הטמנת פסולת באדמה, מעצם היותה כזאת, טומנת בחובה השלכות שליליות רבות: היא מבזבזת אדמות יקרות, מייצרת זיהומי קרקע ומביאה למפגעי ריח וגזי חממה, התורמים  למשבר האקלים. על רקע כל אלו, הולך ועובר העולם המפותח לפתרונות אלטרנטיביים וירוקים יותר של  סילוק פסולת, כאשר גם ישראל צועדת בתוואי זה ועוברת בהדרגה למיחזור פסולת על פני הטמנתה בקרקע.

אחד המקומות העיקריים בהם הדבר נעשה בישראל הוא פארק חירייה שמאז הפסקת פעילותו כמזבלה החל להפוך לתחנת מעבר פסולת מודרנית, הכוללת מתקנים מתקדמים לקליטה, מיון, מיחזור והשבה. כך בין היתר פועלים בפארק מתקני מיחזור גזם המשמש לאחר מכן לקומפוסט ולחיפוי קרקע בפארקים ובחקלאות, מתקנים לטיפול ביולוגי בפסולת שתוצריהם משמשים בין היתר להפקת אנרגיה "ירוקה", ועוד.

נוכח חשיבותו הרבה של פארק חירייה לשמירה על הסביבה ולהפחתת גזי החממה בישראל, היינו יותר מגאים להיות אחראים לניהול ופיקוח על השינוי המבני שעובר פארק המיחזור החל מחודש ספטמבר 2023. שינוי מבני זה כולל  בראש ובראשונה את הקמתו של מבנה משרדים דו קומתי חדש עבור הנהלת איגוד ערים דן לתברואה, בו חברות 25-30 רשויות מקומיות בגוש דן, ביניהן 6 רשויות החברות במועצת האיגוד – תל אביב, חולון, רמת גן, בת ים, בני ברק וגבעתיים.

גודל המבנה המתוכנן הינו 800 מטרים והוא מחולק לשתי קומות אשר שטח כל אחת מהן הוא 400 מטרים, ללא מרתף. שטח הפיתוח מסביב למבנה כולל מגרש חניה, שטחי גינון, שטחי חוץ מרוצפים, פינות ישיבה, פרגולות, בריכה אקולוגית ושימור עצים. הפרויקט מפוקח על ידי חברת INPROJECT אשר מנהלת פרויקטים ציבוריים מורכבים ומגוונים בתחומים רבים ברשויות מקומיות ומול חברות ממשלתיות.

בפרויקט נעשה שימוש בטכנולוגית מידול האינפורמציה של המבנה (BIM) - טכנולוגיה שמאפשרת לשלוט על התוכניות ולבצע אופטימיזציה בין התוכניות האדריכליות לבין מה שקורה בפועל בפרויקט. בשיטה זו קיים מודל ממוחשב, תלת ממדי, אשר מייצג את המבנה האמיתי בשטח החל מהתוכניות ההנדסיות, לוחות זמנים ועלויות ועד מיקום המחשבים במשרדים. המודל משמש את כל המעורבים בפרויקט ודרכו הם יכולים להעביר פקודות בשלט רחוק דרך המערכת. המטרה המרכזית של השימוש בטכנולוגיה הזו בפרויקט פארק המיחזור חירייה היא ניצול לוחות הזמנים בצורה מיטבית ופיקוח על מוצרים וספקים, על כמויות של חומרים ושליטה מלאה מרחוק על הפרויקט. בניית האתר, שהתחילה בספטמבר 2023 מתוכננת להימשך כ-12 חודשים ובימים אלה מסתיימות עבודות הריסה ופינוי. הקמת המשרדים החדשים של פארק המיחזור חירייה, מתכתבת עם מחויבותנו לקיימות ומעורבות בקהילה תוך עמידה בחזית האחריות הסביבתית בישראל.

 

 

הכותב הוא רוי גבריאלי, מנהל פיתוח עסקי ומכרזים בחברת שבט בנימין

מוזמנים לעקוב בעמוד האינסטגרם 


***
כתבה שיווקית בחסות שבט בנימין. הכתבה נערכה על ידי מערכת Duns 100