קייט אפטון
בחרנו בקייט אפטון כדי לפתוח את הכתבה. כמה רדוד מצדנו

האם אי פעם יצא לכם, בזמן שאתם בוהים במחשוף נדיב כזה או אחר, לשאול את עצמכם למה אתם נמשכים לנשים האלו? שימו לב, התשובה הפשטנית והברורה "כי יש להן חזה גדול" לא תופסת פה. אנחנו מכוונים למשהו קצת יותר עמוק: מה הופך אישה לסקסית מבחינתנו הגברים?

על מנת למצוא תשובה לבעיה הכל כך מטרידה הזו, ישבו לשיחה עם ד"ר צחי בן ציון, שמעבר להיותו מנהל השירות הסקסולוגי של קופת חולים לאומית, הוא מוכר בעיקר הודות למופעי הסטנד-אפ שלו שעוסקים בכל מה שהתביישתם לשאול את אבא ואמא.

מהציצי עד השפמפם: כל תרבות והסקס-אפיל שלה

כמה מהתשובות שקיבלנו מבן ציון בהחלט גרמו לנו להרים גבה. למשל, מסתבר שעל אף שחשבנו שנורא ברור לרפואה המודרנית מה בעצם מושך אותנו, זה לא ממש ככה. "אין דרך טובה לדעת מה בדיוק באישה ימשוך גבר", מסביר ד"ר בן-ציון. "אנחנו יודעים שגברים נמשכים בגרך כלל לשדיים, ידיים, שפתיים, רוחב אגן ואורך רגליים. מעבר לדברים האלו, לכל גבר ולכל תרבות יש מאפיינים שונים בגוף האישה שמושכים או דוחים".

ולמה בעצם זה ככה? מה באזורים האלו מושך אותנו כגברים?
"יש לכך כמה גישות. אחת האמונות הנפוצות בתחום גורסת שהאישה שתמשוך אותנו תהיה בעלת מאפיינים של אמא מוצלחת – גברים נמשכים לשדיים כי הם מציינים שהאישה פורייה יותר, ותהיה מסוגל להאכיל את התינוקות כך שישבעו. גברים נמשכים לרגליים ארוכות כי זה מעיד על אישה שתוכל להיות ציידת יותר טובה. כל הקריטריונים האלו פחות רלוונטיים בימים אלו, אבל מדובר על משהו שנשאר טבוע בנו במהלך האבולוציה".

אבל לא הכל קשור לאבותינו הקדמונים. "בתרבויות שונות יש מאפיינים שונים שנחשבים סקסיים על אף שבתרבויות אחרות הוא מתקבל כדוחה. אצל הקווקזים והטורקים לדוגמה, אישה בעלת שפמפם נחשבת מושכת יותר. הסיבה לכך היא ששפמפם מעיד על רמת טסטוסטרון גבוהה יותר אצל האישה, וההורמון הגברי הזה גורם לנשים להיות נלהבות יותר לגבי סקס, ולרוב גם גורם להן להיות מאהבות טובות יותר במיטה".

אז בעצם לכל מאפיין נשי שמושך גבר יש הסבר מדעי?
"האמת שלא, לא הכל מוסבר. יש גורמים שמושכים גברים שאנחנו לא ממש יודעים ממה הם נובעים. אחד המוכרים ביותר הוא ה'פוט-פטיש' – אנשים שנמשכים לכפות הרגליים של נשים, וכפות רגליים לא מטופחות מאוד דוחות אותם. יש כאלו שנמשכים דווקא לידיים מטופחות, ונותנים להן אקסטרה תשומת לב. אני יכול להעיד על עצמי, שאני מאוד מאוד נמשך לצוואר נשי, ואני שם לב לכלי הדם שבו. זה משהו שאלא אם כן אתה ערפד אין שום סיבה שימשוך אותך, אבל הנה – אני נמשך לזה".

צוואר סקסי (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
יש דברים שאי אפשר להסביר, כמו למשל משיכה לאיברים ספציפיים (צחי, זה בשבילך) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

זה הכול בגלל הגייז

אם נשב שניה אנחנו עם עצמנו, נוכל מהר מאוד להגיע למסקנה שבוודאות זו לא רק האבולוציה או הדחף המיני שלנו שגורמים לבחורה להראות מושכת, אלא יש גם משהו בחברה שלנו שגורם לנו לראות דברים בצורה הזו. למקרה ולא ידעת, לפני כמה מאות שנים הנשים המושכות ביותר היו דווקא אלו השמנות – שוב, מתוך האמונה שהן פוריות יותר. בגדול זה אומר שאם היית נולד כמה מאות שנים קודם, סביר להניח שהיית מזמין למשקה דווקא את הסקסית בשמלה שצריכה כסא וחצי כדי לשבת על הבר בצורה נוחה – אותה אחת שעכשיו לא תעבור סלקציה אם לא תגיע עם חברה ששוקלת לפחות שליש ממנה. אז מה בעצם קרה לנו במהלך השנים?

