פורום DUN’S 100 כינס היום (שני) את בכירי ענף הנדל"ן במתחם ריברסייד בתל אביב כדי לדון על השוק הרותח: על ניסיונות של הממשלה לצנן את השוק, על המחירים הגבוהים, ועל הטענה שמדובר בבועה שעתידה להתפוצץ. 

דורון כהן, יו״ר ובעלים של d&b (דן אנד ברדסטריט) קרא להפחתת מס על מנת להגדיל את ההיצע בשוק השכירות. "הפחתת מס ניכרת תגדיל מיד את הכדאיות עבור יזמי הנדל"ן לבנות יחידות דיור לשכירות ותסייע בהיצע", ציין. "מאוד קל להבין שעדיף לשכור דירה לעשר שנים מאשר לקנות במחירים של היום. אנו עומדים לפני המכה הבאה שתבוא, הריביות יעלו מאוד ולא יתאפשרו רכישות קלות יותר".

דורון כהן, יו"ר ובעלים d&b ומיכה קליין מנכ"ל אפריק (צילום: ניב קנטור)
דורון כהן, יו"ר ובעלים d&b ומיכה קליין מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים | צילום: ניב קנטור

במסגרת הפורום עסקו ודנו בכירי הענף בנושאים שעל סדר היום המקצועי. חודש מאי השנה היה אחד מחודשי מאי הסוערים בשוק הנדל"ן בעשרים השנה האחרונות. אפרת שגב, סמנכ"לית דאטה ואנליזה ב-d&b ציינה שלמרות הגאות בענף הוא עדיין עתיר באי וודאות ולכן רמת הסיכון נותרה גבוהה. "מתחילת השנה מעל 850 קבלנים בתחום הבניה, תשתיות ויזמות נקלעו לקשיים", ציינה. "עם תחזית שנתית לכ-1,000 כשלים צפויים בסך הכל השנה, קצב דומה לכמות הכשלים שהייתה בענף בשנת 2019, טרם עידן הקורונה. רמת סיכון גבוהה קיימת גם במקטע תשומות לענף הבניה. ספקי תשומות רבים נקלעו לקשיים בשנה האחרונה לאחר שלא הצליחו לגלגל על לקוחותיהם את עליית המחירים במלואה".

נשיא לשכת הקבלנים רוני מזרחי תקף את ההחלטה להגביל את תוכניות תמ"א 38: "מי אותו טיפש שיושב במשרדי האוצר ומחפש את מה שטוב כדי לקלקל".

מזרחי גם קרא להגדיל את כמות העובדים הזרים בישראל. "אם נקטין את הבירוקרטיה נוכל להשיג יותר ולהתייעל", הוסיף. "היחס היום בין כמות העובדים הזרים לכמות הדירות הוא יחס ישיר, והעבודות בתחום האלה הן מבוקשות בצורה בלתי רגילה. היום רצף מרוויח כמו ראש הממשלה ושופט בבית משפט. ככל שיהיו יותר עובדים זרים כך יהיו יותר דירות. ישנו גידול מטורף בתושבים והביקוש רק הולך ועולה".

"מי שצריך לשים סוף לעליית המחירים זו הממשלה"

מיכה קליין, מנכ״ל אפריקה ישראל מגורים התייחס למחירי הדיור הגבוהים. "בחודשים האחרונים אנו רואים תזוזה בנושא של מחירי הדיור", ציין. "לטווח הארוך, החיזוק של הפריפריה גם בתחומי הנדל״ן וייזום בניה ענפה באזורים אלו תיתן מענה לאנשים שרוצים לרכוש דירות ובתים במחיר שהם יכולים לעמוד בו. במעלה הדרך אני רואה גם את חיזוק החינוך, הרפואה ומעטפת החיים בפריפריה כגורמים מרכזיים שיסייעו לרוכשי הדירות לרצות לגור גם בערים המרוחקות יותר שיציעו להם תנאי חיים בלתי מתפשרים".

"שמחים לפרסם את דירוג חברות ההייטק". אפרת שגב (צילום: אפרת-יעל צור)
אפרת שגב, סמנכ"לית דאטה ואנליזה ב-d&b | צילום: אפרת-יעל צור

זיו יעקובי, מנכ"ל ושותף אקרו נדל"ן יזום הוסיף כי לתחושתו יש הסכמה של כל העוסקים והמעורבים בתעשייה שצריך לכונן שוק שפוי. "נדרש לבצע פעולות אמיצות, משמעותיות ועקביות, לצורך כינון שוק שפוי ומסודר", אמר. "עיקר הבעיה נוצרת במקומות בהם הביקושים עולים על ההיצע. יצירת מלאים תכנוניים אורכת זמן רב ועצם ההכרזה על מהלך כזה או אחר אינה מבטיחה הגדלת היצעים. מה שכן יבטיח זאת, הוא שילוב של כמה גורמים: שיתוף פעולה בין הרשויות המקומיות לבין השלטון המרכזי, הפחתת הבירוקרטיה, יצירת תמריצים לרשויות לעידוד בנייה מאסיבית למגורים (ואולי שינוי דרמטי בחלוקת הארנונה) וניהול האינטגרציה בין כל הגופים המעורבים באספקטים הללו. על המדינה כרגע לייצר תכנית יסודית, מקיפה, סדורה ורב שנתית שתתפרס על כל המישורים הנדרשים כדי לפתור את הבעיה ולוודא כי תכנית זאת תיושם בשנים הקרובות. המבחן בסופו של יום הוא בדחיפה יום יומית של קידום תוכניות, הסרת חסמים ומינוי אנשים בעלי יכולת ביצועית שיגרמו לדברים לקרות".

