משה פרץ זאפה ירושלים (צילום: שרון רביבו)
"המטרה היא להביא משהו אחר, קלאסיקה אחרת שעוד לא היתה אצלי". משה פרץ | צילום: שרון רביבו
משה פרץ הוציא בסוף השבוע את השיר החדש "הראשונה", בלדת אהבה רכה ורומנטית, שמלטפת את האוזן, ומתאימה במיוחד לחופות וריקודי סלואו בחתונות. את השיר כתב נעם חורב והלחין בנג'מין לורן, אחרי שלאורך הקריירה שלו יצר משה פרץ את שיריו בעצמו.

"מבחינתי אני לוקח חצי צעד קדימה, לפחות לגבי השירים השקטים", אומר פרץ. "בכלל באלבום הקרוב אנחנו לוקחים צעד קדימה, אני לוקח סיכונים טובים, מוזיקליים. אני אחד שבא והביא איתו דבר חדש במוזיקה המזרחית, שילוב כל הסגנונות, בעיבוד אחר. גם כאן אני לוקח צעד קדימה ומביא משהו אחר. חשוב לי לאפיין את השירים שלי, שיהיה משהו לעניין בו את האוזן. כולם רגילים לפורמט של משהו רגיל  ואני מתאמץ, לוקח לי זמן, אבל שה משתלם ושווה. הרצון להביא משהו חדש הוא מעל הכל.

-אתה יוצר ושר בכמה סגנונות, גם מזרחי מאוד וגם בלדות שהן פופיות מאוד.
"אני לרוב מלחין וכותב את השירים שלי ואני מתעניין בשירים של אחרים. אני חושב שאני לוקח צעד קדימה ובוחר לעבד שירים אחרת, להביא משהו חדש, באוירה אחרת באוירה. לטעמי השיר צריך להישמע לא בדומה לאחרים, שעשיתי בעבר. לצד הקלאסיקות, הבלדות, יש אצלי את המזרחית שגדלתי עליה מבית כנסת. הנה, אתמול הייתי עם אבא שלי בבית כנסת ופייטנו ושרנו דברים. זה כובש אותי הדברים הישנים. בא להלחין שירים קצביים ולעורר את העברית והמזרחית, דברים שגדלנועליהם, אצלי זה הופך להכי הכי מזרחי שיש, כמו ב'אלף פעמים' ו'ארוץ עד אליך' ו'כמו מלך'. ויש לי בלדות קלאסיות כמו 'זיקוקים', 'קחי אותי אליך' ו'שתיים בלילה', מי שאני זה קשת, מגוון סגנונות מוזיקה, שפוגעת להרבה אנשים בלב. מי שאוהב מזרחית מסולסלת וגם קלאסית, מוזיקה טובה. אני מקווה שזה טוב ופוגע לכולם".

-השיר החדש "הראשונה" משתייך לקבוצת הבלדות הרומנטיות שציינת.
"קח את 'שתיים בלילה', בהתחלה לא האמינו, אמרו מה קרה לו, הוא ברח, זו לא המוזיקה שאוהבים. קצת זמן חלף והבינו שמה שהוא מרגיש זה איכותי וטוב. אחרי זה בא 'זיקוקים'. 'הראשונה' שזה עכשיו ראוי להישאר להרבה זמן. ויש את השירים הקצביים, אני לא בורח מהמוזיקה המזרחית האמיתית, שאביא בעוד חודש. בינתיים כל אחד יכול להתחבר למילים, 'הראשונה' בעיני זה שיר שנשאר להרבה זמן".

-ואתה מתחבר כאן לשיר שיצרו אחרים.
"לא אני כתבתי אותו. הביאו לי אותו מנועם חורב ולורן בנג'מין, שהוא כישרון גדול חדש בארץ בתקופה הזאת. ריטה היתה מתווכת של השיר. קיבלתי אותו דרכה. היא אמרה לי 'זה כמו השירים שהיו כותבים לי פעם, ורק אתה יכול לשיר אותו. אני רוצה שתזכה לשיר אותו'. אמרתי לה 'אני סומך עליך, תני לי לשמוע', ואז אני מגלה שזכיתי לשיר שיר כזה, שיישאר לעוד הרבה זמן. ריטה חברה יקרה וטובה, אני אוהב אותה ומעריך. הדברים הכי טובים הם עם הכי הרבה טעם בעולם".

-הוא נשמע כמו שיר אהבה מושלם לחתונות.
"אשמח אם זה יהיה כזה. זו לא המטרה, לכוון לחופה בכניסה. אם יבחרו אותו לרגע טהור שמקדש אותם - אשמח, אני אוהב את זה. אבל המטרה היא להביא משהו אחר, קלאסיקה אחרת שעוד לא היתה אצלי. זו המטרה, ואם הרווחנו מזה פלוסים מכאן או מכאן, אם זה בחופות או דברים אחרים, בדברים ממלכתיים - אני שמח. השיר הזה לא פחות מהשיר 'זיקוקים' בעיני".

