סוף לפרשה: רשויות החוק בארה"ב חתמו הלילה בניו יורק את המשפט של ברון הסמים המקסיקני הגדול בהיסטוריה וגזרו עליו עונש של מאסר עולם ועוד 30 שנות מאסר.

לפני ששמע את גזר דינו, אמר גוזמן לשופט הפדרלי בבית המשפט בברוקלין כי הוא מנע ממנו משפט הוגן וכל התיק של הוכתם. "בזמן שכל העולם מתסכל אמריקה הוכיחה כי היא מדינה חסרת צדק ומושחתת בדיוק כמו מדינות אחרות".

בהמשך, אל צ'אפו הודה לבני משפחתו וצוות ההגנה שלו, כמו גם לשומרים בכלא בו ישב וחיכה לגזר דינו, וגם לתמוכיו הרבים להם הודה על תפילותיהם, ולאחר מכן הוסיף עוד מספר קיטורים על תנאי המאסר בהם הוחזק, זאת לאחר שבנוסף לעונש המאסר הכבד נדרש לשלם פיצויים בסכום של 12.6 מיליארד דולרים.

העונש הראשוני שנקבע לגוזמן, מאסר עולם, הוא חובה על פי הנחיות גזר הדין הפדרלי, אבל משרד המשפטים ביקש מהשופט בריאן קוגן לגזור על ברון הסמים 30 שנים נוספות, על שימוש בלתי חוקי בנשק בזמן ביצוע רבים מהפשעים שלו. עורך דינו של גוזמן, ג'פרי ליכטמן, אמר כי מאחר שקוגן דרש לדון רק במאסר העולם, הבקשה הנוספת "מוכיחה כי ההליכים נגד מרשי היו מה שמכונה משפט ראווה". 

וכך, בגיל 62, ואחרי שנרדף במשך שנים, נלכד, נמלט, ונלכד שוב, מנהיג קרטל סינלואה האימתני כבר מזמן ביסס את עצמו בתור סוחר הסמים הגדול ביותר בעולם בשני העשורים האחרונים (כלל סדרה מצליחה המבוססת על חייו בנטפליקס), ובמובן מסוים, מיצב עצמו בתור היורש של פבלו אסקובר. כעת, אחרי יותר משנתיים בבידוד ומשפט מתוקשר ומרתק, חואקין "אל צ'אפו" גוזמן הפך פעם נוספת לאסיר מן השורה.

גוזמן נולד בשנות ה-50 בלה-טונה שבמדינת סינלואה המקסיקנית, והיה אחד מבין 10 ילדיהם של אמיליו גוזמן בסטילוס ומריה קונסואלו פרז. אביו היה חקלאי שנהג לגדל פרג, בשעה שאמו הייתה עקרת בית שנשארה לטפל במשק והילדים.

לא הרבה ידוע על ילדותו של גוזמן, אך מקורבים מספרים כי בילדותו הוא נהג למכור תפוזים כדי לעזור לפרנסת המשפחה, רגע לפני שנכנס לעסקי הסמים כבר בגיל 15. צעדיו הראשונים בתחום היו כאשר החל לעבוד אצל דודו מצד אמו אשר גידל ומכר מריחואנה, ושם, בעיקר בגלל קומתו הנמוכה, הוא קיבל את כינויו "אל צ'אפו" ׁ(ככל הנראה כינוי חביב לאנשים נמוכים) אשר דבק בו עד היום.

View this post on Instagram

A post shared by Noticias SIN (@sin24horas) on

את צעדו הגדול והמשמעותי בעסקי הסמים עשה גוזמן בשנות ה-80, כאשר הפך ליד ימינו של מיגל אנחל גלרדו – מנהיג קרטל גוודלחרה ומפיץ הקוקאין הגדול במקסיקו בתקופתו. בשנת 1989, מיגל אנחל נעצר, וקרטל גוודלחרה התפצל בין גוזמן והאחים בנחמין וראמון ארלנו. במרוצת הזמן, האחים ייסדו את קרטל טיחואנה, בזמן ש"אל צ'אפו" החליט להקים את ארגון פשע משלו – קרטל סינלואה. כבר אז, בזכות הקשרים שבנה עם משפחות הפשע הבולטות בדרום אמריקה, ובזכות ההשתלטות שלו על גבולה הצפוני של מקסיקו, הוא הפך לשם מוכר עבור רשויות החוק בארה"ב שהגדירו אותו בתור אחד ממפיצי הסמים הגדולים בעולם.

גוזמן, יחד עם סגניו, הובילו כמעט לבדם את כל תחום הסחר בסמים במקסיקו, ועל פי הדיווחים, הוא הבריח לאורך השנים למעלה מ-1,200 טונות של סמים (כולל קוקאין ומת'אמפטמינים) אל מעבר לגבולה של ארה"ב ומדינות אחרות בעולם.

ארגון הפשע של גוזמן פרח בעיקר בזכות השימוש שלו במנהרות הברחה, אשר נחפרו באזור הגבול בין מדינת אריזונה למקסיקו. אותן מנהרות הפכו אותו לאחד העבריינים העשירים בעולם, ובשיאו, שווי הנכסים שלו הוערך בכ-14 מיליארד דולר.

בהמשך, כשכבר הבין שהפך ל"גדול מכולם", אל צ'אפו דאג לטפח חלק מסוחרי הסמים הכי ידועים לשמצה בהיסטוריה של מקסיקו, כולל האחים סלאזר (שני בניו האהובים של גוזמן), איסמעיל "אל מאיו" זמבדה (שרבים רואים בו כמנהיג החדש של קרטל סינלואה בהיעדרו של גוזמן) ונאצ'ו קורונל (דודה של אמה קורונל, אשתו הנוכחית של "אל צ'אפו"), וחלקם ממשיכים את דרכו עד היום.

למרות שחשב שאיש לא יתפוס אותו לעולם, גוזמן נעצר על ידי הרשויות לא פעם במהלך חייו ואפילו נשלח לכלא פעמיים - ופעמיים הצליח להימלט. הפעם הראשונה הייתה בשנת 2001 כאשר נמלט בעזרת שירותי הכביסה של בית הסוהר בפואנטה גרנדה, והפעם השנייה השנייה הייתה בשנת 2015, כשברח מכלא אלטיפלנו דרך מנהרה באורך של 1.5 ק"מ שנחפרה מתחת לחדרון המקלחת שלו. בריחה שהצליחה להביך במיוחד את הרשויות בארה"ב שהפעם יעשו הכל כדי שלא יצליח לברוח שוב.

בעקבות שתי בריחותיו, גוזמן הוגדר בתור המבוקש מס' 1 של מנהל הסמים האמריקאי (DEA) ואף הושווה לא פעם לאל קפונה. למרות זאת, רבים גורסים כי מה שהוביל לתפיסתו בסופו של דבר היה האגו הנפוח שלו והבטחון המופרז שבסופו של דבר היה זה שהפיל אותו.

בינואר 2016 גוזמן קבע פגישה עם שחקן הקולנוע שון פן, אשר הציע לו לכתוב את ספר הביוגרפיה על חייו. הפגישה אמנם הוגדרה כ"מוצלחת", אך בעקבותיה כוחות המשטרה הפדרליים של מקסיקו הצליחו לאתר את מקום המחבוא של אל צ'אפו, עצרו אותו, והסגירו אותו לרשויות בארה"ב, שכאמור הלילה קבעו את דינו ושלחו אותו לבלות את שארית חייו במתחם המעצר הפדרלי סופרמקס - אחד המקומות הקשים והמאובטחים בעולם.