משה פרץ, הטעם הישן (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
טעם ישן וטוב. משה פרץ | צילום: גיא כושי ויריב פיין

משה פרץ מוציא את השיר החדש "הטעם הישן", אותו כתב, הלחין והפיק מוזיקלית. השיר מזכיר אסכולה ותיקה של שירים מזרחיים וערביים ישנים, ובהחלט מביא לאוזניים טעם ישן וטוב של "המוזיקה של פעם". בתמונה המצורפת נראה פרץ כחלק מנגני תזמורת מזרחית או ערבית ותיקה, במה שנראה כמו צילום עתיק בשחור לבן. גרסת היו טיוב של השיר נפתחת בספירה לאחור על המסך כמו בתחילת הקרנתו של סרט מימים עברו.

"השיר התחיל מבלי שתכננתי", אומר משה פרץ. "הטקסט נכתב על המנגינה עצמה, על מה שהיא עושה לנו, מה שהיא מעוררת בנו. ירדתי לאולפן בקומת המרתף אצלי בבית, ישבתי עם אחי ניר ואמרנו שצריך לעשות שיר, ואם כבר אז הפעם עד הסוף. רצינו משהו שיעשה כבוד לקטע של הנגינה, לא רק לתת בראש עם הקצב, לכן יש לשיר פתיחה ארוכה עם כינור בסטייל מצרי. שמתי קצב, שרתי את השיר ועל זה בניתי את כל האווירה מסביב".

-קיבלת השפעה או השראה ממוזיקה ישנה ששמעת?
"לא. השיר לא נוצר  בהשראת שום דבר ששמעתי. כשזה הסתיים הבנו שנוצרה בו אווירה אחרת, ישנה, בשילוב עם סאונדים מודרניים. המטרה היתה להביא שיר שמח וקצבי עם מסר ועדיין לשמור על האותנטיות".

-היית ממבשרי הצליל של פעם שעכשיו הוא הכי אופנתי.
"נכון, ואם מאתה זוכר זה התחיל אצלי כבר באלבום 'מהשמיים' בשיר 'אין כמו בבית' שבו הבאתי מהניחוח הזה. אני זוכר שרציתי להביא אוירה של בית ושל פעם והתעקשתי שאני רוצה את הסאונדים האלה, כי זה מרגיש אמיתי תמיד, זה הבסיס של מה שאתה שומע היום, זה הבסיס האמיתי, שממנו לקחנו את המוזיקה, התקדמנו והתפתחנו. בעיני מה שיפה זה החיבור בין רבעי וחצאי טונים של מוזיקה מסורתית עם הליינים המסחריים, לשלב ביניהם ולמשוך כל פעם קצת לכיוון אחר".

"הטעם הישן" הוא למעשה שיר שלישי מאלבומו הבא של משה פרץ. קדמו לו שיר האהבה המצליח "הראשונה", אותו הקדיש לאירוסיו לירדן גוזלן, והלהיט הענק "אולי הלילה", אותו השיק בגמר "כוכב נולד" והוא מושמע ברדיו עד היום. "חשוב לי לעניין את עצמי, אני אוהב לטייל בין העולמות", הוא אומר. ב'אולי הלילה' יש פופ כיפי עם גיטרות ששולטות בשיר. 'הראשונה' הוא שיר קלאסי שכמותו לא עשיתי אף פעם, וב'הטעם הישן' הלכתי עד הסוף בלי לפחד. חשוב שתהיה מודעות עצמית. אם השיר היה פחות טוב ממה שאני עושה בדרך כלל לא הייתי נוגע בו. אבל אם אני יכול לקחת אנשים לטיול בעולמות שונים ובין שירים אחרים אז זה נהדר מבחינתי. אני גם מראה לעצמי שאפשר לקחת סיכונים".

-מה עוד אתה מכין לאלבום?
"אני לוקח את הקהל לעוד טיולים ועוג עולמות. המטרה היא לקחת את כל ההשפעות המוזיקליות שלי ולהראות אותן זורמות משיר לשיר".

-אתה ממובילי הטרנדים במוזיקה הים תיכונית, שכל הזמן מחדשים את הז'אנר.
"חשוב לחדש את עצמך. כשאתה מוציא כל שנה וחצי אלבום אסור שהקהל יתרגל לשמוע את אותו דבר. אתה חייב לחדש ולעניין להם את האוזניים. הקהל אוהב ומעריך השקעה במוזיקה. אני יודע שכל דרך שאבחר יכולה להיות לא קלה ופשוטה, אבל אני גם יודע שהיא תהיה מוערכת. אני יכול להצליח יותר או פחות, ובכל זאת אנימנסה להביא דבר חדש ולגוון. אני עובד קשה למצוא את הדברים האלה".

בקרוב תעלה על מסך "קשת" ערוץ 2 העונה השניה של התוכנית "בית ספר למוסיקה" בה משתתף פרץ כמורה בבית הספר לזמרים-ילדים שעושים צעדיהם הראשונים בעולם המוזיקה. "התוכנית עולה ב-4 בפברואר ותהיה עונה מדהימה", הוא אומר. "צילמנו כמעט את הכל ואנשים יהיו מרותקים לספה. במקביל אני מקליט אלבום חדש שייצא אחרי תום העונה. יש עוד כמה מופעי חורף ופנינו להפתיע בהופעות גדולות בקיץ".

-אתה גם מתחתן בקיץ, כבר לא תוכל להיות ב"הרווק".
"אם דודו שמה זה כמו שאני שם (צוחק)".

"הטעם הישן" - מילות השיר

"אני חושב שזה הזמן, לחזור לטעם הישן, עם הבוזוקי והעוד, ועוד איזה ריקוד להיות איתך צמוד

המנגינה אותי סוחפת, נותנת לי שלווה ושקט, ואת ניגשת מוסיפה, אל תוך ליבי ברכה, כמו שמש בזריחה

פזמון: יאללה, תרגיש חזק את הקצב, יאללה, בוא נסלק את העצב, אינשאללה שבליבך תמיד תשכון שמחה, קדימה יאללה...

בסוף תמיד כולם שווים, לאהבה ולצלילים, ובחיבוק המנגינה חיוך לנשמה, תהיה מי שאתה

פזמון: יאללה, תרגיש חזק את הקצב, יאללה, בוא נסלק את העצב, אינשאללה שבליבך תמיד תשכון שמחה, קדימה יאללה...".