אייל גולן חוגג יום הולדת 40 - קובי פרץ ומשה פרץ (צילום: אלוני מור)
מי שרוצה אותם - שישלם. משה פרץ, אייל גולן וקובי פרץ | צילום: אלוני מור

לפני יומיים קיבלתי טלפון. על הקו היתה אשת יחסי ציבור של זמר מפורסם מאוד. הזמר כועס, היא אמרה, על כך שברשימת הזמרים שעומדים להרוויח הכי הרבה כסף ביום העצמאות הקרוב השם שלו ממוקם בקבוצת שכר נמוכה מהשכר האמיתי שהוא גובה על הופעות. כלומר - כתבו שהוא לוקח פחות כסף ממה שהוא לוקח באמת, והפרסום הזה עלול לדפוק אותו במשא ומתן עתידי על כסף מול עיריות, חברות מסחריות ואנשים פרטיים שמזמינים אותו להופעות מכורות מראש. סיפור אמיתי.

זה כבר נהיה לשגרה. לפני כל יום עצמאות מתפרסמת רשימת האמנים שעומדים להרוויח את הכסף הגדול ביותר מהופעות בבימות בידור עירוניות בחג, וכל שנה מחדש קמים אותם ראשי עיריות שפקידיהם חתמו על החוזים מול אותם זמרים וצועקים שהמחירים מופקעים. מהצד ניצבת תמיד מקהלת הטהרנים ומצקצקת שמדובר בכסף ציבורי שאפשר היה להשתמש בו לדברים טובים יותר.

ראשי הערים בוכים בתקשורת ובסוף רצים להצטלם עם האמנים

יש כל כך הרבה צביעות, צדקנות ורשעות בצעקות האלה ובצקצוקים האלה, שחוזרים כאמור מדי שנה. הרי אותם ראשי עיריות ורשויות שהזמינו את הזמרים להופיע ומתכוונים לשלם להם הם גם אלה שמוחים. אם אתם נגד - למה אתם משחקים את המשחק ומשלמים? כי גם לאחרים יש? כי מדובר במלחמות אגו של להראות למי יש גידי גוב גדול יותר או אייל גולן יקר יותר? לא רוצים - אל תשלמו. שילמתם? תשתקו.

רון חולדאי, ראש עיריית תל-אביב (צילום: mako)
כמה עולים הזיקוקים שלו? רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב | צילום: mako

אל תיקחו את הפוליטיקה הקטנה והעלובה שלכם ותפילו אותה על גב האמנים, אל תשתמשו בהם כדי להיראות בציבור כשומרים על הקופה כאשר כלפי פנים אתם חותמים על הצ'קים. הרי אחרי שבכיתם בתקשורת אתם אלה שתרוצו ראשונים לבמה להצטלם עם הכוכב של הערב ולברך את כל התושבים בחג עצמאות שמח, תדפקו את החיוך המלאכותי שלכם ותתבשמו מהזיקוקים. כן, שימחתם את התושבים שלכם ביום חגם עם זמר שעשה להם טוב על הנשמה, ובמקום ליהנות מזה אתם משלמים ובוכים.

ואותם זיקוקים מפורסמים של יום העצמאות מובילים לקשקוש הצבוע שנקרא "בזבוז כספי ציבור". תגידו, חבורת מצקצקים שכמוכם, בדקתם פעם כמה כספי ציבור מבזבזת העירייה או הרשות המקומית שלכם מדי שנה על שטויות? על משכורות מנופחות, על עודף פקידים ופקידונים, על סגני ראש עיר, יועצים, עוזרים, דוברים ושאר חברי הפמליות המכובדות? בדקתם כמה כסף מבזבזת כל עירייה ורשות על נסיעות לחו"ל, משרות עודפות, שעות נוספות מנופחות, כלי רכב ומנגנון? זה עולה מיליונים.

על הופעה בחתונה הייתם משלמים את אותו הסכום, זה התעריף

אגב, אותם זיקוקים מעצבנים לא עולים כסף? בכסף שעירייה מוציאה על זיקוקים ביום העצמאות אפשר היה להעסיק עוד כמה גננות, לתמוך במורים, לתת כסף לעניים, רעבים, חולים, קשישים, נתמכי סעד. מי לעזאזל צריך את הפאקינג זיקוקים האלה? האגו של ראש העיר ואשתו? תאמינו לי שהופעה בת שעה של זמר או זמרת או להקה אהובים יעשו הרבה יותר שמח מהזיקוקים המטומטמים האלה, שרק עושים רעש ומפחידים את הילדים ובעלי החיים. באמת שכבר עדיף לשמוע את מאיה בוסקילה שרה.

אין תמונה
עדיף לשמוע אותה מאת הרעש של הזיקוקים. מאיה בוסקילה

ועכשיו לעניין האמנים. גם אני חושב שמאה וחמישים אלף שקלים להופעה בת 40 דקות זה הרבה כסף (לא אמרתי יותר מדי, אמרתי הרבה), ואפילו מאה אלף לשעה זה הרבה. אבל בעידן הכלכלי הנוכחי יש כלל שקובע, שנקרא "היצע וביקוש". אם יש מישהו שמוכן לשלם את הסכומים האלה - למה לא? אם הייתם מזמינים זמר כמו משה פרץ, דודו אהרון או ליאור נרקיס להופיע אצלכם בחתונה, גם אז הייתם משלמים לו כמאה אלף שקלים על הופעה של כשעה. אלה הסכומים, זה התעריף. ושוב - רוצים? תשלמו. לא רוצים? לא חייבים.

ולמה לפתוח עיניים על אמנים שזו הפרנסה שלהם? כל השנים אתם רוצים שישראל תהיה דומה לאמריקה, אז הנה אנחנו "אמריקה קטנה" - סוף סוף הגענו לעידן שבו יש בישראל כוכבי פופ מושכי קהל, ומותר להם להרוויח מזה כסף. מה קרה, מה יש. כשכוכבי תיאטרון כמו מוני מושונוב או גילה אלמגור קיבלו מהתיאטרון הלאומי, שממומן בכספי ציבור, שכר של כמיליון שקלים בשנה - מישהו אמר משהו? לא, כי הם כוכבים, כי אותם באים לראות ובשבילם קונים כרטיסים. כשכוכב כדורגל כמו ברק יצחקי, מאור בוזגלו, יניב קטן, גילי ורמוט או אבירם ברוכיאן מרוויח בשנה מיליון שקל, 2 מיליון, 3 מיליון - מישהו אומר משהו? לא, וההסבר הוא אותו הסבר.

לרביץ ופוליקר מותר ולדודו אהרון אסור?

יש גם לא מעט גזענות סמויה בצביעות הזו. לזמרים "ישראלים" כמו ריטה, יהודה פוליקר, עידן רייכל, שירי מיימון ויהודית רביץ מותר לדפוק קופה ביום העצמאות ולזמרים ה"מזרחיים" אסור? למה מה קרה?

ואותו זמר שהתלונן על כך שכתבו עליו שהוא מרוויח פחות ממה שהוא מרוויח באמת - עם כמה שהוא מרוויח להופעה אני במקומו הייתי יושב בשקט. הוא הרי לא רוצה שכולם יפתחו עליו עיניים.

>> רוני דלומי בראיון אישי: לא מרגישה כוכבת ומוצאת זמן לחבר