מנכ"ל מנהל התכנון רפי אלמליח התייחס למצב הקשה אליו נקלע ענף הנדל"ן בשנה האחרונה, בצל אירועי 7 באוקטובר וסביבת הריבית שהקשתה על היזמים. "נשים דגש על אישור כ-23,000 יחידות דיור כחלק משיקום דרום הארץ", אמר. בדיון חירום של בכירי ענף הנדל"ן בפורום Duns 100 של דן אנד ברדסטריט, הוא ציין כי השנה המנהל אישר שיא כל הזמנים 168,000 יח״ד, למרות הקשיים ברבעון האחרון. "הצלחנו לעמוד ב-170% מהיעד הממשלתי, הבהיר. "אנחנו לא צופים שהעלייה ארצה תיפסק או שהאוכלוסייה תפסיק לגדול ואנחנו ממשיכים בפעילות כדי שהשוק לא יסבול מחוסר היצע. המגמה תימשך גם בשנת 2024, בדגש על התחדשות עירונית תוך שמירה על השטחים הפתוחים, אישור כ-23,000 יחידות דיור כחלק משיקום דרום הארץ. נביא לממשלה הצעה על אפיק מקביל לוועדות המקומיות שיאפשר הוצאת היתרי בנייה על ידי רשות הרישוי הארצית במינהל התכנון, כדי לעמוד בלוחות זמנים סבירים יותר״.

אלמליח התייחס גם למשבר כוח האדם שמורגש בימים אלה בענף הבנייה, והבהיר כי במנהל פועלים לפתרון המצב. "אנו צופים גל של פועלים זרים שיגיעו לארץ בחודשים הקרובים", אמר. "כדי להיערך לכך, מינהל התכנון בוחן בימים אלה הקמת מתחמי מגורים עבור הפועלים, שיוקמו בקרבה לפרויקטים גדולים באופן שמצד אחד יאפשר להאיץ את הבניה ולספק להם איכות חיים ומצד שני לא יפגע באוכלוסייה הקיימת".

עוד לפני מתקפת הטרור של חמאס, מצבו של ענף הנדל"ן, שהיה אחר מהחזקים במשק, התערער. רויטל רוט, מנהלת מחלקת האנליזה בדן אנד ברדסטריט הסבירה בפתח הדיון כי שנת 2023 הייתה מורכבת למדי. "כיום הענף מאופיין במחסור מתמשך בהיצע מול ביקושים גבוהים", היא הסבירה. "אנו עדים ל-173 אלף יח״ד בלבד שנמצאות בבנייה בשלבי ביצוע שונים. בעקבות עליית הריבית במשק, מחירי הדיור הגבוהים ומס הרכישה למשקיעים, נצפתה האטה בביקושים – והמלחמה הפכה את ההאטה למשבר של ממש.  לכך מצטרפת המחסור בכוח אדם בפועלים פלסטינים, ושוק השכירות, שבארץ מצוי ללא פיקוח אל מול השוק בעולם וזה מה שפורץ את השוק למחירים שמשתוללים ומציעים חוסר וודאות מוחלט לשוכרים. עכשיו יותר מתמיד, הענף זקוק להתערבות ממשלתית רחבת היקף כדי להתמודד עם כל האתגרים שנוצרו״.

"אף אחד לא מטפל בנושא"

חרף דבריו של מנכ"ל המנהל, בחברות הנדל"ן קראו לרשויות בישראל לקחת את השליטה לידיים ולמנוע את קריסת הענף. "יש סל של פתרונות נדרשים, אך לצערי אני לא רואה אף אחד שבא ומטפל בזה", אמר מיכה קליין, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים." נקודת האור היא הצורך של האנשים, אנו רואים את זה בעיקר בהתחדשות עירונית, אנו מבינים את הצורך הגובר בממ״דים וקיים שיתוף פעולה הרבה יותר גדול עם מרבית הרשויות המקומיות, אבל צריך להבין את המגבלות. קיים כיום חוסר בתקנים, חוסר אפשרות לשלם לאותם אנשים, מס הרכישה צריך טיפול ממשלתי שחסר לנו אותו, במיוחד בימים האלה, חסרה היד המכוונת והמתכללת״.

