שנת 2022 הייתה שנה לא פשוטה להייטק הישראלי: נפילות בשווקים, קיצוצים וחברות רבות שנסגרו. המשבר השפיע על רוב החברות שנאלצו להתייעל, להקפיא גיוסים ולקצץ בשכר. יחד עם זאת, חברות רבות מעידות שבזכות המשבר הכוח חזר למעסיקים והשיח של דרישות העובדים השתנה. המשבר גם השפיע על מיקומם של החברות – חלקן זינקו לצמרת, ואחרות צנחו. דירוג Duns 100 המלא. 

זו הפעם השמינית שחברת d&b (דן אנד ברדסטריט) חושפת את הדירוג היוקרתי. הדירוג מתבסס על מחקר נרחב, שבחן מאות חברות הייטק וסטארטאפים ומורכב מ-4 רשימות מרכזיות המדרגות את 50 חברות ההייטק הטובות ביותר, 20 הסטארטאפים המובילים עם מתחת ל-100 עובדים ו-20 הסטארטאפים המובילים עם מעל ל-100 עובדים ולראשונה דורגו TOP10 החברות המוגדרות כקנטאורים (חברות פרטיות עם הכנסות שנתיות צפויות של 100 מיליון דולר ומעלה).

החברות שהכי טוב לעבוד בהן 

'מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח' שומרת על המקום הראשון – זו השנה הרביעית ברציפות. הנימוק לזכייה במקום הראשון הוא שהחברה מעניקה לעובדיה אתגר מקצועי מתמיד, הזדמנות לפתח טכנולוגיות חדשניות שמגיעות למאות מיליוני משתמשים, סביבת עבודה דינאמית וגמישה כשל סטארטאפ ורוח גבית לפעול במגוון נושאים חברתיים הקרובים לליבם.  

לדירולחצו כאןג המלא. 

"כשאנו מסתכלים קדימה ברור לנו שנמשיך לצמוח בישראל, משום שיש כאן את הטאלנט הטוב בעולם", מסרה מיכל ברוורמן-בלומנשטיק, מנכ״לית מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח. "זו הסיבה שאנחנו משקיעים את כל מה שאפשר כדי שיהיה לעובדים שלנו טוב - הם רוצים להתפתח מקצועית, הם רוצים לעבוד על טכנולוגיות מתקדמות ופיתוחים מאתגרים ולקבל הזדמנות ליזום פרויקטים חברתיים, הם רוצים גמישות וסביבת עבודה שכיף להיות חלק ממנה, וחשוב לנו לספק להם את כל זה. יש לנו במרכז הפיתוח כ-40 קבוצות מוצר שעובדות על פיתוחים שמגיעים למאות מיליוני משתמשים. אין הרבה מקומות בישראל שמאפשרים ליצור השפעה כזו". 

במקום השני דורגה Salesforce, שעלתה מהמקום ה-4. הנימוק לכך שהחברה התברגה בצמרת הדירוג הוא התרבות הארגונית יוצאת הדופן של סיילספורס. מעבר להטבות מעולות, החברה מתמקדת ברווחת העובדים ופועלת על מנת לתמוך בהם בכל הצמתים המשמעותיים בחייהם, בדגש על גמישות בעבודה, פיתוח מקצועי ואישי, ומודל תרומה לקהילה המאפשר לכל עובד להתנדב 56 שעות בשנה, בתשלום מלא, לכל עמותה שיבחר. 

שוב מקום ה-1 בדירוג ההייטק. מנכ"לית מיקרוסופט מו"פ (צילום: יוסי זליגר)
שוב בצמרת בדירוג ההייטק. מיכל ברוורמן-בלומנשטיק, מיקרוסופט | צילום: יוסי זליגר

במקום השלישי דורגה חברת Palo Alto Networks, שעלתה מהמקום ה-5. "עובדי פאלו אלטו נטוורקס בישראל עוסקים כל יום ביצירת חדשנות פורצת-דרך, במשימה להפוך את העולם לבטוח יותר מדי יום ויום", נכתב בנימוק לדירוג החברה. "העובדים הם חלק מצוות-מנצח שעומד בחזית פיתוח מוצרי הליבה של החברה, המובילים בשוק הסייבר העולמי, ומשפיעים על מיליוני אנשים מסביב לעולם. 

במקום הרביעי מדורגת חברת ironSource שירדה מקום אחד השנה ואת החמישייה הראשונה סוגרת חברת Monday, שעשתה קפיצה משמעותית בדירוג ועלתה מהמקום 8. גוגל שדורגה בשנה שעברה במקום השני ירדה למקום השישי. החברה שצנחה באופן המשמעותי ביותר היא מטא (פייסבוק) ישראל שצונחת מהמקום השביעי אל המקום ה-19. 

