שרית חדד - "אתה פה חסר לי"

שרית חדד, ורוד (צילום: אלכס ליפקין, למגזין BelleMode)
מחייכת גם בשיר עצוב. שרית חדד | צילום: אלכס ליפקין, למגזין BelleMode

פרויקט "שני צדדים למטבע" באתר mako ממשיך והיום יוצאים מהפרויקט להשמעה מיוחדת ארבעה שירים נוספים.

הראשון מביניהם הוא "אתה פה חסר לי", שיר שכתב והלחין אביב גפן עבור נורית גלרון, בביצוע שרית חדד, בעיבודו והפקתו של יעקב למאי.

כמו שקורה לא מעט בקאברים ששרה חדד ("היום היום", למשל) הביצוע שלה הופך את השיר כמעט מיד לשיר "שלה". הסיבה לכך מורכבת מההגשה הקולית שכל כך מזוהה עמה ובמקרה הזה גם מהעיבוד, ש"ממזרח" את השיר.

 

ירדנה ארזי - "לא לוקחת ללב"

אין תמונה
היתה צועניה לפני גכולם. ירדנה ארזי

אי אפשר לתאר את ההיסטוריה של המוזיקה הים תיכונית בארץ בלי עליזה עזיקרי ז"ל, זוגתו של אריס סאן, ששרה לחנים יוונים וטורקיים עוד בשנות ה-60'. מצד שני, אי אפשר לתאר את הקריירה של ירדנה ארזי בלי החלק הצועני-בלקני שלה.

בביצוע של ארזי ל"לא לוקחת ללב" של עזיקרי המנוחה שתי התופעות האלה משתלבות יחד, כשהמעבד נדב ביטון מלביש כלי נשיפה "צועניים" א-לה בלקן ביט בוקס על הלחן הטורקי במקורו.

ואין כמו ירדנה ארזי, שעשתה סיבובים שלמים עם משפחת אלאייב ומכירה מוזיקה בלקנית היטב, להפוך את השיר הזה לחגיגה מחודשת.

 

יואב יצחק - "מי תרצי שאהיה"

אין תמונה
בניון דרך גוב. יואב יצחק

נפלאות הן דרכי המוזיקה הישראלית. כדי שיואב יצחק יגיש בהגשה המיוחדת שלו את "מי תרצי שאהיה" שכתב והלחין עמיר בניון, השיר הזה היה צריך לצאת קודם לאור בביצוע של גידי גוב, שהקליט אלבום שלם משירי בניון.

אין הרבה זמרים שיודעים להגיש שירי אהבה נעימים כמו שיצחק יודע. אין הרבה זמרים בארץ שיודעים להמיס לב אישה כמוהו. דווקא בשיר הזה, שמילותיו מתרפסות, יצחק יוצא "גבר שבגברים", רומנטיקן שרמנטי שכמו כל גבר ישראלי עושה בסוף מה שאשתו אומרת לו. וכן, הביצוע שלו יותר יפה מהמקור של גידי גוב, מה לעשות.

 

שי גבסו ו"שולחן לאחד" - "מרלן"

שי גבסו הופעה (צילום: רותם ואחניש)
מרלן שלו. שי גבסו | צילום: רותם ואחניש

לכאורה, לבצע שיר של זוהר ארגוב בפרויקט כמו "שני צדדים למטבע" הוא הפיתרון הקל. במקרה של שי גבסו, שהלך בשנים האחרונות לכיוונים אחרים לגמרי - רוקיים, סיקסטיזיים, מהורהרים - מדובר בבחירה אמיצה על גבול ההתאבדות.

והביצוע של גבסו אכן מיוחד. מהורהר בביתם, מזרחי וחסידי בעיבוד, עולה גבוה עם הקול עד שהוא נשבר, כמו מרכין ראש בפני גדולתו של המקור ומראה שאפשר לתת את הכל לבחורה שמעולם לא הכרת אם אתה מוכן לאהוב אותה ולו ברמז, מתוך שמועה. בשביל ביצועים כמו זה נולד הפרויקט.

במסגרת הפרויקט ניתן להאזין כאן ב-mako ל: ישי לוי שר יוסי בנאי, הראל סקעת שר שרית חדד, עידן עמדי שר זוהר ארגוב ועומר אדם שר "איני יכול",

וגם ל-. מרגול שרה מיכה שטרית, דור דניאל שר חיים משה, סינרגיה שרים "פרי גנך", אביהו שבת עם "אהבה מטורפת" 

מהפרויקט יצאו עד כה כסינגלים:

משה פרץ - "אהובתי" ו"מיכה שטרית - "לפעמים". סגיב כהן - "איך זה שכוכב" וארז לב ארי - "אהבת חיי".

מלנכולי" בביצוע ישי לוי, "חנהל'ה התבלבלה" של גלעד שגב ומטבוחה פרוג'קט, "אין לי אהבה" שכיסה ארקדי דוכין, "תמונה שבורה", שהיטיב לבצע אייל גולן.

"גדליה רבע איש" בביצוע מאור כהן ו"בום פם", "אין לי אהבה" בביצוע ארקדי דוכין, "אוהבת אותך עוזבת אותך" בביצוע זהבה בן.

"מורה לחיים" בביצוע קרן פלס, "פתאום כשלא באת" בביצוע אבנר גדסי, "יום אחרון" בביצוע שלומי שבת.

ירדנה ארזי פגשה את ישי לוי, משה פרץ את קרן פלס ויואב יצחק את עלמה זהר