עסקת ענק בהייטק הישראלי: Kape, ספקית התוכנה לאבטחת סייבר ופרטיות ברשת שבשליטת טדי שגיא הודיעה הערב (שני) על רכישת החברה האמריקנית ExpressVPN בסכום של 936 מיליון דולר שאותו תעביר במזומן ובמניות. בשנתיים האחרונות ביצעה החברה שתי רכישות והשלימה גיוס הון משמעותי, הרכישה האחרונה תהפוך את החברה לשחקן משמעותי בשוק הפרטיות עם כ-6 מיליון לקוחות משלמים.

מדובר ברכישה הגדולה ביותר בתולדות החברה, ולאחת הרכישות הגדולות של רכישת חברה זרה על ידי חברה ישראלית. זו הרכישה השלישית המשמעותית של החברה. בחודש מרץ האחרון רכשה החברה את וובסלנס הישראלית תמורת 149 מיליון דולר ובנובמבר 2010 רכשה את PIA (Private Internet Acsses) האמריקאית תמורת 128 מיליון דולר. קייפ צומחת בעצמה ללא סיוע של קרנות הון סיכון.

ExpressVPN הוקמה בשנת 2009 על ידי פיטר בורצ'ארדט ודניאל פומרנץ והיא מספקת פתרונות VPN לפרטיות ברשת ומשרתת יותר מ-3 מיליון מנויים ב-180 מדינות שונות, כשמחצית מהם בארה"ב. פתרונות נגישים במגוון רחב של מערכות הפעלה דוגמת Windows, Mac, iOS, אנדרואיד ולינוקס כמו גם מגוון של ראוטרים (נתבי רשת).

למותג ExpressVPN יש הסכמי הפצה עם חברות כמו HP, נוקיה ופיליפס. בשנת 2017 עמדו הכנסות החברה על 83.9 מיליון דולר, שצמחו ל-135.9 מיליון דולר ב-2018; ל-203.9 מיליון דולר ב-2019 והמשיכו לצמוח ב-2020 ל-279.4 מיליון דולר. במקביל, עלה ה-EBITDA (רווח לפני הוצאות מימון, מס, פחת והפחתות) והגיע בשנת 2020 ל-74.8 מיליון דולר.

"רכישת ExpressVPN מאפשרת לנו למקם את Kape בקדמת חזית אספקת פתרונות האבטחה והפרטיות החדשניים ביותר לכל הצרכנים ברחבי העולם", מסר עידו ארלימן, מנכ"ל Kape בחמש השנים האחרונות. "הרכישה תאפשר לצרכנים להחזיר לידיהם את השליטה על הזהות והחיים הדיגיטליים שלהם. אנחנו מאמינים כי עסקה זו היא הוכחה לחוזק הפעילות הקיימת שלנו ואסטרטגיית הצמיחה שלנו. הרכישה ממצבת אותנו באופן אידיאלי להמשך הרחבת דריסת הרגל העולמית שלנו בעידן שבו אבטחה ופרטיות דיגיטליות מעולם לא היו חשובות יותר".

עידו ארלימן, מנכ"ל Kape
עידו ארלימן, מנכ"ל Kape

כדי לממן חלקית את מרכיב המזומן המשולם מיידית, תבצע Kape הנפקת מניות נוספת בהיקף של מאות מיליוני דולרים. תמורת הרכישה תועבר למייסדי ExpressVPN בשלושה שלבים: 354 מיליון דולר במזומן עם סגירת העסקה; 237 מיליון דולר במניות של Kape שיהיו חסומות למכירה למשך 24 חודשים מרגע סגירת העסקה; ו-345 מיליון דולר במזומן שישולמו בשתי מנות שוות  12 חודשים לאחר סגירת העסקה ו-24 חודשים אחרי. את חלק המזומן השלישי תממן Kape על ידי לקיחת הלוואה מסינדיקט המלווים הנוכחי של החברה ועל ידי המזומן שהחברה מייצרת.

שני מייסדי ExpressVPN ימשיכו לעבוד בחברה הממוזגת ולנהל את פעילות ExpressVPN תחת המטריה של Kape ויחזיקו ב-14% מהון המניות של Kape. מימון וכאמור ניהול.