דן פרנס, מנכ"ל קרסו נדל״ן התייחס למחירי הדיור המזנקים. "נכון להיום אני לא חושב שהפתרון הוא בניה מסיבית במרכז אלא מעבר מסיבי לשכירות", ציין. . אם יהיה שינוי במיסוי לפרויקטים להשכרה לטווח ארוך אנחנו נוכל להגדיל ולפתח את התחום הזה לישראל ולספק היצע מגורים לאזרחים״.

חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן: "בממשלה החדשה שקמה לפני כמה חודשים כבר מניעים תכניות ופועלים בצורה יוצאת דופן בתחומי הנדל״ן והבניה. יש הסרת חסמים מתכניות של פינוי בינוי בצורה דרמטית. יש דברים שתקועים כבר עשרות שנים בוועדות המחוזיות והותמ״ל קידם אותם תוך חודשיים בלבד. אין מנוס אלא להקים שתי ערי ביקוש חדשות עם כל רמת החיים ואיכות החיים שתיתן מענה לתחרות מול גוש דן".

צחי דידי, מנכ״ל יוסי אברהמי על העלייה במחירי הדיור: "מי שצריך לקחת את האחריות ולשים סוף לעליות של מחירי הדיור זו הממשלה. עליית המחירים לא תיעצר מעצמה ויש לנו פה חוסר שלא יצטמצם בקרוב אם משהו לא ישתנה. צריך לשים סוף לשיטה שמתקיימת היום של המרבה במחיר שיוצרת מצב בלתי אפשרי ורק מעמיקה את הבעיה של מחירי הדיור״.

ישראל עזרא, בעלים ומנכ"ל, באמונה ייזום וניהול פרוייקטים: "לא מספיק לשווק קרקע בפריפריה. הממשלה חייבת לתת תמריצים ומענקים גדולים כדי לשכנע זוגות צעירים לעבור לגור בגליל ביוש ובנגב. הייתי נותן 200 אלף שח מענק לרוכש דירה בירוחם ודימונה ועוד 100 על מגורים בפועל ל5 שנים. זאת בנוסף להקמת ערים חדשות עם בתים צמודי קרקע . בחריש ב2013 זה קרה והצליח".

 גיא מילוסלבסקי, בעלים ומנכ"ל, מילוסלבסקי אדריכלים: "הדרך לעצירת מחירי הנדלן עוברת דרך פעולה משולבת הכוללת הבנות בין הרשויות המקומיות השלטון המרכזי והסקטור הפרטי.שילוב פעולות של קיצור הליכי הרישוי ,הגדלת ההצע תוך חיזוק מהלכי פינוי בינוי ובכלל זה גם אזורי הפריפריהעם תמיכה ממשלתית ,שילוב של עירוב שימושים כולל יחד בגדלים משתנים באזורי תעסוקה ורתימת הרשויות המקומיות כשותפות מלאות לתהליכים תוך יצירת תמריצים ומענקים.שינוי תפיסה כולל -הסקטור הפרטי שותף מלא של הרשות ליצירת תכנון מיטבי ויש לסמוך עליו ככזה".

"אם ייעלו את הליכי התכנון בפרויקטים של התחדשות עירונית ההיצע יגדל"

עומר גוגנהיים, משנה למנכ״ל חברת אשדר התייחס לנושא ההתחדשות העירונית. "מדינת ישראל צריכה לחזק את תחום ההתחדשות העירונית ולסייע לנו להוציא אותו לפועל בצורה פשוטה יותר", ציין. "אם ישפרו וייעלו את הליכי התכנון והרישוי בכל פרויקטי ההתחדשות העירונית, יהיה פה היצע גדול הרבה יותר לביקוש עצום שקיים היום ולא ישתנה בזמן הקרוב״.

רון אבידן, מנכ״ל חברת אזורים התייחס גם הוא לנושא ההתחדשות העירונית: ״אחד התחומים שפחות התפתחו בישראל הוא עולם ההשכרה לטווח ארוך. השכרה לטווח ארוך יכולה לתת מענה לאנשים רבים שמחפשים מגורים יציבים ולא יכולים להרשות לעצמם בשוק של היום לרכוש דירה. זה פונה לקהל יעד עצום שעוד לא הגענו אליו כאן בארץ. בשביל להכניס את זה לתודעה הישראלית צריך לקבל החלטה, להכניס את זה כחוק ולקדם את זה כקפיצת דרך משמעותית. במהלך זה נוכל לנסות ולצנן קצת את הביקושים ולהקטין את הפער מההיצע״.

