חברת תדהר הראל מניבים הודיעה היום (רביעי) על רכישת 75 אחוז ממגרש פרוטרום בעכו מקבוצת דלק של יצחק תשובה תמורת 150 מיליון שקל. דלק תמשיך להחזיק ב-25 אחוז מהקרקע. 

המגרש, שמשתרע על שטח של כ-430 דונם, נרכש על ידי חברת דלק לפני יותר מ-10 שנים כדי להקים מתקן לאיחסון הגז הטבעי של מאגר תמר. המתקן הוקם במגרש אחר ומאז ניסתה החברה למכור את הקרקע. 

הקושי במכירת הקרקע נבע מכך שעל המגרש פעל מפעל תעשיות אלקטרוכימיות וטיהורו כרוך בהוצאה של עשרות מיליוני שקלים. החברות חתמו על מזכר הבנות עוד בינואר, אך החתימה התעכבה בשל בחינת היתכנות טיהור הקרקע.

גיל גבע, יו"ר קבוצת תדהר (צילום: רונן אקרמן)
גיל גבע, יו"ר קבוצת תדהר | צילום: רונן אקרמן

החברות בוחנות את אפשרויות הפיתוח של המתחם אשר נהנה מזכויות בנייה של מאות אלפי מטרים לשימושי לוגיסטיקה, תעשייה ואחסנה והן מתכוונות לקדם ולשאת בעלויות טיהור הקרקע. "אנו שמחים על צעד משמעותי נוסף של המיזם המשותף שלנו יחד עם הראל ולצד קבוצת דלק", מסר  גיל גבע יו"ר קבוצת תדהר. "בתום השלמת העסקה בשבועות הקרובים ועוד בטרם נחל בתכנון הפרויקט עצמו, המשימה המרכזית שלנו היא לתכנן את פרויקט טיהור הקרקע ולהיכנס לביצועו בהקדם האפשרי". 

"השלמת פרויקט הטיהור הינה תנאי בסיסי להמשך תכנון ופיתוח המתחם", הוסיף גבע. "אנו רואים בו חובה והזדמנות  למימוש האחריות התאגידית של החברות – הלכה למעשה".

במרץ 2020 חתמו קבוצת תדהר וקבוצת הראל ביטוח ופיננסיים על הקמת חברה משותפת שתעסוק בייזום, פיתוח והרחבת תיק הנכסים המניבים של שתי החברות. לדברי החברה, מטרותיה העיקריות הן איתור, הקמה ואחזקה משותפת של נכסים בהיקף של כ- 1,000,000 מ”ר בעשר השנים הקרובות. 

סמי בבקוב, מנהל חטיבת ההשקעות בהראל ביטוח ופיננסים ציין כי: "השותפות של הראל עם תדהר מאפשרת לעמיתי הראל ליהנות מאפשרויות מגוונות לניצול הזדמנויות לא שכיחות בעסקאות נדל"ן מורכבות ומעניינות. עסקה לרכישת כ-430 דונם בעכו  , במיקום מעולה לנכסי לוגיסטיקה , משרתת את תפיסת ה ESG של הראל ואת התשואות שנעניק לנכסי חסכון ארוך הטווח אותם אנו מנהלים".