פעם גברים נמשכו לנשים שמנות, והיום לרזות. אומרים שהשינוי כל כך משמעותי, עד שהיום נשים כמו מרלין מונרו לא היו נחשבות סקסיות. למה?
את התשובה לשאלה הזו לא היינו מנחשים לעולם – "אחת התיאוריות גורסת שמעצבי האופנה הגדולים נמשכו למעשה לגברים ולא לנשים, ולכן העדיפו לעבוד עם נשים בעלות מבנה גוף גברי יותר – כלומר, רזות יותר". זה אומר שיכול להיות שהסיבה שאתה נמשך לבר רפאלי היא כי פעם, היא אולי הייתה מזכירה למישהו גבר.

היום דווקא מתחילים לראות טרנד שדווקא זונח את הדוגמניות הרזות מדי, והולך שוב לכיוון אלו עם קצת בשר על העצמות. איך התחלנו פתאום לחזור אחורה?
"ככל הנראה, זה דווקא נובע מסיבות בריאותיות. אנשים מתחילים להפנים שלהיות כל כך רזה זה לא בריא".

ג'יזל בונדשן (צילום: Bryan Bedder, GettyImages IL)
לפני 50 שנה אף אחד לא היה מסובב את המבט לעברה. ג'יזל בונדשן. | צילום: Bryan Bedder, GettyImages IL

אמרו לך פעם שחברה שלך דומה לאחותך? 

אם חשבת שכאן נגמרו ההפתעות, מסתבר שלדוקטור היו עוד כמה סודות שיכול להיות שהיית מעדיף לא לדעת.

מעבר לדברים שהם כביכול 'מוסכמה חברתית' לגבי מה סקסי, לכל גבר יש גם דברים שהוא מעדיף באופן אישי. מאיפה זה מגיע?
"גברים נוטים להימשך לנשים שמזכירות להם את אמא שלהם או את אחותם הגדולה. מעבר לכך, לכל אחד יש 'סטיות' כמוסות שמשפיעות על המשיכה שלו לבחורה מסוימת".

לדוגמא?
"גברים שנמשכים לטום-בוי עשויים להמשך אליה אולי כי היא מבינה יותר טוב גברים, או אולי כי הם עצמם נמשכים קצת יותר לגברים. מצד שני, אלו שנמשכים לנשים שמתנהגות כמו ילדות קטנות, עשויים לעשות זאת מכיוון שאולי יש בהם משהו קצת יותר פדופילי. אנשים שנמשכים לנשים שנראות להם יותר אקזוטיות עושים זאת אולי מתוך איזושהי פנטזיה שנטבעה בהם. נשים בעלות שיער שיבה לדוגמא, לעיתים מושכות יותר גברים צעירים, מאחר ולאלו יש פנטזיות לגבי נשים מבוגרות. גבר מבוגר לעומת זאת, כנראה לא ייתן העדפה מיוחדת לנשים בעלות שיער שיבה".

שאלה לסיכום – דיברנו על כך שחלק מהגורמים שבגללם אנחנו נמשכים לנשים תלויים בחברה שבה אנחנו חיים. אם כך, באיזה גיל מתחיל הגבר לעצב את התפיסה שלו לגבי מה מושך אותו?
"זה קורה בגיל ההתבגרות, ומושפע מאוד מהשאלה 'מה חושבים החברים שלי?', כך שגם קיים כאן אפקט של לחץ חברתי שמעצב את החברה, שאותו מובילים 'המנהיגים'. עם זאת, גם ילדים קטנים בגילאי 5-6 כבר מסתכלים ומתעניינים באיברים נשיים, כמו השדיים. יכול להיות שמדובר פחות במשיכה מינית ויותר בסקרנות מאחר והם מכוסים, אבל אנו יודעים שילדים מראים בכך עניין כבר מגיל קטן".

כן, מסתבר שלחברה שלך יש לגיטימציה לקרוא לך "ילד".

אין תמונה
פתחנו עם קייט, היינו חייבים לסיים עם בר. מה שפייר פייר
>> מיליון שנים של סקס: האבולוציה של חיין המין