רוג'ר ווטרס (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
טרוריסט תרבותי. רוג'ר ווטרס | צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

נתחיל מהמובן מאליו: אני בעד שאמנים יביעו את דעתם הפוליטית, אני בעד מחאה פוליטית מרובת צדדים (גם הדג נחש ושלום חנוך נגד הכיבוש, גם אריאל זילבר נגד ההינתקות), אני בעד ביקורת של אמנים מול מדינות שרומסות זכויות אדם ברגל גסה - בתנאי שזה כולל את ארצות הברית (העינויים בגוואנטנמו), רוסיה (צ'צ'ניה), ספרד (חבל הבאסקים), סין (אזרחי סין), מדינות המפרץ כולל סעודיה (נשים) וכו'. אני בעד שממשלת ישראל תחתור לשלום עם שכנינו. אני בעד שנדע מה קורה בשטחי יהודה ושומרון (הגדה, השטחים - איזה שם שתבחרו) וננסה להבין גם את הצד שלהם. אני אפילו בעד להפריד בין האמן לבין יצירתו המוזיקלית.

אבל רוג'ר ווטרס, מנהיג להקת "פינק פלויד" לשעבר, וטרחן מפונק בהווה, שטובע בכסף ומשעמם לו בחיים - חצה לטעמי את כל הקווים האדומים. ווטרס הפך את עצמו בשנים האחרונות לטרוריסט-רוק, שמפעיל טרור תרבותי נגד ישראל, לאמן שמנסה לבצע כאן פיגועים מוזיקליים, למוזיקאי שבמקום גיטרה נהנה לחגור סביב המותניים חגורת נפץ עליה כתוב "אל תופיעו בישראל", לזמר שבמקום לשיר נגד אלימות ובעד שלום - ממלא את פיו בחרמות, נידויים והשפלות של אמנים שכן בוחרים להופיע אצלנו, ליוצר שבמקום לעניין את העולם ביצירה חדשה ומאלפת, בוחר ליצור שטן משל עצמו - אנחנו.

ווטרס: "אלישיה, אל תתני לגיטימציה לאפרטהייד הישראלי"

אלישיה קיז על הבמה (צילום: Allen Berezovsky, GettyImages IL)
לא נכנעה לטרור. אלישיה קיז | צילום: Allen Berezovsky, GettyImages IL

הפיגוע האחרון ארע בסוף השבוע, כשווטרס פנה במכתב גלוי לאלישיה קיז, שצפויה להופיע כאן ב-4 ביולי בהיכל נוקיה, בהופעה שכל הכרטיסים אליה אזלו, וביקש ממנה לבטל את ההופעה בארץ. "אלישיה, אל תתני לגיטימציה למדיניות ממשלת ישראל", כתב האציל הבריטי שממשלתו דיכאה את הצפון-אירים משך עשרות שנים, "מדיניות אפרטהייד לא-חוקית של כיבוש השטחים שהם הבית של ילידי פלסטין", הוסיף. סופרת אמריקנית הצטרפה למכתב של ווטרס וכתבה מכתב משלה לאלישיה קיז, שכבר הספיקה להגיד ל"ניו יורק טיימס":  "אני מצפה לביקור שלי בישראל. מוזיקה היא שפה אוניברסלית והמשמעות שלה הוא לפזר אהבה ושלום בקרב הקהל - וזו הרוח של המופע שלי".

רוג'ר ווטרס הופיע כאן בעצמו לפני כמה שנים, אבל מאז הוא החליט שהדרך לשכנע את ישראל לעשות שלום היא להחרים אותה תרבותית. מאז הוא שולח מכתבים לאמנים, עושה טלפונים, מנסה לשכנע קולגות שלא יבואו להופיע כאן. לפעמים זה מצליח לו - למשל עם אדי ודר מ"פרל ג'אם" שנחשב למקורב אליו ולא מגיע לכאן בעיקר בגלל פוליטיקה. כי כשרוג'ר ווטרס בסביבה - גם מאה סרטונים של מעריצי פרל ג'אם לא יעזרו.

חרם נגדי: אל תקנו את ווטרס ואל תשמיעו אותו

כאילו שלחרם התרבותי הזה יש השפעה על מקבלי ההחלטות כאן. כאילו ששרה תגיד לביבי שייפגש עם אבו-מאזן ויוותר לו בנושא זכות השיבה. כאילו שאם אלישיה קיז תבטל את ההופעה בנוקיה - מישהו מממעריציה ישנה את דפוס הצבעתו בבחירות הקרובות, או ייצא להפגין בעד היוזמה הסעודית, כי אלישיה קיז ביטלה. כאילו שרק אנחנו אשמים שאין שלום ולצד השני אין שום חלק בזה. להגיד שמגורים של חודש בירושלים או תל אביב של ימי האוטובוסים המתפוצצים, חודש בשדרות של לפני מבצע "עופרת יצוקה", או מגורים בחיפה בימי "מלחמת לבנון השנייה" - היו משנים את דעתו של ווטרס היהיר - יישמע דמגוגי. אבל ראוי שווטרס ילמד קצת את תולדות הסכסוך על הארץ הזו לפני שהוא פותח את הפה.

ואם הוא רוצה חרם - אדרבה - יקבל. הקם להחרימך - החרימו בחזרה. אני קורא מכאן לכל תחנות הרדיו בישראל, ובראשן גלגלצ ו-88FM, להפסיק לשדר את שיריו של רוג'ר ווטרס ושיריה של "פינק פלויד", לחנויות המוזיקה להוריד את אלבומיו מהמדפים (מדובר בלהקה השנייה הכי פופולרית בישראל אחרי הביטלס, ובשנים מסוימות היא מכרה כאן יותר דיסקים מהביטלס), ולמעריציו ולמעריצי "פינק פלויד" - להחרים אותו ואת להקתו. כן, זה כולל מישהו שאני מכיר, שהתלבט אם לנסוע לראות את ווטרס מופיע השנה באירופה. אל תיסע - גם אם אתה חושב שבבסיס של הדברים ווטרס צודק - הוא לא ראוי שתקנה כרטיס להופעה שלו, כי הוא מנסה לחבל לנו ולהחרים אותנו. שיישאר באירופה, עד שהאסלאם הקיצוני יערוף גם את ראשו.

>> גידי גוב: "זהו, זה נגמר, יותר לא תהיה כוורת"