תפנית בלתי צפויה במלחמה של רשויות החוק האמריקאיות נגד קרטלי הסמים המקסיקניים: אמה קורונל, אשתו של חואקין "אל צ'אפו" גוזמן, נעצרה השבוע בארה"ב בחשד להברחת סמים. בהודעה שנמסרה ממשרד המשפטים האמריקאי דווח, כי קורונל בת ה-31, נעצרה בשדה התעופה הבין-לאומי דאלאס שבמדינת וירג'יניה.

על פי הפרסומים בכלי התקשורת האמריקאיים, קורונל מואשמת בכך שהייתה חלק מארגון שהבריח לתוך שטחי ארה"ב סמים מסוג קוקאין, מת'אמפטמין, הרואין ומריחואנה. נוסף על כך, היא מואשמת כי שיתפה פעולה עם גורמים עבריינים שתכננו להבריח את בעלה מבית סוהר המקסיקני לפני כשש שנים.

קורונל, היא בעלת אזרחות אמריקאית ואשתו הנוכחית של אל צ'אפו, שמרצה כזכור מאסר עולם ועוד 30 שנות מאסר בגין פועלו כמנהיג קרטל סינלואה המקסיקני. היא התפרסמה בשנים האחרונות לאחר שהופיעה לצד בעלה בזמן המשפט המתוקשר שלו בניו יורק ומגדלת לבדה את זוג התאומות בנות ה-9 שלה ושל גוזמן.

חוקרי הרשות למלחמה בסמים האמריקאית (ה-DEA), חושדים כי קורונל שיתפה פעולה עם בניו של גוזמן שניסו להבריח אותו מכלא אלטיפלאנו ביולי 2015. על פי החשד, אשתו של סוחר הסמים סייעה לפעילים של קרטל סינלואה לקנות ציוד למבצע (הכולל כלי נשק ורכב ממוגן) וגם לקנות שטח באזור בית הסוהר – משם הם תכננו לחפור מנהרה עד לתא שבו הוחזק לפני הסגרתו לארה"ב.

לפני גזר הדין של בעלה, קורונל התייחסה למשפט שהתנהל נגדו וטענה כי התקשורת מנפחת את הפרשה בצורה מוגזמת, ואף הגדירה את גוזמן בתור "אדם צנוע". על פי הדיווחים, קורונל צפויה להופיע לראשונה בפני שופט בהמשך השבוע.