בגיל 91, נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק שב אל התודעה הציבורית במצרים דרך מונולוג מצולם בן 25 דקות שהועלה אמש (שלישי) לערוץ יוטיוב המוגדר כ"ארכיון הנשיא לשעבר". זו הפעם ראשונה שבה הוא מתבטא בפומבי מאז הדחתו, תקופת מעצרו, והמשפט שבסיומו חזר להיות אזרח חופשי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

העיתוי שבו שב מובארק להופיע - סביב אירועי יום השנה למלחמת יום הכיפורים - אינו מקרי. במלחמה המכונה על ידי המצרים מלחמת אוקטובר פיקד הנשיא לשעבר על חיל האוויר המצרי, ובה הוא בחר להתמקד בפנייתו לציבור.

"הכנו את התוכנית הזאת באפריל 1973", סיפר מובארק. "זו הייתה המערכה האווירית הגדולה ביותר שהייתה. השתתפו בה מספר רב של מטוסי קרב, ואחד מקרבות האוויר נמשך 50 דקות - זה הקרב הארוך ביותר ששמענו עליו. לכן, אמרתי לשר: 'נחשיב זאת כיום חג לחיל האוויר', והוא הסכים. זה יום חג עד היום".

חוסני מובארק ובנימין נתניהו 1996 (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
חוסני מובארק ובנימין נתניהו, 1996 | צילום: David Silverman, GettyImages IL

מדבריו של מובארק עולה מסר עקבי אל העם המצרי - בטחו בצבא. "אנחנו יכולים רק לדמיין מה היה מצבה של מצרים היום לולא הניצחון במלחמת אוקטובר (מלחמת יום הכיפורים)", אמר הנשיא לשעבר. "ברכותיי לעם המצרי"

מי שטרח, קידם והשיק את ההופעה הנדירה הזו של מובארק הוא לא אחר מאשר בנו הבכור עלאא, שיחד עם אחיו ג'מאל היה פעם מועמד להתברג בצמרת השלטון ולרשת את אביו. כעת, שבו השניים לפעילות ציבורית אחרי שגם הם שוחררו ממעצר.

מעבר למירוק תדמיתו של אביהם, הנשיא המודח, כגיבור המלחמה ההיא – המהלך יוכל גם לעזור להם בעתיד לקראת התמודדות על תפקיד פוליטי. זאת על רקע העובדה שמובארק נהנה בימים אלה מאהדתם של מאוכזבי כיכר תחריר במצרים, המתגעגעים לשלטון אימתני פחות וסובלני יותר, לא כמו זה שהולידה המהפכה.