חשד לעבירות מס במיליונים ברשת "קרולינה למקה": מנהל אזורי ברשת האופטיקה נעצר בחשד שניצל את פטור המע"מ באילת על מנת לגזול מקופת המדינה מיליוני שקלים. במבצע רחב היקף פשטו אתמול חוקרי יחידת חקירות מכס ומע"מ באר שבע על חנויות אופטיקה רבות בעיר הדרומית לאחר חקירה סמויה שהתנהלה בחודשים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת החקירה נעצר ושוחרר בערבות אסף באשר, תושב אילת בן 38, בחשד שמכר משקפיים למי שאינם תושבי אילת ולמסור להם אותם בסניף עיר מגוריהם - ללא חיוב העסקה במע"מ. לפי החוק, סחורות פטורות ממע"מ רק כאשר הן נרכשות בתחום אזור סחר חופשי אילת, ובכל מקרה אחר, לרבות אם הסחורה מתקבלת בעיר אחרת, יש לחייב אותן ב-18% מע"מ.

לפי החשד נהגו מוכרי סניפי "קרולינה למקה" בעיר לדווח על עסקאות כחייבות במע"מ בשיעור אפס אחוז במקום 18%, וכך נמנעו מלשלם מיליוני שקלים לקופת המדינה בשנים האחרונות. מן החקירה המשותפת ליחידת מכס ומע"מ אילת ולחוקרי מע"מ באר שבע עלה החשד כי רשתות אופטיקה נוספות בעיר נוהגות לפעול בדרך זו.

ברשת "קרולינה למקה" נבדקו ארבעה סניפים, ומלבד מנהל האזור נחקרו עובדים נוספים שקשרו עצמם לחשדות. במסמכים שנמצאו במהלך החיפוש בסניפים נמצאו ראיות לכך שמנהלי הרשת פעלו ביודעין בניגוד להוראת חוק אזור סחר חופשי וכי הנחו את העובדים לבצע באופן גורף רק מכירות בפטור ממע"מ - גם בעסקאות החייבות בו.

עורכי הדין עמיר פולטין ואודי ברזלי, באי כוחה של חברת "קרולינה למקה", מסרו כי "מדובר באי-הבנה מוחלטת של רשות המסים. החברה היא זו שפנתה מיוזמתה כבר לפני זמן רב והסדירה את הנושא ברמה עקרונית-אזרחית מול רשויות מע"מ ואין ספק כי לאחר שיובהרו הדברים החקירה תיסגר".