לפני כמה שבועות החלו לצוץ באפליקציית טלגרם הודעות ופוסטים שונים על מכירה של אקדח גלוק חדש במחיר של 25 אלף שקלים במקום 50 אלף שקלים. הגלוק, אקדח מבוקש תוצרת אוסטריה, הוא גם האקדח העיקרי שמשמש את שוטרי משטרת ישראל.

המחיר הזול באפליקציה הדליק כמה עשרות עבריינים מארגוני פשיעה בנגב ובמרכז הארץ אשר יצרו קשר עם הסוחרים שפרסמו את מרכולתם בטלגרם, וסגרו איתם לבסוף מחיר של 20 אלף שקלים לאקדח - והתחייבו לרכוש 25 אקדחים.

העבריינים שקפצו על "המציאה", סבלו מאז פרוץ משבר הקורונה ממחסור חמור באמצעי לחימה, ובעיקר אקדחים המשמשים לחיסולי חשבונות בין עבריינים יריבים ולהגנה עצמית. אותם אקדחים, אותם תכננו לרכוש העבריינים, משמשים בעיקר מאבטחים בארגוני פשיעה ורוצחים השכירים - ומבחינתם של הרוכשים זו הייתה עסקה מצוינת.

המחסור באמצעי לחימה אצל ארגוני הפשיעה בשנה האחרנה נבע בין השאר מתפיסות גדולות של משטרת ישראל בצפון הארץ ובדרומה, במהלכן נתפסו אלפי אקדחים ורובים, ולפני כמה שבועות היו אלה לוחמי יחידת מג"ן שתפסו אקדחי גלוק שהוברחו מירדן לישראל והיו אמורים להימכר לארגוני פשיעה בפזורה הבדואית ובנגב.

"נתקענו בלי אקדחים בכלל, וראינו כמה סוחרים שמוכרים גלוק חדש בטלגרם, אז סגרנו עסקה עם כמה מהם על רכישה של 25 אקדחים", משחזר ר', אחד העבריינים, בשיחה עם mako. "זה היה מחיר מציאה, הם היו די אמינים, אז העברנו מספרי טלפון ועשינו צילומי מסך לשמות שלהם בטלגרם. הם הבינו די מהר שלא כדאי להם להתעסק איתנו".

לדברי ר', הוא וחבריו העבירו את הכסף במזומן לשליח, תנאי מקדים של הסוחרים עוד לפני ביצוע העסקה, ובתמורה קיבלו כמה דקות לאחר מכן את המשלוח המבוקש, אלא שלתדהמתם של ר' וחבריו, כשפתחו את המשלוח הם גילו שקיבלו אקדחי גלוק תקולים לצד דגמים ישנים שלא ניתן להשתמש בהם.

ר', וחבריו הבינו מהר מאוד שעקצו אותם, וניסו ליצור קשר עם הסוחרים מולם ביצעו את הקנייה, אבל אלה התאיידו מהטלגרם, נעלמו והטלפונים שלהם נותקו. "אכלנו אותה. יצאנו פראיירים. בהמשך הבנתי שהם עקצו עוד עשרות אנשים אחרים - אבל כשנגיע אליהם, ונגיע - הם ישלמו. התחלנו כבר להפעיל מודיעין ויש לנו כמה כיוונים. מה נעשה? תבין לבד. לא צריך רמזים", מציין ר' בזעם.

"מדובר בנוכלים שהשתמשו ביוזרים מזויפים ועקצו לא רק עבריינים בכירים, אלא גם עבריינים צעירים ונאיביים תושבי הפזורה הבדואית וצפון הארץ שרצו לרכוש את האקדח הנכסף ונפלו בפח", חושף איש מחשבים ממרכז הארץ שחקר את התופעה. "חקרתי את העניין לעומק ואני יכול להגיד שהם נעלמו לגמרי וגרפו מיליוני שקלים. הם עוקצים כמו דבורה ונעלמים. אף אחד לא הגיש תלונות למשטרה כי מדובר לרוב בעבריינים, והעוקצים נהנים מכך שאי אפשר לגעת בהם והם ממשיכים לעקוץ עוד ועוד אנשים תחת יוזרים חדשים. זו תופעה של ממש".