הבנייה למגורים במדינת ישראל נמצאת בתהליך מואץ של מעבר לעירוניות אינטנסיבית הכוללת הגדלת הצפיפות ועלייה לגובה. כאשר הדרישה למגורים מתעצמת מדי שנה והשטחים הפנויים סביב הערים מצטמצמים, מתבקשים תהליכי התחדשות עירונית ומעבר לציפוף אינטנסיבי. אם בשנים קודמות תהליכים אלו היו במרכז הארץ בלבד, הרי שכעת גם בפריפריה צומחים מגדלים ושכונות מגורים רוויות. אך האם תהליכי ציפוף ועיבוי משמעותם הקטנת המרחב הציבורי, או שיש בהם אפשרות ליצירת מרחב עירוני איכותי וטוב יותר?

מערכת פינוי האשפה הייתה ועודנה מהמערכות המסורבלות ביותר המכבידות על התכנון. עד השנים האחרונות הפתרון המקובל היה פינוי האשפה מקומת הקרקע - בעגלות או בדחסניות. הנגישות התחבורתית הנדרשת למשאיות האשפה, והדרישות השונות להסדר הפינוי פגעו במרחב הציבורי בקומת הקרקע ויצרו מפגעים חזותיים, אקוסטיים, מפגעי ריח ומפגעי תברואה נוספים. הפתרון של פינוי אשפה במשאית במרתף תת קרקעי הינו פתרון יקר ומסורבל ובמקרים רבים איננו ניתן ליישום. 

אדריכל שלמה שטראוס, רן בלנדר אדריכלים (צילום: עמרי בלנדר)
אדריכל שלמה שטראוס, רן בלנדר אדריכלים | צילום: עמרי בלנדר

בתחום זה ישנה בשורה בשנים האחרונות בכניסה ההדרגתית של המערכת הפניאומטית לפינוי אשפה. מערכת זאת הינה מערכת המשותפת לכמה בניינים במתחם מגורים, אשר אוספת באמצעות שאיבת אויר את האשפה ומוליכה אותה דרך צינור תת-קרקעי למתקן מרכזי ממנו מפונה הפסולת. מערכת זאת יכולה להיות מתוכננת ומיושמת עבור מתחם מגורים הכולל כמה מגדלים בעלי טרמינל איסוף משותף, או לחילופין ברמת השכונה כאשר כל פינוי הפסולת מרוכז ומועבר תת-קרקעית למתקן ייעודי – מכון אשפה שכונתי. המערכת המתקדמת מאפשרת גם הפרדה בין אשפה יבשה ורטובה על מנת לעמוד בכל הדרישות העדכניות להפרדת זרמי אשפה במקור.

התכנון והיישום של מערכת זאת מפנה את שטחי המערכות שנדרשו בקומת הקרקע לשימוש המשותף של הציבור: דיירי המקום והולכי הרגל. שוב לא נדרשים דרכי גישה ומרחבי תמרון, תריסים וחדרי דחסנית ועגלות, ובמקומם מתאפשר שטח פתוח עם גינון, ספסלים, צל ופיתוח, ומרחב אנושי מזמין ושוקק. מערכת זאת מעבירה את המפגעים אל מתחת לקרקע והיא מאפשרת ליצור שינוי מהותי באופי מתחם המגורים, פני הרחוב והעיר. אנו קוראים למתכננים ולרשויות לאמץ מערכות מסוג זה אשר מחזירות את המרחב העירוני לשימוש הציבור, ויוצרות סביבה בריאה ואיכותית המתאימה למאה ה21. 

משרדנו תכנן פרוייקטי מגורים המתחברים למערכת אשפה פניאומטית שכונתית בשכונה יבנה הירוקה, שכונת הנרקיסים ראשון לציון ופארק הים בת ים, ומתכנן מערכת מתחמית במתחם מוהליבר יהוד ובמתחמי פינוי-בינוי רבים בערים נוספות.

מאת אדריכל שלמה שטראוס – חבר צוות תכנון מפורט, רן בלנדר אדריכלים