שף תל אביבי מצליח ואשה עם וותק של 40 שנה במטבח מבשלים יחד אוכל מרוקני, שחקן תיאטרון לשעבר מעלה מחדש את יצירות ישנות, עם משורר צעיר ואומנית בתחילת דרכה - מקבלת מחוקרת אמנות מוערכת את כל סודות המקצוע. אלה רק שלוש דוגמאות למפגשים שהפכו לחברות אמת. מיזמים שמחברים בין בני הדור השלישי לחברה שיכולים להיות הנכדים שלהם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דוד קירשמן הוא שף במסעדה המצליחה "קפה אירופה" בת"א ולרותי אזרד וקנין יש המון וותק במטבח. שניהם הכירו דרך מיזם חברתי בשם "טעם של ילדות", שהפגיש בין אנשים שאוהבים לבשל משני דורות שונים: האחד צעיר והשני צעיר בנפשו.

"את המטבח המרוקני אכלתי, אבל לא הכרתי את התהליך", אמר דוד, ורותי הוסיפה: "הוא אמר לי 'את השפית שלי עכשיו'". דוד אמר כי בחברה שלנו יש נטייה לדחוק לשוליים את האוכלוסייה של הגיל השלישי: "במקום להעריך את התבונה וללמוד מהם". מהר מאוד הקשר הבין השניים יצא מהמטבח והפך לחברות של ממש. "מאוד כיף לי איתו ונקשרתי אליו", סיפרה רותי שהוסיפה: "אימצתי אותו כמו בן".

מרדכי ליצ'י כבר הרבה שנים לא משחק, היום הוא בן 85 וגר בת"א וכבר 15 שנים כותב למגירה. בזכות המיזם "happy hour" הוא הכיר את שגיא שדור, משורר צעיר שעוזר לו להעביר את השירים מהמחברות למחשב ומשם לפייסבוק. "זה התחיל מפגישות של פעם בשבוע לשעה ועכשיו זה טיפה יותר", אמרק שגיר ומרדכי הוסיף: "זה עוזר לי לבדידות שלי, זה מביא לי שמחה. יש לו המון הומור, אנחנו צוחקים. זה נותן צבע לחיים, זה משהו מאוד ערכי".

שגיא ומוטי יופיעו יחד בערב שירה ששגיא ארגן, שבו ישתתפו זה לצד זה משוררים מבוגרים וצעירים. "אני הרבה זמן לא הופעתי פני קהל", אמר מרדכי. מי שיזמה את הפרויקט, במסגרת הארגון "דור לדור", היא רוני פיבלוביץ'. רוני היא פעילה חברתית שרצתה להנציח את סבא שלה שלימד אותה רמי וברידג', רק כדי שיוכלו לשחק ביחד ובגיל 101 נפטר.

"המסר שאנחנו מוציאים ברשתות החברתיות הוא 'אם אתה רוצה להקדיש שעה בשבוע לתחביב - תגיד לנו מה התחביב שלנו ואנחנו נחבר לך מישהו מבוגר שרוצה לעסוק באותו תחביב'", מספרת רוני שהוסיפה כי הם רצו שאותם אנשים גם יקדישו זמן לתחביבים שלהם.

מיי חן, שלא מזמן נכנסה לעולם האומנות, קיבלה את שרה מלצר בתור המנטורית שלה. מלצר, ניצולת שואה שחוקרת אומנות ויוצרת בעצמה, סחפה אותה אחריה. "כשהציעו לי פתאום איזה היכרות עם צעירה לא ידעתי מה ייצא. לא הרגשתי שאני זקוקה למישהי שתבדר אותי. פתאום זה היה ונוצר דבר נפלא, נוצרה כימייה בקליק אחד", סיפרה שרה.