פרטים חדשים נחשפים בפרשה שמטלטלת את עולם הפשע המקומי: 12 שנים אחרי ניסיון החיסול של העבריין זאב רוזנשטיין, מעריכה המשטרה כי הצליחה לפענח את המקרה, שבו נרצחו שלושה אזרחים חפים מפשע ועוד עשרות נפצעו. הפרשה המסועפת שזכתה לכינוי "512", הביאה לפיענוח שישה מעשי רצח ו-15 ניסיונות לרצח המתפרסים על פני יותר מעשור. החשוד המרכזי בפרשה הוא ראש ארגון הפשע, יצחק אברג'יל, שמעצרו הוארך ב-15 ימים. בין העצורים גם אחיו מאיר אברג'יל והעבריין הבכיר אבי רוחן, החשודים באחריות לביצוע הפיגוע הפלילי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זירת ניסיון הרצח של זאב רוזנשטיין (צילום: חדשות 2)
ההרס בלב תל אביב, דצמבר 2003 | צילום: חדשות 2

ניסיון החיסול של רוזנשטיין, אירע בחודש דצמבר 2003, כשמטען רב עוצמה התפוצץ ברחוב יהודה הלוי בתל אביב. הפיצוץ, שהזכיר לרבים פיגוע ביטחוני, גרם להרס רב בלב העיר ולמותם של שלושה בני אדם שהיו במקום: משה מזרחי (28) מאילת, רחמים סרויה (43) מת"א ונפתלי מגד (19) מאשדוד. 19 בני אדם נוספים נפצעו באירוע, שנחשב לאחד החמורים ביותר בתולדות הפשע המאורגן בישראל, והביא לשינוי במדיניות המשטרה במאבקה נגד אותם ארגונים סוררים.

אחד מניסיונות החיסול של העבריין (צילום: חדשות 2)
ניסיון ההתנקשות הראשון, ארכיון | צילום: חדשות 2

חודשים ספורים קודם לכן התפוצץ מטען חבלה נוסף באזור נמל תל אביב, סמוך למכוניתו המשוריינת של רוזנשטיין, מי שהוגדר באותה עת - היעד מספר 1 של המשטרה. "הזאב" נפצע באורח קל וכך גם תשעה בני אדם נוספים שהיו במקום. במשטרה העריכו לכל אורך התקופה כי ארגוני פשיעה יריבים עמדו מאחורי שני ניסיונות החיסול, שפיענוחם הוביל לגל המעצרים שהגיע אתמול לשיאו.

בדרך לשחרור מוקדם? זאב רוזנשטיין (צילום: פלאש 90 יוסי זליגר)
זאב רוזנשטיין, ארכיון | צילום: פלאש 90 יוסי זליגר

אברג'יל, המרצה עונש מאסר בעקבות הרשעתו בשורה של עברות שלא קשורה לניסיונות החיסול, מסרב לשתף פעולה עם חוקריו. בנוסף למעורבות בניסיונות הרצח של רוזנשטיין, הוא חשוד בייבוא סמים ובסחר בסמים. "דווקא בימים אלה שבהם הוא מרצה את עונשו, המשטרה מעלה כל פעם תיק מהמגירה", אמר פרקליטו של אברג'יל, עו"ד שרון נהרי. "זה לא פעם ראשונה שהמשטרה יוצאת בכותרות ראשיות על טלטלה".

ירצה 5 שנות מאסר (צילום: מוטי קמחי, חדשות)
מאיר אברג'יל, היום | צילום: מוטי קמחי, חדשות

בין העצורים גם אחיו של יצחק אברג'יל, מאיר, החשוד גם הוא במעורבות בניסיון הרצח שהפך לרצח של שלושה אזרחים תמימים. במהלך הדיון בבית המשפט ניסה סנגורו, עו"ד אבי עמירם, להוציא מנציג המשטרה מידע על המעורבות של נציגי הפרקליטות בחקירה, תוך שהוא מציין כי אם יש עדי מדינה אז אין ספק שפרקליט ברמת פרקליט מחוז מעורב בתיק.

נציג המשטרה לא שיתף פעולה ולאחר שעורך הדין עמירם המשיך ולא הרפה, התרעמה השופטת איטה נחמן והבהירה: "זאת לא הייתה רות דוד", ובכך הפריכה את הרמיזה שהפרקליטה הבכירה שמועמדת לדין בפרשת רונאל פישר הייתה מעורבת בחקירת הפרשה בעת שכיהנה כפרקליטת מחוז תל אביב.

 

שנתיים מאסר לרוחן. ארכיון (צילום: מוטי קמחי)
אבי רוחן, היום | צילום: מוטי קמחי

גם העבריין הבכיר אבי רוחן, המוגדר ראש ארגון פשע במרכז והיה במעצר עוד לפני הפרשה הנוכחית, נעצר בכלא בחשד למעורבותו בניסיונות החיסול של רוזנשטיין. לאחר שהוארך מעצרו בבית המשפט ב-15 ימים נוספים הוא הכחיש בתוקף את החשדות נגדו וטען כי "גם הפעם אצא נקי מהפרשה". רוחן סירב להתייחס לטענה שלפיה היה בסכסוך עם רוזנשטיין: "אומרים הרבה דברים".

"הפרשה החמורה בתולדות המדינה"

במסגרת החקירה במשטרה מעריכים כי הצליחו להגיע גם לפתרון פרשת הרצח של מיכה בן הרוש, שהוגדר נעדר בשנת 2005. בשלושת המקרים הללו יש בידי המשטרה בין 8 ל-11 חשודים שקושרים עצמם ישירות למקרים - ואף הביאו לחשיפת פרשיות נוספות. על פי הערכות, הצליחה המשטרה לגייס מספר עדי מדינה להפללת החשודים, בהם עד מדינה בעל חשיבות רבה במיוחד.

לחלק מהחשודים מיוחס חשד לביצוע עבירות של חברות בארגון פשיעה ובמסגרת זו מעורבות לכאורה בפרשיות ייבוא וסחר בסמים חובקות עולם בהיקפים גדולים בין השנים 2003-2006.

כמו כן, הם חשודים בביצוע עבירות של הלבנת הון בהיקף של מיליוני שקלים. שורת החשדות המיוחסים לעצורים או לחלקם כוללת עברות רצח, ניסיון רצח, חברות בארגון פשיעה, סחר והחזקה באמצעי לחימה, הלבנת הון וקשירת קשר וכן עבירות בתחום הייבוא והסחר בסמים.

המפכ"ל לשעבר, יוחנן דנינו (צילום: פלאש 90)
המפכ"ל דנינו, ארכיון | צילום: פלאש 90

זמן קצר לפני שהוא עוזב את תפקידו, התייחס אתמול מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לחקירת הפרשה, שאותה הגדיר "אחת החמורות והגדולות בתולדות המדינה". הפרשה מאגדת בתוכה כ-40 תיקי חקירה מ-12 השנים האחרונות, היא קשורה בעיקר לארגון פשע מוביל שהתפצל בשנים האחרונות למספר ארגונים שונים. לדברי המפכ"ל, המשטרה מייצרת הרתעה משמעותית כלפי ארגוני הפשיעה בישראל, הרתעה שהגיעה לשיאה עם חשיפת הפרשה החמורה.

בהכנת הידיעה השתתף עזרי עמרם.