הצבעות השופטים באירוויזיון אמורות להיות (לפחות על הנייר), לא פוליטיות: השופטים מקבלים הנחיה להצביע על פי איכות השיר וההופעה ולא על פי מוצא או שיוך פוליטי של המופיעות והמופיעים. עם זאת, אחד מהשופטים הנורווגיים באירוויזיון הודה: "הצבעתי נגד ישראל - אסור היה לתת להם להשתתף".

דניאל אוון הוא זמר נורווגי בן 24. הוא השתתף בקדם-אירוויזיון הנורווגי ב-2021 אך הודח. באירוויזיון הנוכחי הוא שימש כשופט מטעם נורווגיה, שלהפתעתנו העניקה לישראל 8 נקודות. בסרטון שפרסם אתמול, מספר שעות אחרי התחרות, הוא הדגיש כי לא הצביע לישראל ומבחינתו היה עדיף אם לא היינו משתתפים בכלל. בכך הוא למעשה מפר את ההנחיות לשופטים, שכאמור, מקבלים הוראה להצביע לפי איכות השיר והביצוע בלבד.

View this post on Instagram

A post shared by daniel owen (@danielelmrhari)

"בשעות האחרונות קיבלתי המון הודעות ותגובות לגבי ההחלטה הנורווגית להעניק 8 נקודות לישראל. הייתי חלק מחבר השופטים והופתעתי בדיוק כמוכם", הבהיר אוון בסרטון שפרסם באינסטגרם. "כל אחד מהשופטים הצביע בנפרד, בלי לקבוע מראש כמה נקודות ניתן לכל מדינה, כדי לוודא שלא נשפיע זה על ההחלטה של זה. להצביע לישראל לא הייתה בחירה שלי", הסביר.

"לפני השידור הנחו אותנו להצביע בלי להפלות על פי מוצא, מין, דעות פוליטיות או כל סיבה שהיא לא השיר וההופעה. בסיטואציה הנוכחית אני לא יכול להתעלם ממה שקורה בפלסטין, זה שובר את הלב, ואני לא יכול לתמוך בפעולות של ישראל", סיפר, ובכך חשף כי למעשה הלך נגד ההנחיות לשופטים. "בעיניי אסור היה לתת לישראל להשתתף בתחרות. המוטו של האירוויזיון הוא 'מאוחדים על ידי מוזיקה', אבל כשהחגיגה נגמרת והמוזיקה עוצרת, הסיטואציה לא משתנה. אי אפשר להתעלם מזה. למרות שלא בחרתי לתת נקודות, אני עדיין רוצה להתנצל על ההחלטה של השופטים הנורווגיים. הלב שלי עם פלסטין. שחררו את פלסטין".

כזכור, את הניקוד של השופטים הנורווגיים הייתה אמורה "להעניק" הזמרת אלסנדרה מלה, שייצגה את נורווגיה באירוויזיון 2023 והסתחבקה עם נועה קירל בתחרות. ביום שבת האחרון, שעות ספורות לפני הגמר, סיפרה שהחליטה לא להשתתף: "יש רצח עם שמתחולל. אני מבקשת מכם לפתוח את העיניים ואת הלב שלכם, תנו לאהבה להוביל אתכם לאמת. היא ממש מולכם. שחררו את פלסטין".

בדומה לה, גם המתמודד הפיני מאירוויזיון 2023, קארייה, היה אמור להגיש את הניקוד הפיני - אך פרש לפני הגמר: "החלטתי לא להשתתף בתור הדובר של פינלנד היום בגמר האירוויזיון. לחלק את הנקודות הלילה לא מרגיש נכון", הסביר. נורווגיה עצמה, אגב, סיימה את אירוויזיון 2024 במקום האחרון - עם 16 נקודות בלבד: 12 מהן הגיעו מהצבעות השופטים ו-4 מהן מהקהל שהצביע מהבית.