תמיר מנדובסקי הוא לא הפרופיל הסטנדרטי של מנטור בתחום ההשקעות והוא הגיע לעולם הזה די במקרה, אחרי שראה שלא מעט חברים מהעבודה מתייעצים איתו בנושא. ב-2021 הוא כתב את הספר "השקעות לעצלנים" שמהר מאוד הפך לחבר קבוע ברשימת רבי המכר, הוא מוביל פודקאסט באותו השם שהגיע לצמרת ההאזנות ומנהל עסק שמגיע ל-6 ספרות בחודש – וכל זה תוך פחות משנתיים.

את הריאיון אנחנו עושים במשרד שלו במגדלי התאומים בר"ג, זוג מגדלים אפור מלא במשרדים של עורכי דין, רואי חשבון ויועצים פיננסיים. משרדים גנריים, לא מעניינים במיוחד. כשפותחים את הדלת למשרד של מנדובסקי רואים משרד לא סטנדרטי. חלל די גדול, עם שולחן אחד בקצה הימני שבו יושב עובד שגייס לאחרונה ושולחן בצד השמאלי עטוף בזכוכית שבו יושב תמיר. בצמוד לדלת מטבחון קטן שבולטת ממנו מכונת אספרסו מקצועית.

"את החברה פתחתי לפני שנה ורעדה לי היד", הוא מספר. "זה היה נראה לי צעד מרחיק לכת, שלושה חודשים אחרי כבר היו לי 250 אלף שקל פנויים. רואה החשבון ייעץ לי פשוט לקנות משרד. הוא אמר 'גם ככה רצית לעבור למשרד אז תקנה אותו'".

אנחנו יושבים במשרד של מנדובסקי, מאחוריו בובה של עצלן, הלוגו של הספר והפודקאסט וסדרה של ספרים. בלט במיוחד דווקא הספר "האדם מחפש משמעות", שכתב ויקטור פראנקל מיד אחרי שהשתחרר מאושוויץ בתום המלחמה. "זה הספר שהכי השפיע עליי", מספר מנדובסקי בפתח הריאיון. "אדם שמוצא תכלית דווקא במקום הכי נורא".

את החיים הבוגרים שלו הוא התחיל בירושלים כשעבר לשם בשנת 2011 כדי ללמוד יחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית, כעבור שנה הוא הבין שהוא נמשך לעולמות המודיעין והתגייס לשב"כ. "אני עושה רק מה שמעניין אותי – זה חוק שלי לחיים", הוא מספר. "שלחתי קורות חיים והם חזרו אליי".

"את החברה פתחתי לפני שנה ורעדה לי היד. זה היה נראה לי צעד מרחיק לכת, שלושה חודשים אחרי כבר היו לי 250 אלף שקל פנויים. רואה החשבון ייעץ לי פשוט לקנות משרד. הוא אמר 'גם ככה רצית לעבור למשרד אז תקנה אותו'". 

"לא היה לי רקע בעולמות האלה והייתי גם קצת לא קשור", הוא מודה. "בצבא הייתי חייל פשוט וכולם שם הגיעו מסיירות". שנת הגיוס שלו הייתה אחת הרגועות בהיסטוריה בשטחים והיא נגמרה ללא הרוגים ישראלים, גם 2013 עברה בלי אירועים מיוחדים ואז, ב-2014, הגיע האירוע שטלטל מדינה שלמה.

"שבוע אחרי שעברתי לתפקיד שטח נחטפו שלושת הנערים", הוא מספר. "בהתחלה הייתה את התחושה שמסיימים את הסיפור תוך יומיים. היינו בטוחים שנמצא אותם, הרי טלפון אי אפשר להעביר בלי שזה מגיע לשב"כ – ופשוט לא מצאנו אותם. עברו ימים שלמים ללא שינה והייתי כמעט בכל צומת משמעותי באירוע הזה. פעם אחת, אמרו לי 'יש חטיפה, סע ליער רמות'. שום דבר לא הכין אותי למה שראיתי שם, מצאנו את גופתו של אבו חדיר. הייתי חובש בצבא, יצא לי לראות אנשים לא חיים, אבל שום דבר לא הכין אותי למה שקרה לילד בן ה-14 הזה".

בסוף האירוע, אחרי שנמצאו גופות הנערים יעקב נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל, מנדובסקי החליט לעזוב את השב"כ. "גופות הנערים נמצאו ובוצע מעצר לרוצחים של אבו חדיר שגם הוא היה אלים וחסר פרופורציות", הוא משחזר ומספר מה הוביל אותו לכתוב. "משהו באינטנסיביות הזו הוביל אותי, הייתי די בודד עם החוויות. עשיתי סדנת כתיבה של אשכול נבו, המדריכה שם אמרה לי שאני סוחב דברים משמעותיים והחלטתי לכתוב ספר, את 'קנטאור'". 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by תמיר מנדובסקי (@lazy.investor.israel)

 

אחרי טיפול פסיכולוגי של שנתיים הוא החליט שהעבודה בשב"כ היא לא בשבילו. אמנם, הוא לא ידע מה הוא רוצה לעשות בהמשך אבל הוא ידע שאת הספר הוא יסיים. הוא מצא עבודה כאנליסט בחברת הייטק שאפשרה לו להמשיך בתהליך הכתיבה. הוא פנה לכל ההוצאות לאור, כולם סירבו לפניותיו, אז הוא החליט לאתר עורכי ספרים שיסכימו לערוך את הספר. אחד העורכים אליו פנה היה אמנון ז'קונט, שזיהה את הפוטנציאל. "אחרי שהוא הסכים לערוך את הספר, המילה שלו כבר הייתה יותר משמעותית אל מול ההוצאה".

