במשך חמש שנים ניהלה מדינת ישראל את פרויקט "שכנות טובה" בגבול עם סוריה - במהלכו אלפי פצועים שהגיעו לגדר טופלו בגבולות המדינה. המשמעות: חיבור לבני המקום הסורים שנקלעו לקרבות, ישראל הושיטה יד - והרוויחה שיתוף פעולה ושקט בטחוני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אלו היו שעות מורטות עצבים. זה כמו סרט, אתה עומד על זמן", שחזר אל"מ אופיר לוי, סגן מפקד אוגדת הבשן, את הרגעים הקריטיים במהלך המבצע. "אתה יודע שאם אתה מאחר בלילה - יכול להיות שלא תהיה הזדמנות שנייה".

אל"מ אופיר לוי סגן מפקד אוגדת הבשן (צילום: החדשות12)
אל"מ לוי: "לא נאפשר דרום לבנון בחזית הסורית" | צילום: החדשות12

"אתה רואה את העיניים של אימא שמחזיקה ילדה קטנה ומחכה שנעביר אותה", תיאר לוי. "בלב אנחנו יודעים שאם היא תעבור היא תישאר בחיים, אם לא אז גמרנו".

בספטמבר 2018 הודיע צה"ל על סגירת מנהלת "שכנות טובה" בעקבות חזרתו של משטר אסד לשלטון בדרום המדינה. מאז, המציאות ברמת הגולן משתנה.

צה"ל סוגר את מנהלת הסיוע לסורים (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
סוף עידן פרויקט "שכנות טובה" | צילום: דובר צה"ל, חדשות

"היום יש פה צבא סורי שהוא הריבון", הבהיר סגן מפקד אוגדת הבשן. "אנחנו מצפים ממנו שהוא יהיה השולט - ושלא יהיו ארגונים אחרים כמו חיזבאללה, לא נאפשר דרום לבנון בחזית הסורית".

"אז מה עושים כדי למנוע התקלות?"

"אנחנו מסבירים, גם לצד השני. אנחנו עושים פה עבודת הגנה על הגדר ואיסוף ויש פה עוד דברים במרחב שנעשים", אמר לוי. על פי פרסומים זרים, ישראל תוקפת עמדות של חיזבאללה וגם של צבא סוריה ואף פגעה במפקדי שטח בכירים של הארגון - רומזת שלא תאפשר את הישארותם פה.