פורום duns 100 השנתי של בכירי המשפט בתחום צווארון לבן ומשפט פלילי, נערך הבוקר (שלישי) במלון רויאל ביץ׳ בתל אביב בהנחיית העיתונאי הפלילי לשעבר דורון הרמן. בכירי עורכי הדין בתחום דנו על הנושאים שעל סדר היום המקצועי: תיקי נתניהו, העונש הכבד של פאינה קירשנבאום בפרשת ישראל ביתנו, פרשת שי אביטל ומעורבות התקשורת בתיקים.

עורך הדין ששי גז, שמייצג את סוכן הדוגמניות שי אביטל, התייחס לפרשה המתוקשרת. "כל הדוגמניות כבר עזבו אותו, כל העולם נגדו והוא עוד לא דיבר מילה", אמר ותקף את המערכת על ההתנהלות בתיקים הקשורים לעבירות מין. "היום כל מי שמנהל תיקי עבירות מין מתחיל עם הרבה מינוסים וכשאתה מייצג מישהו כזה אתה כעו״ד מרגיש נאשם".

"התחושה שלי היא שאין לזה סיכוי היום בבית המשפט והתיק עוד לא התחיל", הוסיף גז. "אני מאלה שמאוד מברך על מהפכת מי טו וכל המלחמה הזו היא חשובה לי, אבל נדמה לי שקצת הגזמנו כי גם בימים אלו צריך לשמור על זכויות האנשים. מה שיקרה זה שאנשים על לא עוול בכפם ימצאו את עצמם בבתי הסוהר״.

עו"ד גיל פרידמן התייחס למהות מעצרי הצווארון הלבן: ״כל מעצרי הצווארון הלבן הם מיותרים. היום יש רשתות האזנה לאנשים האלה עוד לפני שהם נעצרים וזה מגיע למצב בו לפעמים למשטרה יותר משתלם לשחרר את החשודים מאשר להביא אותם לחקירה כי כשהם בחוץ יש להם את כל הכלים להמשיך, להקשיב ולעקוב אחרי מה שהם עושים. שופטים רוצים את התיקים הגדולים כדי שיהיה כתוב את השם שלהם בעיתון וכל הרעש התקשורתי סביב המעצר טוב לכולם חוץ מהלקוח״.

מעורבות התקשורת בתיקים 

עו"ד אורי קינן התייחס למעורבות של התקשורת בתיקים המשפטיים והחוק בנושא גביית ראיות שלא כדין ותקף את פרקליט המדינה לשעבר. "שי ניצן העלה מדרגה את נושא השפעת התקשורת על התיקים", אמר. "לאחרונה החליט שר המשפטים לקדם את הצעת החוק בנושא פסילת ראיות המובאות שלא כדין דרך פסקה אמתית. הצעת החוק הזו היא טובה, לגיטימית וראויה. עולם התקשורת מקבל בקריצת עין גם לגיטימיות מבתי המשפט לחשוף חומרים ולערוך סוג של משפטי שדה מחוץ לכותלי בית המשפט. המטרה היא להביא את מערכת המשפט כולה למצה בו תבין שכל ראיה שתגבה שלא כדין תפסל״.

עו״ד יובל זמר על הצעת החוק של שר המשפטים בנושא פסילת ראיות: ״אני לא מתלהב מהצעת החוק של גדעון סער שכן היא מקבעת מצב שהוא פשרה לא טובה לאף צד. צריכה להיות הבנה מעוגנת בחוק שבמידה והפרת את זכותו של האיש- הראיה היא פסולה. הצעת החוק הזו מנציחה מצב משפטי לא טוב לאזרח. מקווה שהצעת החוק הזו לא תעבור כי במציאות המשפטית והפוליטית בישראל אנחנו נגיע למצב של קיבוע מצבים שלא טובים לאף אחד מהצדדים״.

עו״ד דפנה ווינברג התייחסה גם היא למעורבות התקשורת בתיקים המשפטיים וקראה לעורכי הדין להימנע כמה שאפשר מהשימוש בתקשורת במהלך ניהול תיק משפטי. "בפרקליטות מחזיקים את התיקים הרבה מאוד זמן ובפועל אנחנו רואים שיש להם אינטרס לכך מול התקשורת", אמרה. "אותנו מורחים הרבה זמן עם תשובות על דחיית שימועים ובסוף אנחנו מקבלים את זה בתצורה של אייטם בתקשורת. אנחנו כעורכי דין באים כתגובה לתקשורת ולא הולכים אליה כדי להסדיר דברים״.

גם עו״ד רותי ליטבק ביקרה את מערכת היחסים עם התקשורת: ״אני נרתעת מהתקשורת במידה רבה מהעובדה הפשוטה שזה נהיה קרקס. התיקים מתנהלים בתקשורת וזו לא טובת הלקוחות שלנו ויותר מזה זה מפריע לנו בעבודה שלנו. אנחנו מגיעים למצבים בהם יש משפטי שדה בטלוויזיה וברדיו. המגרש שלנו הוא לא בתקשורת ואין דרך או מקום להשפיע על שופטים דרך התקשורת״.