מה שהוביל להשקעות לעצלנים: "זה היה במקרה, כתבתי משהו לחברים וזה התפתח לספר"

לעולם ההשקעות הגיע מנדובסקי ממש במקרה, זה התחיל מזה שחסך את מרבית המשכורת בזמן שעבד בשב"כ והחליט להשקיע אותו. ב-2013 הוא קנה דירה להשקעה בבאר שבע ופתח לעצמו תיק השקעות שאליו העביר 5,000 שקל בחודש. "בעבודה כולם היו מתייעצים איתי על השקעות", הוא משחזר. "הופתעתי מזה שאנשים חכמים הרבה יותר ממני לא יודעים דברים שלכאורה מובנים מאליהם".

מנדובסקי שם לב שהשאלות חוזרות על עצמן והחליט לכתוב איזשהו מסמך שאותו יוכל לתת לאנשים ששואלים אותו. "אחרי הניסיון שלי עם קנטאור הבנתי מהר מאוד שיש פה פוטנציאל לספר", הוא מציין. "אז החלטתי להוציא אותו בעצמי, כבר הייתי מנוסה בכתיבה. ההחלטה הייתה לעשות את זה בשפה פשוטה, והשם 'השקעות לעצלנים' הסתדר מאוד. כל מי שבא להתייעץ איתי הזדהה כעצלן בנושא. אנשים חרוצים מאוד, שעובדים כמהנדסים בחברת הייטק, אבל אין להם זמן. למה לא לקחת יום אחד חופש בשבוע כדי לטפל בזה? זה יכול להיות שווה מיליוני שקלים, והם אומרים התעצלתי. זה אבסורד. שמעתי את זה כל כך הרבה פעמים וזו הסיבה שבחרתי את השם הזה".

הספר השקעות לעצלנים
הספר השקעות לעצלנים

"רציתי שאנשים יסתכלו על זה ושזה יראה להם כמו ספר ילדים", הוא מספר. "שזה יהיה כמו חוברת, לא ספר. בהתחלה היו 200 עמודים, קיצרתי והורדתי כל מה שפחות רלוונטי וסגרתי אותו ב-120 עמודים. הפקתי הכול בעצמי והחלטתי גם לשווק אותו בעצמי, הכול לבד. הספר יצא לפני שנתיים אבל בהתחלה אף אחד לא שמע עליו. בשנה הראשונה הוא נמכר באלפים בודדים, שזה גם היה הרבה מבחינתי. בשנה השנייה זה כבר נמכר בכ-27 אלף העתקים - הרבה בגלל הפודקאסט".

מנדובסקי מסביר בהקשר הזה גם איך הוא משתמש בכלים שלקח מכתיבת הספר הראשון ומהתקופה בשב"כ בספר. "אני נכנס לנעליים של האנשים", הוא מספר. "אני אומר להם, מה שאתם כמו שאתם עכשיו זה בסדר. אני לא מוכר חלומות כמו מנטורים שמצלמים את עצמם ברכבי יוקרה, אני נוסע באוטובוס ומתגאה בזה. אני לא צריך להוכיח שום דבר, אני נוסע באוטובוס. זה הדבר הנכון לעשות".

מתי התחלת עם הפודקאסט?

"התחלתי להקליט אותו מינואר 2022 עם פרק בחודש", הוא מספר. :"במשך שנה כמעט דיברתי לעצמי. ביולי 2022 אבא שלי נפטר, הייתי בשבעה, לא יודע מה קרה אבל קיבלתי מבול של הזמנות לספר. על כל הזמנה אני מקבל מייל, לא הבנתי ממה זה. אחרי השבעה החלטתי לדגום אנשים ולהתקשר אליהם כדי להבין איך הם שמעו על הספר. כולם אמרו שזה מהפודקאסט, מאז התחלתי לעשות שני פרקים בחודש ואז זה התפוצץ. באיזשהו שלב עברתי לפרק אחד בשבוע והגעתי למקום הראשון ברשימת ההאזנות".

אז למה בעצם זה כל כך מצליח?  

"מה שהיה פה זה עוול לדורות", הוא טוען. "רק הורים עשירים דאגו לחינוך פיננסי לילדים. אני מגיע להרצאות בפריפריה שעד לפני כמה שנים לא יכלו לקבל מידע כזה בחיים, מצד שני המתחרים שלי באינסטגרם ובמקומות אחרים הם הרבה פעמים 'סקאמרים' (נוכלים) על מלא. הם מבטיחים התעשרות מהירה, אני אומר בוא נתחיל לעבוד עכשיו והחיים שלך יהיו שונים לגמרי עוד 20 שנה".

