שוקי וייס (צילום: ענבל צח)
"עזרתי לך להפוך את המופע לסמל של תקווה". שוקי וייס מתרפק על העבר עם רוג'ר ווטרס | צילום: ענבל צח

למכתב הזה חיכו אוהדי המוזיקה בישראל הרבה זמן. שוקי וייס, מגדולי המפיקים בישראל, שלפני כמה שנים הביא את רוג'ר ווטרס להופעה בארץ, ספג ממנו קללות לפני כחודשיים, ועתה עונה לו.

כזכור, לפני כחודשיים, הישווה רוג'ר ווטרס את ישראל לגרמניה הנאצית, ואז גם אמר על ווייס: "שוקי וייס הציע לי הופעה בתל אביב, 100 אלף איש ב-100 דולר לכרטיס. אמרתי, בואנ'ה, זה 10 מיליון דולר! איך הם יכולים להציע לי דבר כזה?! ואז חשבתי, שוקי, האם אתה פאקינג חירש או טיפש?! אני חלק מתנועת החרם, אז אני לא הולך לשום מקום בישראל, בעד שום סכום כסף שבעולם, כי בכך אתן לגיטימציה לפעולות הממשלה הישראלית".

כעת, אחרי שווטרס ניסה לשכנע גם את ניל יאנג שלא להגיע לכאן (כפי שעשה עם אמנים אחרים, כמו פרל ג'אם, אלישיה קיז, ריהאנה וסינדי לאופר), החליט שוקי ווייס, שמביא את ניל יאנג לארץ, להגיב לרוג'ר ווטרס במכתב, אותו פרסם בדף הפייסבוק שלו:

"הופעת במדינות שכבשו את עיראק ואפגניסטן והרווחת מאות מיליונים"

"רוג'ר היקר, בשנים האחרונות כתבתי לך כמה פעמים בפרטיות ופומבי ולצערי לא זכיתי לקבל תשובה כלשהי. לכן אני כותב את המכתב הזה בדף שלי בפייסבוק, מעט במבוכה. "רוג'ר, אה רוג'ר. אנחנו מכירים אחד את השני די הרבה זמן, ותמיד היית אחד הגיבורים שלי. הופעת כאן במופע מרהיב, לא כל כך מזמן. זה היה אחד המופעים הגדולים ביותר שאי פעם נראו בישראל, וזו עובדה. אתה ראוי לאחד הקרדיטים הגדולים ביותר שאמן צבר בישראל. אני יודע זאת כיוון שאני הייתי זה שהפיק את המופע, ועזרתי לך להפוך את המופע לסמל של תקווה באיזור שחסר בדיוק את זה.

רוג'ר ווטרס (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
וייס לווטרס: "אתה מחפש למנוע מחבריך האמנים את הזכות להבין את המציאות בישראל" | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL
"אני רוצה לשאול אותך שאלה או שתיים. רוג'ר, כדוגמא אחת, אתה מודע לכך שבמהלך השנים 2006-2008 היו מעל ל-63 אלף אזרחים שנהרגו בתקופת כיבוש כוחות הקואליציה בעיראק. במהלך הזמן הזה אתה הופעת 65 מופעים ברחבי העולם, לקהלים במדינות שהיו מעורבות באופן פעיל בכיבוש עיראק. "בשנים 2010-2012, השנים שהיו הקטלניות ביותר עבור אזרחים אפגניים תחת שלטון הכיבוש של הקואליציה באפגניסטאן, הופעת 158 הופעות בפני קהלים שונים במדינות שהיו חלק מהכיבוש הזה, וגרפת למעלה מ-250 מיליון דולר. אני לא הולך לנסות לכתוב את רשימת ההפרות החמורות של זכויות אדם, שבוצעו על ידי המדינות שבהן הופעת או שאתה מתכגורר בהן - כי אין לי מספיק מקום.

"הסופר איאן מקיואן אמר לאחרונה בעת ביקורו כאן: 'אם לא תיסע למדינות שבהם מדיניות החוץ או מדיניות הפנים דפוקה, אתה אף פעם לא תצא מהמיטה... לא, תן לנו לבוא ולהתחבר, להמשיך לדבר. הדבר הגרוע ביותר יקרה כשכולם יפסיקו לדבר'. רוג'ר, אתה ללא ספק אינטליגנטי, אבל אם אתה חושב שאתה בונה גשרים או מעצים שלום, אתה ללא ספק לא שם לב.

"יש לך זכות לא להיות קורבן לניצול על ידי תעמולה"

"יש לך יכולת וזכות לבוא ולחקור את המציאות כאן בישראל (וגם לקבל תשלום בדרך), אבל מסיבה כלשהי, כנראה שאתה מחפש למנוע מחבריך האמנים את אותה הזכות - הזכות לבוא ולהבין את המציאות כאן, במו עיניך. הזכות לפתח דעה משלך ולא להיות קורבן לניצול על ידי תעמולה משני הצדדים. הזכות להופיע בפני אוהדיך. והזכות לומר את דעתך על כל הבעיות והסוגיות שאתה חש שצריך לדבר עליהן.

"למרות שישראל היא מדינה שיש בה פגמים, תאמין לי שאנחנו אזרחים שמודעים היטב לפגמים רבים אלה, ונלחמים בהם בכל יום. אנחנו עדיין יכולים להביע את דעתנו בחופשיות ובפעולות מחאה מול הממשלה שלנו. אנו מקדמים בברכה את הקהילה האמנותית שמגיעה לישראל, כדי ללמוד ולהבין, כדי למחות על כל עוולה שהם חושבים שקיימת כאן, ולצעוק לעתיד טוב יותר - כפי שכל כך הרבה אמנים, פעילים ואנשים עושים פה כל הזמן (אם כי עם הרבה פחות תשומת לב ממה שהגברת ג'והנסון קיבלה ממך). שלום, שוקי וייס".