מה ההגדרה לתאונת עבודה

תאונות עבודה קלאסיות נובעות לרוב מנפילות או תאונות ספציפיות המתרחשות במקום העבודה. מקרים אלו יכולים לקרות עקב מצבי החלקה ונפילה, תקלות במכונות או נסיבות בלתי צפויות אחרות. תאונות אלו הן בדרך כלל פתאומיות ואקוטיות, המובילות לפציעות הדורשות טיפול מיידי ולעיתים קרובות גורמות לפיצוי לאנשים שנפגעו.

פחות מוכרות אך חשובות לא פחות הן תאונות עבודה הנובעות מחזרה על שגרת עבודה. אירועים אלו עשויים שלא להתבטא באופן מיידי אלא להתפתח עם הזמן כתוצאה מפעולות מתמשכות שחוזרות על עצמן.

דוגמא לכך היא במקצועות כגון רפואת שיניים ועבודה כקלדנית, אשר עלולים להוביל למחלות מקצוע או לפציעות עקב תנועות חוזרות ונשנות. למרות שמדובר באירוע פחות דרמטי, לפעולות אלו עשויות להיות השלכות קשות.

מתי תאונה שלא במקום העבודה יכולה להיחשב כתאונת עבודה

קטגוריה נוספת של תאונות עבודה הינה פציעות כחלק משגרת העבודה, שקשורות ישירות לעבודה עצמה. מצבים אלו יכולים להקיף מגוון תרחישים, כגון אדם שמחליק ונפצע בביתו תוך כדי עבודה מרחוק, או אדם שנקלע בתאונת דרכים תוך כדי נסיעה לעבודה או אפילו אם זו התרחשה במהלך עיקוף כדי לאסוף ילד בדרכו למקום העבודה.

חשוב לציין, שתאונות מסוג זה תלויות בכך שהתאונה התרחשה כחלק משגרת עבודה קבועה, וכי לא מדובר באירוע חריג וחד פעמי. כלומר, במידה ובדרך לעבודה אתם מסיעים את הילד לבית הספר באופן קבוע, והתאונה התרחשה במסגרת נסיעה זו, מדובר בתאונת עבודה.

הפיצויים אינם תלויים בקביעת האשם בתאונה

חשוב להבין שבתחום תאונות העבודה, הנסיבות סביב האירוע לא תמיד קשורות באשמתו של המעסיק, והן יכולות להיות קשורות בסרבול של העובד. ההגדרה של תאונת עבודה רחבה יותר מסתם ייחוס אשמה. גם כאשר תאונה נגרמת עקב סרבול או רשלנות של העובד עצמו, עדיין ניתן לקטלג אותה כתאונת עבודה בנסיבות מסוימות.

תאונות עבודה מוגדרות בעיקר על פי התרחשותן במסגרת העבודה. המשמעות היא שאם עובד נפגע בעת ביצוע פעולות הקשורות לעבודה או במהלך שגרת עבודתו, הדבר עדיין עלול להיחשב כתאונת עבודה, גם אם פעולותיו של העובד עצמו תרמו לאירוע.

האם תביעה תגרום לנזק למעסיק

בהמשך ישיר לעובדה שלא מחפשים את האשמים בתאונת עבודה, המעסיק שלכם לא אמור להינזק מהתביעה שלכם. כלומר, גם כאשר מדובר במקום עבודה אינטימי ומשפחתי, ואתם מפחדים לפגוע במעסיק, אל תוותרו על תביעת פיצויים מביטוח לאומי רק בגלל חשש בפגיעה במקום העבודה. הפיצויים שלכם יכולים להגיע ממספר גורמים:

הגורם המרכזי - ביטוח לאומי:

תביעה זו הינה הראשונה והבסיסית ביותר במסגרת פיצויים על תאונת עבודה.

ביטוח פיצויי עובדים של מעסיק:

מעסיקים רבים מחויבים בביטוח פיצויי עובדים, המעניק פיצוי לעובדים שנפגעו בעבודה. תביעות אלו מופנות לחברת הביטוח של המעסיק.

