כשהחלו להגיע תמונות וסרטוני הזוועה ממתקפת הפתע הרצחנית של חמאס ביישובי עוטף עזה, יוצרת התוכן אלה קינן הבינה שהיא חייבת לעשות מה שאפשר על מנת לחשוף את הקהילה הבין-לאומית למה שמתרחש. בתחילת השבוע, היה לה רעיון מבריק. "ראיתי חטיפה ורצח של אזרחים וילדים זה הזכיר לי את דאעש", היא מספרת, "הבנתי שצפון אמריקנים ואירופאים יכולים להתחבר לזה יותר מלהשוואה לנאצים. הדור ההוא הולך ונעלם והעובדה שאומרים נאצים על הכל שחקה לצערי את המשמעות של זה. החלטתי להשתמש בנרטיב שחמאס שווה דאעש". 

המסר תפס ברשתות החברתיות ובייחוד בטוויטר, שם ההאשטאג (תג הקבצה) הוזכר עשרות אלפי פעמים תוך זמן קצר. ההשוואה בין חמאס ודאעש אפילו התגלגלה לנאום ראש הממשלה נתניהו בתחילת השבוע, לתדרוך לכתבים של בכיר במערכת הביטחון האמריקאית, לדבריו של שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן ושותפה על ידי דמויות משפיעות ברחבי העולם. העמדה המוסרית של ישראל נדמית בשלב זה אולי ברורה מאליו, איך אין להניח שמצב זה יימשך. 

"כרגע כולם מנחמים אותנו ומחבקים אותנו", אמר ארדן בראיון לחדשות 12, "אבל מרגע שישראל תפעל בעזה בעוצמה לרסק את תשתיות החמאס ולפרק את ארגון הרצח הנאצי הזה, אני יודע שכל התמונה הבין-לאומית תשתנה". 

זירת הקרב - טוויטר, להילחם חצי שעה ביום

זהו בדיוק הרעיון המסר שעומד גם מאחורי מאמץ ההסברה שיזמה קינן. "אנחנו יודעים שהמערכה תהיה קשה וממושכת", היא אומרת, "עם התמשכות המערכה הפופולריות של ישראל תרד. הבנתי שאם אנחנו רוצים לנצח את קרב ההסברה חייבים לקבע את הנרטיב כבר עכשיו. למרות שאני חזרה באינסטגרם, טיקטוק ופייסבוק, זירת ההשפעה הכי משמעותית בצפון אמריקה ואירופה כעת היא טוויטר ואחריה אינסטגרם. 

כשקינן זיהתה בשעות הצהריים אתמול כי היוזמה מכה גלים, היא פרסמה פוסט המסביר את היוזמה וכיצד ניתן להצטרף אליה. היא פתחה שרשור בטוויטר עם כל התכנים שעולים בנושא ומשתמשים בהאשטאג HamasisISIS# על מנת להגביר את החשיפה של המהלך והחליטה להשתמש גם בהאשטגים של תמיכה בפלסטין. "זה כדי להגיע לכמה שיותר אנשים שיגיבו לנו תגובות שנאה ואז טוויטר יקדם את זה", כתבה. 

 

 

"למי שאין טוויטר אני ממליצה להוריד", היא מסבירה בראיון כיצד להצטרף למאמץ, "זה לא דורש יותר מ-20 עד 30 דקות ביום. אני לא מפרסמת סרטוני סנאף (סרטונים עם אלימות גרפית במיוחד) למשל עם חלקי גופות, יכול להיות שזה טוב אבל אני אישית לא יכולה לקחת את זה על עצמי. אני גם לא מגיבה לפוסטים של תומכי חמאס, אם רוצים לוקחים את התוכן שלהם בצילום מסך ומכניסים לתוכן משלנו על מנת לא להדהד את המסר שלהם". 

בממשלה ניסו לקחת קרדיט, במקום להיעזר

אתמול (שלישי) לאחר שעלו בציבור טענות קשות על תפקוד משרד ההסברה במלחמה, ניסתה השרה גלית דיסטל אטבריאן לקחת קרדיט על הקמפיין, שכלל אינו יוזמה רשמית של המשרד. "השרה לא דיברה איתי, אף אחד לא פנה אליי", מגיבה לעניין קינן, "לא מעניינת אותי גלית דיסטל, אין לי איתה שום דבר ואני בטח לא בתחרות עם אף אחד. יש שבויים ואני רוצה לעזור לקבע את הנרטיב בדעת הקהל כדי לסייע להם. אין לי שום שאיפות ציבוריות ושום עניין כזה". אני מתעניין אם ניסו במשרד ההסברה להיעזר בקינן והיא משיבה: "לא ניסו לגייס אותי, עד עכשיו לא פנו אליי כלל".