מדוע גובשה התכנית?

במסגרת גיבוש תקציב המדינה לשנים 2023-2023, הוגש לכנסת חוק ההתייעלות הכלכלית (המוכר יותר כ"חוק ההסדרים"), במסגרתו הוגשו מספר תיקוני חקיקה ורפורמות כלכליות משמעותיות, אשר נועדו לשמור על המדיניות הפיסקלית של מדינת ישראל, לחזק את הצמיחה במשק, לצמצם פערים ולהגדיל את הכנסות המדינה ותקבוליה.

במסגרת התקציב, הוגשו מס' רפורמות משמעויות בתחומים כלכליים שונים, כגון הגדלת תקרת הפטור לעוסקים פטורים ל-120 אלף ₪ ותיקונים שונים לחוקי מיסוי מקרקעין והביטוח הלאומי, ובכלל זה גם אישור של תכנית "חשבונית ישראל", שמטרתה להילחם בחשבוניות פיקטיביות.

השימוש בחשבוניות פיקטיביות מוגדרות כ"מכת מדינה", אשר פוגעות בהכנסות המדינה ומהוות גם מרכיב מרכזי בפשיעה חמורה בישראל ומהוות אמצעי למימון טרור. על פי דוח מבקר המדינה מינואר 2024, היקף הנזק השנתי למדינה, הנובע מחשבוניות פיקטיביות, מוערך בכ-2.5 מיליארד שקלים.

מה נדרש לעשות?

כאמור, כל עסק וחברה בישראל יידרשו לקבל אישור און-ליין מרשות המיסים לאישור חשבוניות מסכום של 25 אלף שקלים (לפני מע"מ). לצורך כך, על החברות והעסקים לוודא כי הם רשומים באיזור האישי של רשות המיסים, שם יש לבצע רישום לתאגיד במסגרתו פועלים.

בשלב הבא, יש לוודא כי תוכנת הנהלת החשבונות של העסק מעודכנת לגרסתה האחרונה, אשר תתמוך בחיבור לשירותי רשות המיסים ובתהליך קבלת מספר ההקצאה, בן 9 ספרות.  

יש לציין כי התכנית תקפה גם במידה והעסק משתמש בחשבוניות ידניות, במקרה זה באחריות העסק לקבל מספר הקצאה באופן ידני מאתר רשות המיסים.

כצעד משלים וכהיערכות לתכנית, מומלץ להשתמש בשירות ה-Data Optimizer של דן אנד ברדסטריט.
השירות מאפשר לכל עסק לאמת, לטייב ולהעשיר את הנתונים העסקיים שקיימים ברשותו, על הלקוחות (חברות/עסקים) מולם הוא עובד, וגם על רשימת הספקים שלו. מאגר מידע מטויב ועדכני מאפשר לנהל את תהליכי העבודה השוטפים של כלל בעלי התפקידים בארגון (כספים, גבייה, רכש, מכירות, שיווק, שירות וכו'), מונע טעויות, ומאפשר שקיפות ו"יישור קו" בין כלל הגורמים בארגון וחוסך זמן ומשאבים תפעוליים.

****

רוני אלפרן, מנהל אגף הדאטה בדן אנד ברדסטריט.