מתקפת הטרור אליה נקלעה ישראל ב-7 באוקטובר, הובילה את היחסים שבין האזרחים לרשויות הממשלתיות למצב מורכב. לצד חוסר האמון והחשדנות התמידיים בגורמים שאמורים לספק שירותים אזרחיים, הפעם נכנסו למשוואה גם גורמי הביטחון וההצלה. בצל ההתגייסות הגדולה וההצלחה במאמצים להדוף את האויב, רבים מהנפגעים נותרו בתחושה כי הופקרו לגורלם דווקא מצד אלו שנדרשו להגן עליהם ברגע האמת. 

המצב הזה הוליד תביעת נזיקין ראשונה מסוגה שהוגשה נגד גופי הביטחון במדינה על מה שהוגדר כרשלנות באירועי 7 באוקטובר. את התביעה הגישו 42 מנפגעי פסטיבל "נובה", על סך 200 מיליון שקלים, נגד מדינת ישראל באמצעות עורכי הדין ענת גינזבורג וגלעד גינזבורג. 

הגשת תביעה נגד גופי הביטחון במדינת ישראל בעקבות אירוע טרור נחשבת לתקדימית. הסכום שלה הופך אותה לתביעה הנזקית הגדולה ביותר שהוגשה אי פעם בישראל נגד המדינה, צה"ל, משטרת ישראל ושב"כ בגין מחדליהם ורשלנותם. לתביעה צורפה חוות דעת מומחה שמפרטת את מחדלי הנתבעים מטעם ניצב משנה בדימוס, אשר היה אחראי במשך שנים על נושא אישור ורישוי אירועים. "התביעה אינה באה להחליף את ועדת החקירה הממלכתית שתוקם, וכי התביעה מתייחסת באופן ספציפי למחדלים והרשלנות שקדמו למסיבה, לרבות אישור ורישוי המסיבה, אי מתן הוראה לפיזור משתתפי מסיבת הנובה לבתיהם למרות ההתראות שהתקבלו", מסבירים עורכי הדין. 

בכתב התביעה, 42 הניצולים החתומים מפרטים את הטענות "שיחת טלפון אחת הפרידה בין חייהם ושלמות גופם ונפשם של התובעים לבין הרס חייהם", נכתב. "כל מה שהיה על הנתבעים לעשות, הוא לקיים שיחת טלפון לגורמים האחראים מטעמם על מנת שיפזרו את המסיבה נוכח ההתראות שהתקבלו בלילה שבין 6/10/23 - 7/10/23".

התביעה מתייחסת, בין היתר, לממשק בין הנתבעים טרם מסיבת הנובה לגבי רישוי ואישור המסיבה, מתן אישור ורישוי המסיבה, אי מתן הוראה לסגירת המסיבה ופיזור המשתתפים חרף התראות בדבר אירוע בטחוני חמור באזור שהתקבלו מספר שעות טרם הטבח. עוד נכתב כי כשנודע כבר בלילה שבין 6-7 באוקטובר על התפתחות מצב בטחוני חריג, לא טרחו כוחות הביטחון להורות מיידית על סגירת המסיבה ופיזור המבלים לבתיהם. "אין להבין", נכתב לבית המשפט, "הכיצד הנתבעים לא הורו לפזר את המסיבה באופן מיידי".  בין השאר, גם לאחר שעלה החשש מחדירת מחבלים לגזרה, לא פוזרה המסיבה, כמות השוטרים והציוד לא התאימו לאופי המשימה ועוד. עורכי הדין הוסיפו: "אנו מצפים מבית המשפט להיכנס לעובי הקורה ולפצות את התובעים הנמצאים במצב קשה ביותר".

מחדל ההפרייה ותקלת רישום התרופות 

התביעה החריגה והסוגייה המשפטית שנוצרה סביבה תעלה יחד עם שורת נושאים אחרים בוערים לא פחות בפורום Duns 100 לבכירי המשפטנים בתחום דיני הנזיקין, מבית דן אנד ברדסטריט. לצד התביעה המדוברת, יועלו בפורום נושאים נוספים כמו תביעות פיצויים מהמדינה מצד יורשי הנספים באסון הכבד. 

לצד הסוגיות שהתעוררו בעקבות הלחימה, יידונו גם נושאים נוספים. בין היתר יעסקו הבכירים בשאלות אקטואליות אחרות כמו תקלת רישום התרופות בבתי החולים, מחדלי ההפריה, תביעות פיצויים ממשרד הביטחון ועוד.