מטא צונחת בדירוג החברות שהכי טוב לעבוד בהן (צילום: Sergei Elagin, shutterstock)
מטא צונחת בדירוג החברות שהכי טוב לעבוד בהן | צילום: Sergei Elagin, shutterstock

 

השנה נכנסו לדירוג חברות ההייטק שהכי טוב לעבוד בהן 19 חברות חדשות שלא דורגו בשנה שעברה, כמו Lemonade, Moovit, NICE, Nvidia, Veev ו-Innovid ומספר חברות שבשנה שעברה דורגו ברשימת הסטארטאפים כמו Aqua Security, Windward ו-BigID. 

"אנו שמחים לפרסם את דירוג חברות ההייטק והסטארטאפים שהכי טוב לעבוד בהן זו הפעם השמינית ולראשונה לחשוף את דירוג הקנטאורים המובילים בישראל", מסרה אפרת שגב, סמנכ"לית דאטה ואנליזה בדן אנד ברדסטריט. "אנו עדים בתקופה האחרונה למשבר בתעשיית ההייטק, שמשפיע על רוב החברות וגורר אחריו פיטורים נרחבים, הקפאת גיוסים, קיצוצים בשכר ואף סגירת חברות - כל אלו משתקפים בדירוג בצורה מובהקת. ראינו כי היום עלה הצורך אצל העובדים לעבוד בצורה היברידית וכי חשוב להם יותר ויותר האיזון בין זמן הבית לזמן בעבודה, דבר שמגביר את התחרות על העובדים בשוק". 

"שמחים לפרסם את דירוג חברות ההייטק". אפרת שגב (צילום: אפרת-יעל צור)
"שמחים לפרסם את דירוג חברות ההייטק". אפרת שגב | צילום: אפרת-יעל צור

הדירוג המלא - לפי סדר החברות: 1. Microsoft Israel R&D center, 2. Salesforce, 3. Palo Alto Networks, 4. ironSource, 5 monday.com, 6. Google Israel, 7. SAP R&D Center in Israel, 8. Intuit, 9.Intel Israel, 10. CyberArk, 11. Taboola.Com, 12. Chegg Israel, 13. JFrog, 14. Panaya, 15. Nvidia, 16. Lemonade, 17. SentinelOne, 18. Anaplan Israel, 19.Facebook Israel, 20. Natural Intelligence, 21.   Apple Israel, 22. ZipRecruiter, 23. Amazon , Israel, 24 Aqua Security, 25. Innovid, 26. Axonius, 27. Orca Security, 28. NICE, 29. Riskified, 30. Moovit, 31. eBay, 32. Varonis Systems, 33. Imperva, 34. Viz.ai, 35. SciPlay, 36. Autodesk Israel, 37. Outbrain Israel, 38. ControlUp, 39.Perion Network, 40. Servicenow, 41. BigID, 42. Windward, 43. 888 Israel, 44. Optibus, 45. Optimove, 46. Veev, 47. Glassbox, 48. Playtika, 49. Check Point, 50. Verint 

מתודולוגיית דירוג ההייטק 2022

הדירוג מתבסס על מחקר מקיף במסגרתו פנתה דן אנד ברדסטריט למאות מנהלות ומנהלי HR ומיתוג מעסיק בענף ההייטק, ובחן מגוון פרמטרים, ביניהם יכולת העובד להשפיע, הסביבה הטכנולוגית, פיתוח קריירה ושימור עובדים, חווית סביבת העבודה, תנאי השכר, ומדיניות הגיון וההכללה בחברה. במקביל, נשלחו שאלונים גם לעובדים עצמם ונבדקה שביעות רצונם במגוון פרמטרים: תנאי העסקה, אתגר מקצועי, יכולת השפעה, איזון בית-עבודה ועוד. כמו כן, נשאלו העובדים והמנהלים בחברות, מיהן, לתפיסתם, חברות ההייטק שהכי טוב לעבוד בהן. 

אחוז חברות ההייטק הפועלות בענף פיתוח התוכנה הוא הגבוה ביותר מבין ענפי הפעילות ועומד על 26%. במקום השני ענף הסייבר, אשר עומד על 18% ובמקום השלישי ענף האינטרנט שעומד על 12%. במקום הרביעי ענף הפינטק והגיימינג שעומדים כל אחד על 6%.