אחת המגמות הבולטות ביותר בשנה האחרונה בעולם הפרסום היא מיתוג המעסיק של עולם ההייטק. הטרנד כל כך מתחזק שהוא שוטף את כל שילוט החוצות המרכזי באזורים המרכזיים, שלט רודף שלט, חברה אחרי חברה, ונראה כאילו שהן עומדות בתור כדי לקבל את ההזדמנות להציג את עצמן.

אבל יותר מכך בולטת השפה התקשורתית בה הן נוקטות, שלמעשה יצרה ז'אנר חדש של פרסום, "שטנץ" שהפך להיות מזוהה ומוכר תוך זמן קצר, כאילו כל מעצבי השפה התקשורתית קיבלו את אותו בריף והנחיות מדויקות ולפיהן הן פועלות. כחלק מהשפה, העיצוב עושה שימוש ברקע כהה, לרוב שחור, עם אלמנטים צבעוניים בגווני ניאון בולטים, טקסטים באנגלית בלבד המעבירים איזשהו מסר "מעצים" וטכנולוגי והכי חשוב, מתן במה מרכזית על גבי השלט לעובדי החברה.

 

 

המטרה של קמפיינים האלו הינה תמיכה במאמץ האדיר של מרוץ החימוש של טאלנטים, שנראה כקשה יותר ויותר ולצד זאת גם תמיכה במיתוג מעסיק, שנועד להציג לעולם כולו כמה כיף ונעים וכדאי לעבוד דווקא אצלם, מתוך שאיפה לשמר אצלם את הטאלנטים שכבר נמצאים.

כאשר נוצר יש מאין ז'אנר כ"כ בולט ומייצר עניין, הוא מהווה באופן מיידי מקור לחיקוי וטייק אוף בעלם הרשתות החברתיות. חברה אחת לקחה את העשייה הזאת צעד אחד, או אפילו שלושה צעדים קדימה ויצאה במהלך שחרך את כל האינטרנט בימים האחרונים, מהלך שאין מי שלא מדבר עליו - וזו כמובן רשת המרכולים התל-אביבית AM:PM. המהלך שהובילה רשת המרכולים, יחד עם משרד הפרסום ענבר מרחב, הוביל לשיח בכל הפלטפורמות: פייסבוק, טוויטר, לינקאדין וגם למאות תגובות גם מחברות טכנולוגיה לדוגמת מיקרוסופט.

הרשת, שבינה ובין טכנולוגיה אין כמעט ולא כלום, עלתה במהלך תקשורתי שעשה טייק אוף לשפה המאוד בולטת וייחודית זו. אבל בניגוד לכל החברות שבמקרה הטוב יוצאות במהלך RTM (שיווק בזמן אמת) עם מם שעולה לרשתות החברתיות, היא עשתה את זה בדיוק באותה דרך בה פועלות ענקיות הטכנולוגיה - בשילוט חוצות בולט ומרכזי ברחבי תל-אביב, ובעיצוב שעושה חיקוי אחד לאחד לשפה התקשורתית המוכרת, עד לפרט האחרון.

ההתכתבות של מיקרוסופט עם AM;PM (צילום: צילום מסך)
ההתכתבות של מיקרוסופט עם AM;PM | צילום: צילום מסך

המהלך של רשת השיווק גרר מהלכי RTM אחרים של גופים אחרים לדוגמת משרד התיירות. 

 

 

הקמפיין שטף את הרשת ולצד מחיאות הכפיים על האומץ והיצירתיות, נוצר גם שיח של דעות וניסיון לנתח ולהבין מהי האסטרטגיה שמאחורי הקמפיין ומה מטרתו: האם באמת גיוס עובדים? כנראה שלא! כי לכאורה אופן הפנייה לא מתאים לקהל היעד שמועסק ברשת וממילא התפקידים המוצעים שם הם לא הקריירה לה הם מייחלים. אז אולי זו בכלל אמירה חברתית? התשובה היא כן! בעולם של היום המותגים מבינים שכדי להישאר רלוונטיים בקרב הדורות הצעירים חשוב לנקוט בעשייה חברתית, והתפיסה גורסת שזו דרכה של הרשת לזכות באהדה באמצעות התרסה כנגד הבועה ההולכת ומתהווה, ההשקעות האדירות והראוותנות של החברות הגדולות.

ואולי זה גם קמפיין מותגי? כן וכן! הרשת שמיצבה את עצמה כצעירה, בועטת והכי תל-אביבית שיש, מזכירה לקהל שלה, שחלקם הם מתעשרי הייטק, שהיא כאן. ומחזקת את מעמדה במיוחד לאור התחרות שעומדת להתגבר לקראת הכניסה של 7-eleven בעתיד. 

אבי זיתן (צילום: בני בכר)
אבי זיתן | צילום: בני בכר

כך, או כך או כך, מגיע שאפו אדיר לרשת שממשיכה לפעול תקשורתית באומץ ויצירתיות ומוכיחה שלפעמים לא צריך לירות בכל התותחים כדי לזכות באהדה ועניין, מספיק לעשות את זה נכון, חכם ויצירתי.  

אבי זיתן הוא בעלים של חברה לייעוץ אסטרטגי שיווקי פרקטי שמלווה חברות וארגונים בתהליכים גיבוש ויישום של אסטרטגיה שיווקית ותקשורתית.