קובי אוז מוציא היום את אלבומו החדש "מזמורים נוספים", אלבום ההמשך לדיסק הפיוטים והזמירות המצויין "מזמורי נבוכים". באלבום החדש ממשיך אוז לפנק את האוזן במזמורים ופיוטים, כשהפעם הוא מרחיב את מקורותיו בלקטנותו האופיינית: שלמה קרליבך ("הרבי המרקד") לצד חיים נחמן ביאליק, מאיר אריאל לצד הפייטן אשר מזרחי והמשוררת זלדה לצד רבי נחמן מברסלב, ואפילו סרט בורקס, בקיצור - הכי קובי אוז שאפשר.

מתוך האלבום יצאו עד כה "חמדת ימים" - העיבוד הרוקיסטי לרב קרליבך והסינגל והקליפ "משפחת צנעני". היום מוסיף אליהם אוז את השיר והביצוע מהופעה "יה חביבי", גרסה אוזית שנשמעת כמו להיט גדול, לפיוט של אשר מזרחי. וכדרכו בקודש יש לקובי אוז מילים יפות שמספרות סיפורו של השיר.

הכי קובי הכי אוז

אין תמונה
ממשיך לזמר. קובי אוז

"אשר מזרחי המכונה אשריקו היה מגדולי החזנים והפייטנים – הוא כתב המון פיוטים אהובים ואף נתן ידו בכתיבה והלחנה של שירים לטובי וגדולי הזמרים של טוניסיה – הוא היה אהוב ומקובל שם עד מאוד. אשר נולד ב1890 בירושלים וחילק את חייו בין ירושלים לטוניס. בספרו "מעדני מלך" שראה אור ב1946 הופיעו שירים רבים פרי עטו ואחד מהן הוא "יה חביבי" – שיר אהוב במיוחד בגלל הפניה הלא רשמית אל האל – המכונה "יה חביבי" – ידידי החריף ג'קי לוי הסב את תשומת ליבי לכך שהמון פיוטים ספרדיים מסתחבקים להם עם היתברך ומדברים איתו דיבור אישי כמו אל חבר קרוב.

"יה חביבי" הולחן על ידי רחמים עמר – כנר ומלחין שניהל מוסיקלית מקהלה בירושלים והלחין מלבד "יה חביבי" גם את להיט בתי הכנסת "נגילה הללויה" ומאות לחנים ופיוטים ירושלמיים ספרדיים שהתוו קו סגנוני טורקי-ספרדי מיוחד שעמד מול הסגנון הפופולרי של המוסיקה הערבית של תקופתו. הגרסה המקורית של השיר היא במקאם כורד.

"הגרסה שלי פופית יותר, עם מיקס בועט של ביג M מטיפקס. ג'וני קורן הקלידן עונה לכל 'חביבי' במיטב צלילים נקלים של ג'נרל מידי. בסוף השיר סולו גיטרה של רועי צעדי שמשחק עם מודוסים שונים, וכל המיקס נוטש את המיקסר האלקטרוני ומתכנס לתוך מיקרופון אמביינט מעאפן אחד, שקורס מעוצמת התופים של אורן ג'ורנו באולמי הרפסודה תל אביב-יפו.

"'יה חביבי' נכתב ממקום של גלות טרום תקומתית וחלום שיבת ציון וביאת המשיח מופיעות בו בעוצמה רבה המתאימה במיוחד לעם שקם מן ההריסות ומתוך העצב הגדול הוא הוזה חזיונות גדולה מפוארים. שימו לב שכל בית מתחיל באות אחרת משם הכותב ומאייתות את המילה אשר.

יה חביבי

חביבי יה חביבי / הָאֵל הַמֶּלֶך הָרַחֲמָן / יִשְׁלַח מְשִׁיחוֹ הַנֶּאְמָן / אָב הָרַחֲמָן שְׁמַע קוֹלֵנוּ / שְׁלַח בֶּן דָּוִד וְיִגְאֲלֵנוּ / נָשׁוּב לְצִיּוֹן עִיר קָדְשֵׁנוּ / וְנִשְׁלֹט בָּהּ בְּיָד רָמָה

חֲבִיבִי יָהּ חֲבִיבִי / הָאֵל הַמֶּלֶך הָרַחֲמָן / יִשְׁלַח מְשִׁיחוֹ הַנֶּאְמָן / שָׁמָּה נִתְאַסֵּף בְּעִיר הַבִּירָה / וּמֵחָדָשׁ יִשָּׁמַע קוֹל שִׁירָה / וְאָז נַדְלִיק אֶת הַמְּנוֹרָה / בְּבֵית שׁוֹכֵן מְעוֹנָה

חֲבִיבִי יָהּ חֲבִיבִי / הָאֵל הַמֶּלֶך הָרַחֲמָן / יִשְׁלַח מְשִׁיחוֹ הַנֶּאְמָן / רְאֵה בָּעֳנִי יִשְׂרָאֵל עַמֶּךָ / וְהָשִׁיבֵם נָא לִגְבוּלָךָ / וְאָז יֵרָאֶה כָּל זְכוּרֶךָ / שָׁלֹשׁ פְּעָמִים בַּשָּׁנָה

חֲבִיבִי יָהּ חֲבִיבִי...

>> עמיר בניון נגד לימור לבנת: "הכל חרטא"