שוק הקריפטו נחתך במיליארדי דולרים בשבועות האחרונים. בשבעה ימים המטבע הגדול בשוק, הביטקוין איבד כמעט 30 אחוז מערכו ונסחר היום (חמישי) בכ-27,697 דולר רחוק מהשיא  שנקבע לפני קצת יותר משנה ביותר מ-50 אחוז. גם המטבעות האחרים נחתכו וערך השוק כולו עומד על 1.18 טריליון דולר בלבד (רק בנובמבר הוא חצה את רף ה-3 טריליון דולר).

מי שכמובן משלם את המחיר הוא מתעשרי הקריפטו הגדולים שאיבדו מיליארדי דולרים תוך שבועות ספורים. על פי נתוני בלומברג, הונו של מייסד coinbase, זירת המסחר הגדולה למטבעות קריפטו, בריאן ארמסטרונג, עמד בנובמבר על 13.7 מיליארד דולר, ובמרץ על 8 מיליארד. חודשיים אחר כך הונו עומד על 2.2 מיליארד דולר בלבד.

הקריפטו נחלש (צילום: שאטרסטוק)
שוק הקריפטו צולל | צילום: שאטרסטוק

הסיבה כמובן היא הירידה החדה בשווי החברה, שמניותיה צנחו בלא פחות מ-84 אחוז מאז התחילה להסחר בתחילת אפריל. מה שמעורר את החשש כי זירת המסחר הגדולה בעולם לא תעמוד בירידות החדות במטבעות הקריפטו.

המצב הוביל את ארמסטרונג לצייץ בטוויטר ולהגן על החברה. "אין סיכון לפשיטת רגל", כתב וניסה להרגיע. זאת, למרות מצב של "ברבור שחור" (כינוי לאירוע שלא ניתן לחזות ויש לו פוטנציאל להוביל להשלכות משמעותיות).

ארמסטרונג הוא לא היחיד. מייקל נובוגרטץ, מנכ"ל Galaxy Digital ראה את הונו צונח מ-8.5 מיליארד דולר בחודש נובמבר ל-2.5 מיליארד דולר היום, כך על פי מדד בלומברג. נובוגרץ השקיע בעיקר ב"מטבע היציב" TerraUSD,  שאיבד מערכו כמעט 40 אחוז מערכו.

צ'אנגפנג זאו, מנכ"ל Binance, שכבר הוכתר כאחד ממיליארדרי הקריפטו הגדול בעולם, הפסיד (לפחות על הנייר) את הסכום הגבוה ביותר. בינואר בבלומרג העריכו את הונו בכ-96 מיליארד דולר – ביום רביעי הוא כבר הצטצמצם ל-11.6 מיליארד דולר.