"לפני שנה התחלתי להעביר סדנאות והכול התמלא בשנייה חודשים קדימה", הוא מספר. "התחלתי לעשות שיתופי פעולה עם יועצי השקעות שכל הזמן העברתי אליהם לקוחות. הלכתי ליועץ שאמר לי שמגיע לי לקבל משהו על כל הלקוחות שאני מעביר. תוך חודשיים עברתי מעסק פטור, להכנסות של חברה.

הביקוש המשיך לעלות, גם הקהילה של השקעות לעצלנים בפייסבוק התמלאה בעוקבים. "הגיע ביקוש מטורף לסדנאות", הוא מספר. "זה היה מאפס למאה. אני כל פעם פוחד שאני בשיא ועוד מעט תגיע הנפילה, אבל יש כל הזמן גדילה. אנשים צמאים לידע הזה. הדבר הראשון שקורה במקום עבודה זו שיחה עם יועץ פנסיוני וזה תמיד נראה כאילו מסתירים ממך סוד. יש תמיד את הבושה לשאול שאלות כדי לא לצאת מטומטם, אבל מצד שני אף אחד לא לימד אותנו את הדברים האלה, זה כאילו לכולם יש אינטרס שאתה לא תבין. לא תראה פרסומת לקרן סל מחקה מדדים כי אף אחד לא מרוויח מזה, יש המון בורות בתחום הזה והבורות הזו היא מכוונת".

איך אתה משתמש בכלים מהשב"כ בעולם ההשקעות?

על מנת לענות על השאלה מנדובסקי מביא דוגמה מעולם הנדל"ן. "עזרתי להרבה מאוד חברים שלי לקנות דירות", הוא מספר. "להיות איש נדל"ן טוב זה להיות איש שטח, העסקאות הכי טובות הן לא ביד 2, הן נמכרות מחוץ לשוק. דירות נטושות למשל הן הכי טובות. כשאתה הרבה בשטח יש סימנים שמלמדים אותך על דירה נטושה, אז כשאני בחיפוש אני מחפש כל מיני סימנים. למשל, אבק על ידית הכניסה, חלון פתוח באמצע החורף, קקי של יונים על אדן החלון ודברים דומים אחרים. כשאני מזהה דירה כזו אני ישר מוציא את הטאבו של הדירה כדי לראות מי הבעלים".

באחד המקרים מצאתי באמצעות חבר דירה נטושה בבניין שלו. "הוא אמר לי שהדירה נטושה שבע שנים ושיש אישה מבוגרת שלא מוכרת, אז לקחתי את המספר שלה והתקשרתי אליה. שאלתי אותה על הדירה והיא אמרה שהיא פרסמה פעם אבל לא הצליחה למכור. היא דיברה המון, הרגשתי שהיא בודדה, היא לא הפסיקה לספר לי המון דברים נורא מעניינים, אז הקשבתי לה בעיקר. שאלתי אותה אם אפשר לראות את הדירה וביני לבין עצמי כבר ידעתי שתהיה עסקה. אחרי שלוש שעות שם יכולתי לספר הכול על סיפור החיים שלה ועוד לא דיברנו על מספרים. ידעתי שיש שם זהב, דירה שנטושה שבע שנים, כנראה יש קשר שצריך לפרום אותו. ביקשתי שתציע לי מחיר אטרקטיבי, סגרנו על 1,500,000 שקל לדירה ברמת גן שזה כלום, מבחינתה היא רק רצתה להיפטר מהדירה. בצד השני תמיד יש בן אדם עם מניע  – פה כל מה שהיא רצתה זה לנתק מגע עם האחיות".

אז זה בעצם סוד ההצלחה של העסק שלך?

"אני חושב שאת אותו ביזנס בדיוק יכולתי להקים גם לפני אלף שנה", הוא אומר. "אין פה הייטק, אני פשוט אומר לאנשים דבר פשוט. אני לא מוכר קורס שמבטיח לייצר רווחים מהירים, אני אומר יש קרנות סל מחקות מדדיים, ושאין דרך אפקטיבית יותר לגרוף בטווח הרחוק רווחים הוגנים בשוק ההון. בני אדם הם משקיעים גרועים ויעשה טוב משקיע אם הוא לא יפריע לתיק ההשקעות שלו".

אז מה בעצם הסוד? בסוף הכלים שאתה נותן הם לכאורה מובנים מאליהם

אני לא רוצה את האנשים שיגידו לי אני עכשיו שילמתי כסף תראה לי איך אני הופך להיות כמוך. ההבטחה בוא תהיה כמוני סופה במפח נפש. אין לי לקוחות מאוכזבים כי אני לא משלה אותם".

רוצים לספר את הסיפור שלכם? רוצים לספר לנו על עסק שכדאי לנו להכיר? כתבו לנו: Business@mako.co.il