לדברים הצטרף תמיר כהן, מנכ״ל שיכון ובינוי: ״דירה בנויה מבטון, ברזל ושאר דברים. למדינה אין שליטה על הבטון אך המרכיב שהמדינה יכולה להתערב בו הוא מרכיב הזמן, בעיקר התכנון. אני פחות מתרשם שרשויות התכנון מאיצות את הפעילות שלהן, בטח בסביבת ריבית גבוהה, והזמן שלוקח להכין את היחידות למכירה הוא יותר מדי ארוך, בטח במצב חירום. הייתי מצפה שוועדות התכנון יאיצו יותר את העבודה, כדי לאפשר לשחרר את הפקק שייווצר, אנו צריכים להיות מוכנים עם יותר היתרי בנייה ויותר תב״עות מאושרות, אם הקצב של התכנון יגבר אולי הדירות שנתחיל לבנות היום נמכור ב-2026-2027. ענף הנדל״ן יכול להוציא את מדינת ישראל מהמשבר״.

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו", התריע מפני הנזקים המתמשכים. "מחסור חמור בכוח האדם, הריבית יקרה מידי והבירוקרטיה החולנית יגרמו לעליית מחירי הדירות בשנת 2024". לדברים הצטרף גם צביקה פוקס, יו"ר ובעלים צ.פ ייזום ובנייה: "כל ענף הנדל"ן היה במצב קשה בשנה האחרונה בגלל הריביות הגבוהות, מה שייקר את עלויות האשראי והמשכנתאות והבריח את הקונים. מאז 7 באוקטובר הענף מדמם ממש, בגלל אי כניסת פועלי השטחים מעל 3 חודשים. צריכים להכניס אותם מיידית כחוסם עורקים לדימום החריף בענף. ב -40 השנים שהעסקתי פועלי שטחים, מעולם נא נתקלתי בבעיה כלשהי. אי הכנסה מיידית של פועלים גורמת לתחרות עזה על מעט הפועלים הזרים בענף , מייקרת באופן מפלצתי את שכר העבודה ומדהירה את האינפלציה. אם חפצי חיים אנו, צריכים להכניס את הפועלים מיידית".

 

 

משתתפי הדיון המיוחד על מצב ענף הנדל"ן בפורום Duns 100 2024 (צילום: ניב קנטור)
משתתפי הדיון המיוחד על מצב ענף הנדל"ן בפורום Duns 100 | צילום: ניב קנטור

רון אבידן, מנכ"ל אזורים, דיבר על הפגיעה הקשה בביקושים, וקשר לכך גם את המצב ששרר במדינה בשנה האחרונה. "צריך לזכור את המהלך המשפטי שניסו לעשות כאן, שהוציא רבבות לרחובות, פגע במורל והשפיע על הביקושים, ובווודאי על הביקושים מבחוץ. מה שרואים כרגע זו תוצאה של שנה שלמה, שהסתיימה באקורד כואב של מלחמה בסופה. ירידת המחירים היא לא כל כך מובהקת, אלא תנאי העסקאות היום הם יותר אטרקטיביים לרוכשים, ויש לזה השפעה - אם לא על המחיר, על רווחיות הקבלן לאור מחיר הכסף. כל חודש במדידת האינפלציה הממשלה מבינה שהיא משלמת מחיר כבד על הרחקת המשקיעים מהשוק. אין דירה שעומדת ריקה, משקיע שקונה דירה היא יוצאת מיד להשכרה, המחסור הכרוני בדיור להשכרה ישפיע גם על הדיור למכירה כי כל אחד מבין שבין פינוי בינוי להיצע דירות להשכרה יש קשר ישיר. אפשר להגיד טעינו ולתקן את המהלך שגרם לבריחה של המשקיעים״.

"כמו כל דבר בענף הנדל״ן, אין פתרונות קסם", אמר ארנון פרידמן, מנכ״ל אשדר. "אני לא רואה איך בטווח הקצר מביאים לישראל אלפי עובדים זרים, אבל אם יביאו אלפי עובדים כל חודש, זה יכול לתת פתרון למצוקה. אנו שומעים את הוויכוחים שיש ואת המחלוקות בנוגע לפועלים הפלסטינים, ואני מבין את היתרונות והחסרונות אבל אני לא רואה שבתקופה הקרובה הם יחזרו״.

שלום שי, יו"ר ובעלים קבוצת דונה: "ענף הבנייה נמצא לפני המלחמה במצב קטסטרופלי, חברות בנייה שילמו הוצאות ריבית הרבה מעבר למה שתכננו במשך שנתיים. לזה מצטרף הצמצום בהיקף הפועלים באתרי הבנייה בגלל המלחמה ומי שנשאר מעלה את המחירים בצורה שקשה להתמודד איתה".

דן פרנס, מנכ"ל קרסו נדל"ן: "הפעם הממשלה צריכה לקחת אחריות על האירוע הזה. יש פה נזקים מיידיים שנגרמים, יש עיכובים בביצוע באתרים, צפויים גם עיכובים במסירת הדירות. החקיקה הנוכחית משיתה את כל האחריות על היזמים והממשלה חייבת לטפל בזה.

 חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן: "ענף הבניה בישראל נמצא באחת משעותיו הקשות מאז הקמת המדינה. מצב מלחמה, מחסור חריף בכח אדם, עלויות מימון גבוהות, התיקרות תשומות בניה, קיפאון במכירות, הליכי תכנון ובניה ארוכים ומיסוי כבד עד בלתי נסבל המוטל על הענף.חברות הבניה הגדולות ובעלות איתנות פיננסית יצלחו את המשבר וללא ספק יהנו תוך שנתיים מתקופת שגשוג והיקפי פעילות חסרי תקדים בהיקפם בישראל לאחר מכן. אך בינתיים, ישנה תקופת הישרדות קשה שתקשה על החברות הקטנות והבינוניות לתפקד. יש לזכור כי כ-80% מהיצע הדירות בישראל מסופק ע״י קבלנים אלו. על כן ללא הורדת מיסים, קיצור הליכים והפחתת רגולציה חברות רבות בענף עלולות להגיע לחדלות פרעון ולסבך ציבור רחב של רוכשי דירות. יש לזכור כי ענף הבניה כולו נושא בחוב כבד של כ-500 מיליארד ש״ח בשיעורי ריבית גבוהים ולאורך תקופות ארוכות.  ערעור היציבות של ענף הבניה עלול לערער את יציבות המערכת הפיננסית, את התעשיה, את משקי הבית ואת הכלכלה הישראלית ואף לפגוע בדרוג האשראי של ישראל. ההצעות 'להאצת ענף הבניה' המגיעות מבית היוצר של ממשלת ישראל הן בדיוק הפוכות מהנדרש - מדובר בתכנית לדיכוי ענף הבניה. האצת ענף הבניה כרוכה בהפחתות מס וזרוז הליכי בניה. קיבוע והגדלות מס יקפיאו את ההשתתפות במכרזי קרקע, יקפיאו התחלות בניה ובשורה התחתונה יביאו לאובדן הכנסות לקופת המדינה, חדלות פרעון וסיבוך מערכות רחבות בכלכלה עד כדי יצירת מיתון".

 מיכל גור, מנכ"לית אלמוגים החזקות בע"מ: "אני כבר 34 שנים בענף הנדל"ן, ועברתי איתו המון תהפוכות וגלים. המצב היום דומה למשוואה עם המון נעלמים כך שלא ניתן לדעת מה יהיה. צריך להימנע מתחזיות ולנתח את המצב על פי מה שידוע לנו היום. כך גם בנוגע לרוכשים: אל תחשבו אם אולי המחירים יעלו וירדו. זה תמיד הזמן לקנות".

אבי יעקובוביץ', מנכ"ל גב-ים חתם: ״עיקר הפעילות שלנו בגב-ים היא עם חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות הגדולות בעולם. חשוב לציין שמדובר בחברות הטכנולוגיות טיר 1 שנמצאות בישראל, המרחיבות את הפעילות בישראל ונסמכות על ההון האנושי האיכותי היוצא מפס הייצור של היחידות הטכנולוגיות בצבא, על האקדמיה והן יודעות את זה. על בסיס כוח האדם הן מקימות את מרכזי הפיתוח הגדולים ביותר של החברות מחוץ לארה״ב, במת״ם בחיפה, בהרצליה ובתל אביב. אנחנו בתקופה המטלטלת את כולם ויכול להיות שחלק מהדברים נמשכים יותר זמן אבל פס הייצור ממשיך, חברות הטכנולוגיה לא מוותרות על ישראל, מרכזי הפיתוח הן ליבת הפעילות של אותן חברות בארץ. בפארק ההייטק מת״ם חיפה ישנם 380 אלף מטר, הכל מלא - זו תמונת ראי של שוק ההייטק במדינת ישראל, שום פרויקט לא נעצר וחלק גדול מהפרויקטים שבבנייה כבר עם הסכמים חתומים - אותן חברות הן פה כדי להישאר״.

בפורום נכחו רפי אלמליח, מנכ"ל מינהל התכנון, אבי יעקובוביץ', מנכ"ל גב-ים, מיכה קליין, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים, ארנון פרידמן, מנכ״ל אשדר, תמיר כהן, מנכ״ל שיכון ובינוי, רון אבידן, מנכ"ל אזורים, דן פרנס, מנכ״ל קרסו, שירה תלמי באבאי, יו״ר ועדת תכנון ובניה מחוז ירושלים, רון חן, בעלים ומנכ"ל אנשי העיר, מיכל גור, מנכ״לית אלמוגים, ביוורהול ישראל בע"מ, ועוד.