטל ההרכבה לא יצליח במלאכתו בתום ארבעה שבועות, מה שבהחלט עלול לקרות, יגיע המועמד ל-23.10, שם לראשונה נפתחת האפשרות להארכה.

הנשיא אמנם כבר רמז שידו תהיה קפוצה בנתינת הארכות, אך אם יסכים הנשיא יוכל המועמד הראשון לנסות להרכיב ממשלה עד ה-6.11, כלומר תחילת נובמבר. בשלב הזה, אם לא תורכב ממשלה, יינתנו שלושה ימים נוספים להתייעצויות אצל נשיא המדינה, וב-9.11 תוטל ההרכבה על המועמד השני.

מועמד מספר שתיים, גנץ או נתניהו בהתאם, יקבל 28 ימים להרכבת הממשלה, כלומר עד לחודש כסלו, או תחילת דצמבר: 7.12. מפקיעת הזמן שהוענק למועמד ב', אם ייכשל בהרכבת הממשלה, יקבלו חברי הכנסת שלושה שבועות בהם יוכלו להמליץ על מועמד אחר להרכבת הממשלה. בתום שלושת השבועות הללו, ב-28.12, תתפזר הכנסת בשלישית. מפיזורה יעמדו לחברי הכנסת שלושה חודשים למערכת בחירות נוספת, שתסתיים ב- 31.3. 

בכיר בליכוד: "בחירות שלישיות - קו פרשת המים"

לוח הזמנים האמור הוא כמובן התחזית הפסימית ביותר, ובינתיים בשתי המפלגות הגדולות גורסים כי הם פתוחים לאפשרות של ממשלת אחדות, ואף טוענים שימנעו בכל מחיר בחירות נוספות. בסביבת נתניהו אומרים שהוא בא בידיים פתוחות למשא ומתן, וזה שהוא מביא איתו את כל גוש הימין והחרדים לא אומר דבר על האפשרות של ממשלת אחדות.

מצד שני, גם גנץ שיגיע לשולחן המו"מ עם העבודה ועם מרצ, טוען שהוא פתוח לדיון אמיתי, אך אנשים שמקורבים לעניין מעריכים שיצור כלאיים כזה, שמשלב את מרצ ואת ימינה, יוכל לחיות על זמן שאול בלבד.

ועדת קלפי סופרת את הקולות, בחירות 2009
בדרך לבחירות חוזרות? | צילום: ap

במקביל, גורמים בכירים בליכוד נשמעים אחרת לחלוטין. לטענתם כל נושא האחדות הוא הצגה למצלמות, חלק ממשחק האשמות ולא יותר. "נתניהו סיים וזה לא בגללנו", אמר בכיר בליכוד, שבחר לשמור על אנונימיות, לחדשות 12. "לנתניהו יש רק שתי אפשרויות בגלל המצב המשפטי שלו: ללכת עם ליברמן או ללכת לבחירות חוזרות, הוא לא באמת רוצה אחדות. ליברמן לא יבגוד בבוחרים שלו, ואנחנו (בליכוד, ד"ל) לא נסכים לבחירות שלישיות. אם נתניהו יוביל לשם זה עלול להיות קו פרשת המים". ‎