גבריאל בלחסן, סרט תיעודי (צילום: רואי רוט)
זוכה מכל הכיוונים. גבריאל בלחסן | צילום: רואי רוט

"גם כשעיני פקוחות", סרטו של הבמאי אופיר טריינין, שנעשה על הרוקר גבריאל בלחסן, הוא זוכה פרס הסרט הטוב ביותר בתחרות הישראלית של פסטיבל "דוק-אביב" 2010, הפסטיבל הבינלאומי ה-12 לקולנוע דוקומנטרי, כך הוכרז הערב.

נימוקי חבר השופטים הנכבד לזכייה בפרס קבעו כי מדובר ב"סרט מרגש המתעלה מעבר למשבר האישי של האמן ולוקח את הצופים למסע על גילוי עצמי, אחווה והאתגרים שביצירה".

הסרט, שנקרא באנגלית "With Eyes Open"  תיעד את התמודדותו של גבריאל בלחסן עם מחלת המאניה דיפרסיה ממנה הוא סובל מזה שנים ואת היותו במקביל לכך יוצר מוערך ורוקר משובח שממשיך להוציא אלבומים חדשים ולגש את קהל אוהדיו ההולך ומתרבה.

גיבור רוק

הסרט ליווה את בלחסן לאחר התפרקות להקת "אלג'יר" ושחרורו מבית החולים אברבנל בו היה מאושפז, ואת עבודתו על אלבום סולו חדש. המחשבה שלצורך ההקלטות יצטרך לעזוב שוב את משפחתו החמימה שבמושב המדברי "תלמי אליהו", ולחזור לתל אביב מפחידה אותו. הבדידות העירונית, הלחץ, השינה שמתערערת והטוטאליות של המוזיקה מוציאים אותו מאיזון, והמחלה מתפרצת ומכה שוב. אך בלחסן לא מוכן לוותר, ונאבק כדי לסיים את אלבומו ולזכות להצלחה האמנותית לה הוא כה מייחל.

זכייה זו של גבריאל בלחסן, שגם יצר את המוזיקה לסרט, משלימה עבורו תקופה נהדרת מבחינת הישגים אמנותיים ופרסים, אחרי הוצאת אלבומו הרביעי "אדמה חרבה" ואחרי זכייתו בפרס אקו"ם לעידוד היצירה.