משה פרץ בהופעה בקרית מוצקין (צילום: שרון רביבו)
" התקשר אצלי לזוגיות ולחתונה, התאים לתקופה שלי עכשיו". משה פרץ וארוסתו | צילום: שרון רביבו
-מה הרגשת כששמעת אותו ושרת אותו?
"זה התקשר אצלי לזוגיות ולחתונה, התאים לתקופה שלי עכשיו, זה מתאים לי. הרבה זמן לא הרגשתי דברים אמיתיים כמו שהרגשתי כשממעתי את 'הראשונה'. תחושות שאני רוצה להקים בית ושזו המישהי המתאימה. כל אחד מוצא בשיר הזה את מה שמתאים לו. המילים מחברות לזוגיות, משמרות אותה יפה באווירת חורף. היו ויש, אבל יש 'ראשונה', שאיתה זה דברים אחרים, רגעים טהורים, להיות כמו בן אדם אחר ולא להיות ממלכתי ואז להתנהג אחרת. להיות אמיתי עם הרגשות שלך ואנשים שעומדים מולך. ירדן עמדה מולי. היא הראשונה שאני יכול לחלוק איתה את הדברים העצובים והמרגשים שלי. השיר הזה חיבר אותי לרגשות האלה כלפיה. וזה נגרם משיר שלא נכתב אצלי כאילו שאני כתבתי אותו . אהבתי אותו ואני שמח, מרגיש שאני כתבתי אותו".

-מה היא אומרת על השיר?
"מאז שאני מכיר את ירדן אני מתייעץ איתה על כל שיר שאני מוציא, חשובה לי הדעה שלה. אם הייתי יודע שאין לה טעם לא הייתי שואל, אבל היא 'פוגעת' בשירים. היא 'פגעה' בשירים כמו 'זיקוקים' ו'אם את הולכת'. גם עכשיו היא הרגישה בדיוק כמוני, שמענו אותו יחד. כמו שאני משמיע לחברים שלי השמעתי לה והרגשתי גושפנקא. אני מוציא אותו לעצמי ומאמין שאחרים יתקרבו לשיר ויאמינו בו".

-אתה גם ב"כוכב נולד" וגם ב"בית ספר למוסיקה", איך אתה מרגיש להיות על המסך?
"זמר צריך להיות במדיה, בתקשורת. אם אנשים חושבים שמגיע לי להיות בתוכניות האלה זה מפרגן. ב'כוכב נולד' אני חלק מהעזרה לבחור נבחרת, סומכים על דעתי. 'בית ספר למוסיקה' זה מבחינתי שליחות, לא פרנסה, לא עבודה וחשיפה. אני תורם לילדים ממה שאני עברתי ב-13 השנים האחרונות ומקווה שימשיכו עם הכלים שלי.  שלושה מהתלמידים שלי ייצגו את ישראל באירווזיון הילדים. זו גאווה. בוף מה שנשאר ממך זה השם והמוזיקה. ואני מקווה להשריש את המוזיקה שלי, להעביר אותה לאנשים, לתלמידים, באמת לקוות שדור חדש יגדל עם השם שלי בהשפעה טובה זה הרווח האמיתי".

משה פרץ בבית ספר למוסיקה (צילום: רונן אקרמן)
"בית ספר למוסיקה זה בשבילי שליחות, לא פרנסה, לא עבודה ולא חשיפה" | צילום: רונן אקרמן
-חוץ מהשם והמוזיקה אתה משאיר אחריך בעולם גם ילדים.
"בוא נעבור צעד צעד. נעשה חתונה עם ירדן כדת וכדין ואחרי זה נעבור הלאה. עושד מוקדם להגיד שאני מצפה לילד, שהוא הכי טהור ותמים, מתנה משמיים לאנשים".

-אתה צופה בחבריך דודו אהרון ואייל גולן ב"אייל גולן קורא לך"?
"את דודו אני פוגש כל יומיים בחדר כושר, כשהוא לא מאחר ולא קם ב-11. בדרך כלל זה חצי שעה שיחה על הדברים שאנחנו חווים וחצי שעה אימון. אני סומך עליו אפילו שהוא בתוכנית בתפקיד חדש. הוא בא עם האמת שלו ויש לו ניסיון מוזיקלי. שם כולם שם חברים שלי, גם גל אוחובסקי, כולם מהז'אנר, מהענף. הם עושים דברים טובים, בגובה העיניים, מביאים הרבה רייטינג לערוץ 24. אני מאחל להם בהצלחה, מקווה שיצליחו עם המתמודדים, סומך עליהם שיבחרו זמר אחד או שניים טובים ויעניינו את הקהל. זה לא פשוט לייצר תוכנית ולהביא כוכבים. אני בטוח שיחד הם יכולים להמריא עם התוכנית מעלה מעלה. אני גם צפוי להגיע לאחת התוכניות כאורח".

-מה צפוי באלבום המלא שלך?
"יהיו הפתעות מוזיקליות גדולות וקיצוניות, אבל הרכב מנצח לא משנים. אני בא עם הקו שלי, מה אנשים אוהבים, מה שהקהל שלי אוהב אני לא עוזב את זה. תהיה גם חפלה מזרחית ויהיו גם אהבה. אני אוהב להופיע בחתונות, זה הכי כיף, כל השאר זה בונוס, הופעות ייחודיות".

-למשל היכל נוקיה, שטרם הופעת בו?
"זה פחות מעניין אותי. דברים שלא עשו עדיין זה כן מעניין אותי. הבאתי להאנגר במה מסתובבת ששם אני מתייחס לכל אחד קרוב. זה יותר מעניין אותי. נמשיך להביא דברים שעונים לציפיות כדי שבהופעה נוכל להיות קרובים לקהל. זו המטרה וזה יקרה בקיץ הקרוב - הופעות שלאט אט נחשוף".