ירון ספקטור, שמאות ומקרקעין על צפי מחירי הדירות בשנים הקרובות: ״כל החיצים מצביעים על עליית מחירים. הממשלה עושים פחות או יותר אותו דבר ולכן אין פה שינוי דרמטי. אני קורא ליושבים בראש-קחו לעיריות את הסמכות להיתרי הבניה. אם לא יהיה שינוי דרמטי המחירים ימשיכו לעלות ואנחנו נמצא את עצמנו במצב הבעייתי ביותר וללא היצע ממשי״.

דניאלה פז ארז, בעלים ומנכ״ל פז כלכלה והנדסה על משטר הארנונה בתהליכי ההתחדשות העירונית: ״משטר הארנונה במדינת ישראל הוא הצרה הגדולה שלנו. ראשי הערים מתנגדים ומקשים על תהליכי ההתחדשות העירונית לאור העדפתם שיבנו יותר שטחי מסחר עליהם הם מרוויחים יותר מאשר יחידות מגורים. העיר תל אביב היום סופגת המון עסקים ובכך ארנונה מאוד גבוהה אבל הרשויות מסביב קורסות תחת היכולות לתת מענה ממשי לזה״.

חני הורוביץ, יו"ר ובעלים, קבוצת הורוביץ: "בכל העולם הmix-use מצליח ביותר בארץ לא פיצחו את זה …. וזה העתיד חלום שלי שהבית ספר יהיה בקומה 13 הגן ילדים קומה 3 הישיבות קומה 23התיכון קומה 33 המשרדים קומה 60 ודירת המגורים שלי קומה 80 ומעלה וכך אוכל לאכול ארוחת צהריים כל יום עם הילדים ולא אבזבז זמן מיותר בפקקים ארוכים. זמן ברוטו נטו"

מבין המשתתפים בפורום:

אסף אברמוביץ, סמנכ"ל שיווק, high group , אור שחף, מנכ"ל, החברה הכלכלכית לחיפה, אלה בן נון, מנכ"ל, אלה בן נון ניהול בניה בע"מ, אריאל  רחמים, סמנכ"ל כספים , יהודה רחמים חברה לבנין, בן ת'ורגמן, בעלים ומנהל אגף זכרון יעקב, אמירי זכרון יעקב, גיא מילוסלבסקי, בעלים ומנכ"ל, מילוסלבסקי אדריכלים, דן פרנס, מנכ"ל , קרסו נדל"ן, דניאלה פז ארז, בעלים ומנכ"ל, פז כלכלה והנדסה, זיו יעקובי, מנכ"ל ושותף , אקרו נדל"ן ייזום, חיים פייגלין, מנכ"ל , צמח המרמן, חני הורביץ, יו"ר ובעלים, קבוצת  הורביץ, טוביה לבקוביץ, בעלים, אריאל ק.ל. יזמות ופיתוח עסקי, שלמה עיני, מנכ"ל משותף , קבוצת אפיק הירדן, יוסי מזרחי, בעלים ומנכ"ל משותף, גשם החזקות, ירון ספקטור, בעלים ומנכ"ל, ירון ספקטור שמאות מקרקעין, ישראל זעירא, בעלים ומנכ"ל, באמונה ייזום וניהול פרוייקטים, מוטי כסיף, שותף בכיר,D-BLK ברעלי לויצקי כסיף דה לה פונטיין אדריכלים, מיכה קליין, מנכ"ל , אפריקה ישראל מגורים, מיכל גור, מנכ״לית, חברת אלמוגים, עומר גוגנהיים , משנה למנכ"ל , אשדר-חברה לבניה, עידן תורג'מן, מנכ"ל ובעלים מול החוף וילג',אמירי זכרון יעקב, ערן לוי, מנכ"ל ודירקטור, אלטנוילנד, צביקה אקרשטיין , יו"ר דירקטוריון, אקרשטיין תעשיות בע"מ, צחי דידי, מנכ"ל, יוסי אברהמי עבודות הנדסה אזרחיות, רון אבידן, מנכ"ל, אזורים בנין (1965), רוני מניקוב, מנכ"ל חטיבת התחדשות עירונית high group, רוני מזרחי, יו"ר, קבוצת מזרחי ובניו, רפאל דה לה פונטיין, שותף בכיר, D-BLK ברעלי לויצקי כסיף דה לה פונטיין אדריכלים, שאול לוטן, מנכ"ל , משולם לוינשטיין הנדסה וקבלנות, שחף כראל, מנכ"ל משותף, קבוצת כראל החזקות, רועי קרניאל, סמנכ״ל נכסים ופיתוח קבוצת כראל החזקות, אבישי בן חיים, מנכ״ל רוטשטיין נדל״ן.