גורם המעורב בחקירת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר היום (שלישי) כי הפרשות שנחקרו ושבגינן המליצה המשטרה להעמיד אותו לדין בעבירות מרמה והפרת אמונים והצעת שוחד הן רק "קצה הקרחון". המשמעות של הדברים היא שישנן פרשיות רבות נוספות ששמו של ליצמן נקשר בהן בחשד להתערבות בלתי חוקית, אך הן לא נחקרו. הגורם ציין כי האתגר בפרשות שבהן ליצמן קשור הוא לא מה לחקור - אלא מה לא לחקור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את סגן השר ליצמן (צילום: חדשות)
גורם המעורה בחקירה | צילום: חדשות

הגורם הוסיף כי ליצמן חרג מסמכותו באופן בוטה, ותחושת הכוח שכנראה לקה בה עיוותה את שיקול דעתו.

כאמור, המשטרה הודיעה היום (שלישי) כי היא ממליצה להגיש כתב אישום נגד ליצמן בשני תיקי חקירה שהתנהלו נגדו לאחרונה, ובהם נחקר מספר פעמים. בין העבירות בהן המשטרה ממליצה להעמיד לדין: הצעת שוחד, 2 עבירות של מרמה והפרת אמונים וכן עבירה של הדחת עד.

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את סגן השר ליצמן (צילום: חדשות)
המשטרה ממליצה להעמיד לדין את סגן השר ליצמן | צילום: חדשות

לפי החשד, סגן השר ליצמן ניסה להשפיע על חוות הדעת של פסיכולוגים במשרד הבריאות במסגרת פרשת הנאשמת בפדופיליה מלכה לייפר. ליצמן, לטענת המשטרה, ניסה לשנות את חוות הדעת שהתבקשו המומחים למסור בהוראת בית המשפט – ובכך למנוע את הסגרתה לאוסטרליה. 

הגורם המקורב למשטרה אף אמר כי ליצמן נועד עם סגן הפסיכיאטר של מחוז ירושלים, שלא הסכים להתיישר לבקשותיו, ואמר לו כך: "הבנת את היעד אבל לא ביצעת". אמירה זו, לטענת הגורם, היא על סף איום.

בתיק השני שבו נחקר, שמכונה "פרשת בית העסק", המשטרה ממליצה להעמידו לדין בעבירות של מרמה והפרת אמונים. על פי ממצאי החקירה, ליצמן ביקש מאנשי משרדו להשפיע על דרגים מקצועיים ולמנוע הליך של סגירת בית עסק בגלל כשלים ומפגעים תברואתיים שהתגלו בו. לפי החשד, הסיבה ששר הבריאות סייע היא כי בעלי העסק נחשב לאחד ממקורביו.

מלכה לייפר (צילום: AP Mahmoud Illean)
הנאשמת בפדופיליה מלכה לייפר, ארכיון | צילום: AP Mahmoud Illean

 מלשכתו של סגן השר ליצמן נמסר בתגובה לפרסום המלצות המשטרה: "כפי שהודענו לאורך כל הדרך, ליצמן פעל בכל שנות תפקידו לטובת אזרחי ישראל, בשקיפות מוחלטת ועל פי חוק. לשכת ליצמן נוהגת במדיניות ברורה של דלת פתוחה, לסיוע ועזרה לציבור. זאת, ללא אפליה בין האוכלוסיות והמגזרים וללא בירור מצבם של הפונים אליו לסיוע, אלא לפי החוק והיושר".

"מהודעת המשטרה אף עולה בבירור שגם המשטרה סבורה שלא נעברה כל עבירה במירב סעיפי החשדות בהן נחקר סגן השר ליצמן. לגבי הטענות האחרות אנו בטוחים ללא ספק כי לאחר בחינה מדוקדקת יתגלה כי לא נפל כל פגם במעשיו של סגן השר. יושרו הציבורי ועשייתו העצומה של סגן השר, בייחוד בתחום פניות ציבור מכל האוכלוסיות, מוכרות וידועות לכל, תוך הקפדה מדוקדקת על החוק, ואין ספק כי הדבר יוכח במהרה".