ביטוח תאונות אישיות:

לחלק מהאנשים עשויים להיות פוליסות ביטוח תאונות אישיות המכסות פציעות שנגרמו בעבודה. פוליסות אלו בדרך כלל נפרדות מביטוח המעסיק.

ביטוח בריאות:

ביטוח בריאות עשוי לכסות הוצאות רפואיות הקשורות לתאונת עבודה. זה רלוונטי במיוחד כאשר פציעות דורשות טיפול רפואי ואשפוז נרחב.

ביטוח אובדן כושר עבודה:

במקרים בהם תאונת עבודה גורמת לנכות ארוכת טווח, אנשים רשאים להגיש תביעות לביטוח אובדן כושר עבודה, המעניק הבטחת הכנסה כאשר הם אינם יכולים לעבוד עקב הפציעה.

פיצויים על אובדן כושר עבודה:

חלק מתחומי שיפוט מציעים פיצוי על אובדן כושר עבודה, שעלול לנבוע מתאונת עבודה. ניתן לתבוע זאת באמצעות תוכניות ממשלתיות או פוליסות ביטוח.

תביעות אחריות של צד שלישי:

אם צד שלישי, כגון יצרן של ציוד פגום או בעל נכס רשלן, אחראי לתאונה, אנשים יכולים להגיש תביעות נגד הביטוח של אותו צד כדי לבקש פיצוי.

תביעות בגין נזקי גוף:

במקרים מסוימים, אנשים עשויים להגיש תביעות בגין נזקי גוף נגד גורמים אחראיים, לבקש פיצוי על כאב וסבל, כמו גם פיצויים עונשיים.

תביעות חבות מעבידים:

בעוד שפיצויי עובדים מגבילים בדרך כלל את הזכות לתבוע מעסיקים בגין תאונות עבודה, ישנם חריגים. מצבים מסוימים, כגון רשלנות חמורה או פגיעה מכוונת של המעסיק, עשויים לאפשר תביעות נגד המעסיק.

התייעצות עם עורך דין תאונות עבודה מנוסה במקרים של פגיעה בעבודה יכולה להיות חיונית לניווט בין אפשרויות התביעה השונות ולהבטחת פיצוי הוגן לנפגע.

אפשר לתבוע לבד או שעדיף להיעזר בעורך דין?

במטרה לנצל את כל הזכויות של הנפגע, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין, שייצג את הנפגע ויתווך לו את כלל הנתונים והפרוצדורות שעליו לעבור. הסיבה הראשונה לכך הינה שפוליסות הביטוח דורשות תנאים רבים, שקשים לאדם מן השורה. בנוסף, במטרה לקבל את כל מה שהאדם זכאי לו, עליו לתעד בצורה מלאה ומסודרת את כלל המסמכים והנתונים סביב התאונה, דבר הדורש סבלנות ודיוק.

בנוסף, במהלך התביעה, האדם צפוי לעבור ועדות רפואיות בביטוח לאומי ובחברות הביטוח, אליהן עורך דין חייב להתלוות. חשוב מאוד שהנפגע יתמקד בשיקומו ובחזרה לשגרה, וייעזר בעורך דין בביצוע הליך התביעה.

לסיכום, תאונות עבודה הינן נושא רחב, שכולל בו סוגי פציעות שונות. אנשים רבים אינם יודעים שהם זכאים לפיצויים, משום שאינם מייחסים את הפציעה שלהם לתאונת עבודה. חושבים שמגיע לכם פיצוי? פנו עוד היום למשרדה של עו"ד אימבר גולן פרטוש.

 

מאת עו"ד אימבר גולן פרטוש, מייסדת ובעלים במשרד עו"ד אימבר גולן פרטוש, מומחית בדיני נזיקין וביטוח לאומי.

אין לראות באמור תחליף לייעוץ משפטי. כדי לקבל ייעוץ כזה יש לפנות לעורך דין מורשה בלבד.

***
כתבה שיווקית בחסות משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש; הכתבה נערכה בידי מערכת Duns100