המגעים תקועים, אך האם בכל זאת יש מקום לאופטימיות? השעון הפוליטי מתקתק ורק 14 ימים נותרו עד ליום האחרון והמכריע – זה שבו נדע אם ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית או שבכל זאת תוקם כאן ממשלה ברגע האחרון. בזמן שבכחול לבן ובליכוד לא מצליחים להגיע להבנות ונתניהו מסרב לקבוע מועד לפריימריז בליכוד - נראה שהמוצא היחיד מבחירות הוא מועמד אחר ממפלגתו שיגייס 61 חתימות ויקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

היום אמנם התחדשו המאמצים לכינון ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד בחסות יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, אך הסיכוי שעמלו יוביל להתפתחות משמעותית אינו גבוה. בכחול לבן יש בעיה לשבת עם נתניהו תחת כתב אישום כה חמור – אך הבעיה הגדולה יותר היא חוסר האמון המוחלט של הרביעייה בנתניהו. הם לא מאמינים שיקיים את חלקו ברוטציה ויפנה את מקומו וככל שהצעות הליכוד כלפיהם משתפרות – החשדנות שלהם עולה.

רביעיית כחול לבן בנאום מדגם (צילום: רויטרס)
לא מאמינים לנתניהו. רביעיית כחול לבן | צילום: רויטרס

לכן, נראה שהמוצא היחיד מבחירות הוא תרחיש שבו מועמד אחר מהליכוד יצליח לגייס 61 חתימות ולבקש לעצמו את האפשרות להרכיב ממשלה. האופציה הזו אמנם נשמעת מופרכת, אך היא בעלת סיכוי גם כי נתניהו פשוט נמנע במכוון מקביעת מועד לפריימריז – ומנסה לקבוע עובדות בשטח: לא לאפשר למועמד אחר מהליכוד לנצח אותו ולהרכיב ממשלה בתוך חלון 21 הימים.

גדעון סער (צילום: Flash90)
יצליח לגייס 61 חתימות עבורו? סער | צילום: Flash90בליכוד אומרים שנתניהו מנסה לקבוע עובדות בשטח, וייתכן שבדיוק בגלל זה – מישהו אחר בליכוד ינסה לקבוע בעצמו את העובדות לנתניהו, לגייס את החתימות הדרושות – ולנסות להרכיב ממשלה בזמן שנותר. במקרה בו מועמד כזה מצליח לגייס את החתימות הדרושות – הוא יקבל 14 ימים לנסות ולהרכיב ממשלה, ובטווח הזה ייתכן שיקבל גם את אמון הבוחרים בליכוד בפריימריז.השאלה היא האם תצליח להתגבש קבוצה מספיק גדולה בליכוד לקידום מהלך עוקף נתניהו ועוקף בחירות בפעם השלישית. בשורות האחוריות של הליכוד וגם בכחול לבן מתחילים להילחץ – ח"כים חוששים שלא יצליחו להיבחר לכנסת הבאה, ונראה שמשהו מתחיל לזוז.