״התקשורת גדולה וחזקה מאתנו ואנחנו צריכים ללמוד לחיות לצידה ואיתה", הוסיף עו״ד גלעד ברון. "אנחנו יכולים לשנות את האתיקה השורשית של איך מתנהלים וזה בידיים שלנו. בנוסף על הצד התקשורתי שנכנס לחיינו, התיקים היום שינו את כללי ההתנהלות והפרקליטות ובתי המשפט לא עשו את האדפטציה הנכונה להתנהל בהם״.

עו״ד שרון כהנא התייחסה למשך הזמן הארוך בטיפול בתיקים בפרקליטות והשפעתה על האזרחים. "כיום, בדרך שבה עובדת הפרקליטות, רק אם אתה אדם עמיד ויש לך יכולת כלכלית אתה יכול לשרוד", אמרה. "אם אתה אדם מהשורה אין לך סיכוי. משך הזמן הארוך שלוקח להם לקבוע שימועים ולנהל את התיקים הוא בלתי אפשרי בטווח הארוך״.

 

"היום חוקרים בחדרי החקירות משתמשים בשקרים ועדויות מזויפות"

 

עו״ד אילן סופר דיבר על תיקי נתניהו ועל החשיבות של נוכחות סנגורים בחדרי החקירות: ״בתקופת תיקי נתניהו נוצר גל עכור מאוד של ביקורת שאי אפשר לראות מבעדה. הבעיה במדינת ישראל היא לא שהפרקליטות תופרת תיקים, הבעיה היא בדרך כלל באותם השלבים בהם אין נוכחות של סנגור. שלב החקירה נהיה תהליך רקוב שלא מתנהל כמו שצריך. צריך לחוקק חוק שיקבע כללים ברורים בכל הנושא של שלבי החקירה והשימוש בחומרי החקירה. בכל מקום שאין נוכחות אקטיבית של סנגור זה פוטנציאל לפיתוח זיהומי״.

״צריך להתחיל להכניס במדינת ישראל ודאות חוקית", הוסיף עו״ד צבי גבאי בנושא. "היום חוקרים בחדרי החקירות משתמשים בשקרים ועדויות מזויפות מול הנחקרים. לא הגיוני שאין עורך דין שנמצא בחדרים האלה כדי לעצור ולמנוע את הקראת ההודעות הפיקטיביות, ואת השימוש בראיות שלא כדין אל מול הנחשדים. מדינת ישראל צריכה לעגן את הנושא הזה בחוק. אני חושב שהגיע העת לעשות את השינוי עד הסוף״.

מבין המשתתפים בפורום: אורון שוורץ, שותף מייסד, שוורץ נרקיס ושות', אורי קינן, מייסד, אורי קינן ושות', איילת לשם, עו"ד, ורדי לשם רון עו"ד, אילן סופר, שותף ומייסד המשרד, אילן סופר ושות' עו"ד, אורי קרוב, עו"ד בעז בן צור ושות' עו"ד , אלון רון, שותף ובעלים, ורדי לשם רון עו"ד, ארז אבוהב, מייסד ובעלים, ארז אבוהב משרד עו"ד, ברוך זכאי, עו"ד, פריד גבאי משרד עו"ד, גיל פרידמן, שותף מייסד, משרד עו"ד גיל פרידמן, גלעד ברון, מייסד ושותף מנהל, ברון ושות' משרד עו"ד, ד"ר צבי גבאי, שותף בכיר, ברנע ג'פה לנדה, דניאלה גז, עו"ד, עו״ד ששי גז, ששי גז, מייסד ובעלים, גז ששי משרד עו"ד.משרד עו"ד דפנה וינברג, יועצת, שפיגלמן קורן זמיר ושות' עו"ד ונוטריונים, זכי כמאל, בעלים ומייסד, זכי כמאל משרר עו"ד, טל גבאי, שותף מייסד, פריד גבאי משרד עו"ד, יובל זמר, שותף מייסד, יובל זמר משרד עו"ד , יובל ששון, שותף, מיתר עו"ד, יחיאל וינרוט, שותף, ד"ר י.וינרוט ושות', ניר יסלוביץ, מייסד ובעלים, ניר יסלוביץ משרד עו"ד, ניר לזר, עו"ד, סרטל, סהראי, לזר משרד עו"ד, עידית רייכרט, מייסדת ובעלים, עידית רייכרט משרד עו"ד, עמית בכר, שותף, ש.הורוביץ, ציון סהראי, שותף, סרטל סהראי לזר, משרד עו"ד, קובי בן שעיה, מייסד ובעלים, משרד עו"ד קובי בן שעיה, רותי ליטבק, שותפה מייסדת, עיני ליטבק לזר ושות' משרד עו"ד שרון כהנא, שותפה וראש מחלקת צווארון לבן, AYR- עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ ושות', עו"ד שרון זגגי פנחס, נחמני-בר עורכות ועורכי דין.