הנציבות האירופית תגיש היום (חמישי) הצעת חוק המורה על מטען אחיד לטלפונים ניידים, טאבלטים ואוזניות - מהלך שצפוי להשפיע בעיקר על יצרנית אייפון, אפל, המשתמשת במטען לייטנינג. על פי ההצעה, מטען USB-C יהפוך למטען הסטנדרטי עבור כל הסמארטפונים, הטאבלטים, המצלמות, האוזניות, הרמקולים הניידים וקונסולות משחקי הווידיאו שיימכרו באירופה - של סוני (פלייסטיישן) ושל מייקרוסופט (Xbox). המטענים יימכרו גם בנפרד מהמכשירים האלקטרוניים.

באיחוד האירופי מנסים כבר יותר מעשור לחוקק חוק בנושא מטען אחיד, שלדבריהם יהיה ידידותי יותר לסביבה ונוח יותר למשתמשים. באיחוד מבקשים שאנשים יוכלו לרכוש מכשירי אלקטרוניקה שונים, בלי צורך במטענים ייחודיים כך שיוכלו להשתמש במטענים שיש להם כבר מבלי לרכוש חדשים.

אפל, שמכשירי האייפון שלהם נטענים על ידי חיבור לייטנינג, כבר הסתייגה מההצעה וטענה בתגובה שחוקים כאלו עלולים להרתיע יצרניות מחדשנות, ליצור יותר פסולת אלקטרונית (בשל המטענים הנוכחיים שלה שבהם לא יהיה צורך) ולעורר כעס בקרב הצרכנים. כמו כן, היא הביעה חשש לגבי אורך תקופת המעבר שמוצעת בחוק, 24 חודשים, שבמהלכה החברות יידרשו לקיים את החקיקה.

כבל USB (צילום: Golub Oleksii, ShutterStock)
כבל USB | צילום: Golub Oleksii, ShutterStock
 

טלפונים המבוססים על אנדרואיד נזקקים למטעני USB-C. למחצית מהטלפונים הניידים שנמכרו בשנת 2018 היה מטען USB micro-B, ל-29 אחוז היה מטען USB-C ול-21 אחוז היה מטען לייטנינג, כך לפי מחקר שנערך בשנת 2019 באיחוד האירופי.

ההצעה צריכה עוד לקבל אישור ממדינות האיחוד האירופי ומחוקקי האיחוד האירופי, ובעקבותיה יהיו כאמור לחברות שנתיים להתאים את המכשירים שלהם.